جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5846

 سرمقاله 

چرا سلبريتي‌ها به مهماني افطاري نمي‌روند!

آذر فخري 

اکثر هنرمنداني که به مهماني افطاري رئيس‌جمهور دعوت شده‌اند، در صفحات مجازي خود، اعلام کرده‌اند در اين ميهماني شرکت نخواهندکرد. آن‌ها تصوير دعوت‌نامه‌ي رئيس‌جمهور را در کنار تصوير خود، به نمايش گذاشته‌اند؛ تاييد گرفتن براي چهره‌بودن خود و نشان‌دادن اهميتي که دولت براي آن‌ها قائل است. آيا اين يک نمايش ديگر نيست، براي برجسته‌تر و حتي بيشتر ديده شدن؟!

البته اين برداشتي بسيار بدبينانه است. اما تمام آنان‌که اين دعوت را رد کرده‌اند، مي‌توانستند، ضمن يک بيانيه‌ي دسته جمعي، با اشاره به دلايل خود، که اغلب هم بين همه‌شان مشترک است، اعلام کنند در مهماني افطاري رئيس‌جمهور شرکت نخواهند کرد. اما گويا روش و شيوه‌ي چهره‌هاي هنري، براي نشان‌دادن اعتراض هم، ازسبک و سياق‌هاي نمايشي بهره مي‌گيرد؛ و هر چه وجه نمايشي ماجرا بيشتر باشد، يعني چهره بيشتر ديده مي‌شود. هم‌چنان که اين اتفاق افتاده است و از زمان دعوتِ آنان تا زماني که اين مقال نوشته مي‌شود، چهره‌ي اين چهره‌هاي هنري مدام در حال بازنشر شدن است؛ خاصيتي که يک بيانيه‌ي عمومي ندارد.

چرا به مهماني نمي‌روند؟ چون مهماني افطاري رئيس‌جمهور و نيز اکثر دولت‌مردان و دولت‌زنان، در هر رده‌ي مسئوليتي که باشند، بسيار هزينه‌بر است و آنان خواسته‌اند از صرف اين هزينه‌ها جلوگيري شود. اين حرکت در ذات خود درست است. به‌خصوص که امسال وعده و نيز دستور داده شده بود که مسئولان از برگزاري مهماني‌هاي افطاري خودداري کنند. ولي تا به امروز، خبري از اين خودداري‌ها شنيده نشده است، که اگر مسئولي، از برگزاري مهماني افطاري خودداري کرده و هزينه‌اش را صرف امور نيازمندان کرده بود، حتما خبر و نمايش خبرش را در رسانه‌هاي حقيقي و مجازي شنيده بوديم. حال مشخص شد که قرار است در اين مجال، از به ميان کشيدن پاي چهره‌هاي هنري و نيز منتشرنشدن خبري مبني بر برگزارنشدن مهماني افطاري از سوي هيچ مسئولي، قرار است چه نتيجه‌اي گرفته شود.

وجه مشترک اين هر دو اقدام، يعني هياهوي پر طمطراق و نمايشي هنرمندان در اعلام برائت از شرکت در مهماني افطاري و اين که هيچ مسئولي از مهماني دادن خودداري نکرده، همين شيوه‌ي نمايشي است. اين دو گروهِ هنري و سياسي که به نظر مي‌رسد، وجه افتراق بسياري با هم دارند، در بسياري از تقاطع‌هاي عملکردي و تاريخي، به هم مي‌رسند و در استفاده از برخي روش‌ها، کاملا مانند هم عمل مي‌کنند؛ هر دو گروه به نمايش‌دادن و به ديده‌شدن، بسيار تمايل دارند. به‌خصوص اگر فاصله‌اي در اين ميان افتاده باشد، کوچک‌ترين اتفاق مي‌تواند محملي باشد براي دوباره ديده‌شدن و بر سرزبان‌ها افتادن. هم يک چهره‌ي هنري به ديده‌شدن و مدام در چشم بودن نياز دارد و هم يک مسئول سياسي. هر دو در معرض انتخابند و در انتخاب، البته آن‌چه بيشترين تاثير را دارد، نمايش است.

به اين ترتيب، در حالي‌که اين روزها، بازار اين هر دو گروه، تا حدود زيادي راکد است و اينان از سوي مردم، دچار بي‌اقبالي و گاه بداقبالي شده‌اند، فرصت مهماني‌هاي افطاري، آن دمِ غنيميتي است که ناگهان از غيب فرا رسيده و مي‌تواند به داد هر دو دسته برسد؛ هم دعوت کردن و هم دعوت‌ها را رد کردن، تضمين کننده‌ي وجهه‌هايي است که در اين بلبشوي اقتصادي و معيشتي، نتوانستند باري از مشکلات مردمي که سنگ وضع نامناسب معيشتي‌شان را به سينه مي‌زنند، سبک کنند.

اگر به مهماني افطاري نمي‌رويد، لطفا پي‌گير اين هم باشيد که هزينه‌هاي ديده شده در اين مهماني‌ها را به‌دست نيازمندان‌شان برسانيد. نرفتن آسان است، پي‌گير بودن و دنبال کار را گرفتن سخت است و پايمردي مي‌طلبد. اگر دلِ رد کردن اين‌گونه دعوت‌ها را داريد، سوداي به دلِ کوچه و خيابان زدن و احوال‌پرسي از مردم را نيز در سر داشته‌باشيد، اين کار هم، چهره ماندن را تضمين مي‌کند!

a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي