جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5847

 چگونگي فروش نفت ايران پس از خروج آمريکا از برجام 

 
چگونگي فروش نفت ايران و جايگزين کردن خريداران جديد پس از خروج آمريکا از برجام در جلسه کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با حضور وزير نفت بررسي شد.

به گزارش شانا، فريدون حسنوند، در تشريح نشست کميسيون انرژي مجلس شوراي اسللامي که با حضور بيژن زنگنه، وزير نفت برگزار شد، گفت: با توجه به خروج آمريکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و اعلام تحريم‌هاي جديد عليه کشور، به نوعي هدف تحريم‌هاي آمريکا نفت ايران و موضوع‌هاي مرتبط با آن است که کميسيون انرژي از روزهاي پيش از خروج آمريکا از برجام و پس از آن نشست‌هاي متعددي پيرامون اين موضوع برگزار کرده است.

وي با بيان اين‌که وزير نفت در اين نشست پيش‌بيني‌هاي لازم را در حوزه تحريم و تقابل با آن براي اعضاي کميسيون انرژي تشريح کرد، افزود: هدف آمريکا از تحريم‌ها، مقابله با نظام و فشار به مردم است.رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: هر از چندگاهي موضوع تحريم چند شرکت و چند فرد مطرح مي‌شود که اين در واقع يک جنگ رواني براي مرعوب کردن مردم است.

حسنوند ادامه داد: بحث فروش نفت و جايگزين کردن خريداران جديد، يکي ديگر از موضوع‌هاي مورد بحث در جلسه کميسيون انرژي بود که در اين باره تمهيدات لازم انديشيده شده است.

توتال 60 روز براي مذاکره با آمريکا فرصت دارد

وزير نفت از فرصت 60 روزه شرکت فرانسوي توتال براي مذاکره با آمريکا خبر داد و گفت: کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي و وزارت نفت براي عبور از شرايط سخت کنوني کشور اتحاد نظر دارند.

بيژن زنگنه دستاورد نشست با کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي را تداوم همکاري‌ها و همفکري‌ها براي عبور از شرايط سخت کنوني عنوان کرد و افزود: وزارت نفت و کميسيون انرژي در اين زمينه داراي اتحاد نظر هستند.

وي از تشکيل کميته‌اي بين وزارت نفت و کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي به منظور عبور از وضع کنوني خبر داد و با بيان اين‌که توتال هم اکنون مشغول مذاکره با دولت آمريکا براي ماندن در طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبي است، تصريح کرد: توتال 60 روز فرصت دارد با دولت آمريکا مذاکره کند. دولت فرانسه نيز در اين 60 روز مي‌تواند با دولت آمريکا براي ماندن توتال در ايران مذاکراتي انجام دهد.وزير نفت با بيان اين‎که در صورت موافقت دولت آمريکا و مستثنا کردن توتال، اين شرکت در ايران مي‌ماند، اظهار کرد: در غير اين صورت، شرکت ملي نفت چين (سي‌ان‌پي‌سي) جايگزين توتال در اين پروژه مي‌شود.

براي جلوگيري از کاهش فروش نفت برنامه داريم

وزير نفت گفت: برنامه‌هايي براي فروش نفت داريم و تلاش مي‌کنيم با توجه به تجربه‌هايي که داريم، مانع کاهش صادرات نفت شويم.

بيژن زنگنه در حاشيه نشست هيئت دولت در جمع خبرنگاران، درباره فروش نفت در بازارهاي جهاني با توجه به تحولات اخير و خروج آمريکا از برجام اظهار کرد: اقدام‌هايي براي فروش نفت ايران انجام شده است، اما به دليل کارشکني آمريکا آن را اعلام نمي‌کنيم.وي درباره همکاري با اروپايي‌ها نيز اظهار کرد: توافق با اروپايي‌ها براي ما از نظر فروش نفت، بيمه، کشتيراني و دريافت پول اهميت دارد.

وزير نفت يادآور شد: با وجود اين‌که کمتر از يک سوم نفت ايران به اروپا صادر مي‌شود، اما کار با اروپا براي ايران داراي اهميت است.

وزير نفت درباره خروج توتال از طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبي با بيان اين‌که توتال فرآيند خروج از ايران را اعلام کرده است که 60 روز طول مي‌کشد، افزود: 10 روز از زمان توتال براي دريافت مجوز از آمريکا گذشته است که البته احتمال اخذ مجوز زياد نيست.وي گفت: اگر توتال در پارس جنوبي نماند، جايگزين آن شرکت چيني است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي