جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5847

 خبرپزشكي 

 پيشگيري از پيري با درمان چين و چروک سلول ها

محققان دانشگاه ويرجينيا نحوه ايجاد چين و چروک ناشي از پيري در سلول ها و تاثيرگذاري اين پديده را بر توصيف نامناسب ژن ها مورد مطالعه قرار دادند و راهکار جديدي را براي جلوگيري از پيري ابداع کردند.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، در تمام سلول هاي بدن، مولکول هاي DNA يکساني وجود دارد اما عملکرد هر سلول با سلول هاي ديگر متفاوت است. اين تفاوت عملکرد حاصل فعال و غيرفعال شدن ژن ها در بدن است.در اين تحقيقات مشخص شد ژن هاي موجود در غشاي هسته به صورت غيرفعال باقي مي مانند. اما با افزايش سن، شکل ظاهري اين غشاها تغيير کرده و دچار چين خوردگي و چروک مي شود و در نتيجه ژن هايي که اصولا بايد غيرفعال باقي بمانند، بيش از اندازه توصيف مي شوند.

محققان از يک مدل کبدچرب براي درک بهتر اين مکانيسم استفاده کردند و دريافتند اين وضعيت زماني رخ مي دهد که با افزايش سن، سلول هاي عادي کبد به سلول هاي چربي تبديل مي شوند و اين تغيير سلولي حاصل آزادسازي غيرطبيعي مولکول هاي DNA توسط غشاي سلولي است.همچنين محققان دريافتند از بين رفتن نوعي پروتئين سلولي موسوم به Lamin در اثر افزايش سن، موجب چين خوردگي غشاي سلول ها و اختلال در تنظيم توصيف ژن هاي سلولي و در نتيجه بروز بيماري کبد چرب مي شود.به اعتقاد محققان از طريق رساندن پروتئين lamin به سلول هاي مورد هدف مي توان غشاي سلولي آن ها را هموار کرده و عملکرد آن ها را مانند سلول هاي جوان اصلاح کرد.

براي رفع کمردرد آب بنوشيد

انجام حرکات ورزشي و تغيير رژيم غذايي از کمردرد پيشگيري مي‌کند هرچند، مي‌توان با نوشيدن آب کافي در طول روز احتمال ابتلا به اين عارضه را کاهش داد.به گزارش ايسنا، کمردرد مشکل شايعي است که به طور معمول در مدت چند هفته يا چند ماه بهبود پيدا مي کند. اين درد معمولا نگران کننده نيست و به مرور زمان تسکين پيدا مي‌کند اما مي‌توان با تغييراتي در سبک زندگي روند بهبودي را سرعت بخشيد.

متخصصان ادعا مي‌کنند: نوشيدن حداقل هشت ليوان آب در طول روز احتمال ابتلا به کمر درد را کاهش مي‌دهد زيرا از دست دادن آب بدن به درد کمر منجر مي‌شود. همچنين خودداري از نوشيدن آب کافي باعث مي‌شود ماهيچه‌هاي کمر سفت و خشک شوند و فرد دچار اسپاسم عضلاني و حتي بيرون‌زدگي ديسک در ناحيه کمر يا گردن شود.

به گفته کارشناسان تقريبا 80 درصد افراد بزرگسال در دوره‌اي از زندگي‌شان کمر درد را تجربه کرده‌اند.کارشناسان افراد را به نوشيدن آب کافي توصيه مي‌کنند زيرا علاوه بر آنکه از اسپاسم عضلاني پيشگيري مي‌کند در کنترل فشار خون و بهبود گوارش غذا کمک کننده است.به گزارش روزنامه اکسپرس، همچنين رژيم‌هاي غذايي سرشار از فيبر خوراکي در پيشگيري از کمر درد موثر هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي