جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5855

 صادرات بيش از دو ميليون دلار صنايع‌دستي از استان هرمزگان 

 
بندرعباس- شهين صادقي

سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري هرمزگان در جمع خبرنگاران استان با اشاره به روز جهاني صنايع دستي گفت: در سال گذشته حدود دو ميليون و 280 هزار دلار صادرات صنايع‌دستي ازهرمزگان به کشورهاي مختلف داشته‎ايم که اميدوارم اين رقم در سال جاري به سه ميليون دلار برسد.

اشکان مختاري با بيان اينکه سه رشته صنايع‌دستي هرمزگان داراي مهر اصالت از يونسکو هستندافزود: تعداد 17 رشته صنايع‌دستي هرمزگان داراي مهر اصالت ملي و سه مورد داراي مهر اصالت از يونسکو هستند.

وي ادامه داد : در زمينه ثبت ملي در ميراث ناملموس، بارزترين آن ثبت دانش دريانوردي و لنج‎سازي سنتي در استان هرمزگان که ثبت جهاني شده است.

سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري هرمزگان بيان داشت: بالغ‌بر 67 هزار نفر صنعتگر داراي کارت در هرمزگان هستند که بيش از 12 نوع محصول توليد مي‎‏کنند.

مختاري با بيان اينکه بالغ‌بر 250 تعاوني صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي فعال در استان وجود دارد گفت: تاکنون 16 مرکز خلاق صنايع‌دستي در استان هرمزگان افتتاح‌شده که ان تعداد در اين هفته به 17 عدد مي‌رسد و تا پايان سال به 20 عدد خواهد رسيد.

وي از راه‏اندازي 60 ويترين صنايع دستي در ادارات استان خبر داد و گفت: نمايشگاه دايمي صنايع دستي نيزتا دو ماه آينده در ورودي استانداري استان راه‎‏اندازي خواهد شد.

سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري هرمزگان در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه هرمزگان استاني با محوريت گردشگري معرفي شده است؛ اظهار کرد: در زمستان سال جاري نخستين همايش ملي توسعه گردشگري دريايي در هرمزگان برگزار خواهد شد.

مختاري با اشاره به اينکه در نوروز سال جاري افزايش 131 درصدي گردشگر جزيره هرمز را شاهدبوديم؛ ادامه داد: به متقاضيان شناورها و کشتي‌هاي دريايي مجوز لازم اعطا و براي دريافت تسهيلات معرفي مي‌شوند.

همچنين به‌زودي طرح ساماندهي قايق‌هاي تفريحي و کوچک در کلوپ‌هاي دريايي اجرا و به‌صورت متحدالشکل فعاليت مي‏نمايند.

وي از تحرير اطلس گردشگري استان در سال 97 خبر دادو گفت: کاربري گردشگري را به‌هيچ‌وجه تغيير نمي‌دهيم و با تمامي طرح‌هاي گردشگري که منجر به توسعه اشتغال شود موافق هستيم و از تمامي سرمايه‌گذاران حمايت خواهيم کرد. مختاري از تخصيص اعتبار ويژه‌اي براي تکميل زيرساخت‌هاي گردشگري به‌خصوص در سواحل مکران و جزاير هرمزگان خبر داد و افزود: اعتبارات بخش ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان هرمزگان از سفر رئيس‌جمهوري از 300 ميليون تومان در سال 92 به 20 ميليارد تومان در سال 96 رسيده است که نشان‌دهنده جهش بزرگي در اين بخش است. سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري هرمزگان از بهبود خدمات اماکن گردشگري تا پايان سال جاري در هرمزگان خبر داد و گفت: اماکن گردشگري که داراي برند ميراث فرهنگي هستند بايد بهترين خدمات را به گردشگران ارائه دهند، بايد شئونات ميراث فرهنگي رعايت شود و در اين زمينه با هيچ کس تعارف نداريم.

اشکان مختاري همچنين از ساماندهي موزه خليج فارس تا سال 98 خبر داد و افزود: موزه خليج‌فارس يکي از بزرگترين موزه‌هاي جنوب کشور است که متأسفانه پس از سال 89، اعتبار آن‌چناني جهت نگهداري ابنيه آن ارائه نشده و در حال حاضر در حال کدگذاري و شناسنامه‎دار کردن اشياي مخزن موزه هستيم که در اين رابطه تاکنون 1700 اثر وارد سامانه جام شده و بيش از 20 پرونده نيز در دست اقدام است. وي در پايان تصريح کرد: بر سر منافع ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان هرمزگان با احدي معامله نخواهم کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي