جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5858

 معادلات انرژي 

 مديرعامل شرکت ملي گاز ايران:

صادرات گاز ايران به ارمنستان مطابق قرارداد بايد افزايش ‎يابد

ايران و ارمنستان در سال 2004، قرارداد تهاتر گاز و برق امضا کردند که بر اساس آن روزانه يک ميليون مترمکعب گاز ايران به ارمنستان صادر مي‌شود؛ اما طبق قرارداد بايد از سال جاري ميلادي (2018) ميزان گاز صادراتي ايران به ارمنستان افزايش يابد.

حميدرضا عراقي، درباره افزايش صادرات گاز ايران به ارمنستان به شانا گفت: پيش از اين، قرارداد صادرات گاز ايران به ارمنستان با هدف تهاتر گاز و برق امضا شد که بر اساس آن، ارمنستان در ازاي هر مترمکعب گاز، 3 کيلووات ساعت برق به ايران تحويل مي‌دهد.وي با بيان اين‎که مطابق قرارداد، از سال 2018 بايد ميزان گاز صادراتي ايران به ارمنستان و برق ارسالي از ارمنستان به ايران افزايش يابد، افزود: به اين منظور، صادرات روزانه يک ميليون متر مکعب گاز به يک ميليون و 600 هزار متر مکعب گاز افزايش مي‌يابد.معاون وزير نفت در امور گاز، درباره برق دريافتي از ارمنستان تصريح کرد: همه برق دريافتي از ارمنستان در اختيار شرکت ملي گاز است که به توانير تحويل مي‌دهيم.به گفته عراقي، ارمنستان توانايي و ظرفيت توليد برق با حجم زياد را ندارد، اما از عهده تهاتر برق با حجم اندک برمي‌آيد. مقرر شده تا خطوط جديدي براي دريافت گاز و ارسال برق در ارمنستان احداث شود تا ظرفيت توليد برق در ارمنستان و ارسال آن به ايران افزايش يابد.مديرعامل شرکت ملي گاز ايران اظهار کرد: در شرايط کنوني، ارمنستان مطابق افزايش حجم گاز صادراتي ايران مي‌تواند برق توليد کند و به اين شرکت تحويل دهد.

نماينده ايران در هيئت عامل اوپک:

اعضاي اوپک طرح عربستان را وتو مي‌کنند

نماينده ايران در هيئت عامل اوپک اعلام کرد سه عضو اين سازمان، طرح پيشنهادي عربستان براي افزايش توليد را وتو مي‌کنند.

به گزارش ايرنا به نقل ازشبکه بلومبرگ، ايران اعلام کرد اين کشور به همراه ونزوئلا و عراق پيشنهاد افزايش توليد نفت را که مورد حمايت عربستان و روسيه است، در نشست اين هفته اوپک وتو مي‌کنند.

حسين کاظم‌پور اردبيلي، نماينده ايران در هيئت عامل اوپک گفت: سه عضو بنيانگذار اوپک اين طرح را متوقف مي‌کنند؛ اگر عربستان و روسيه مي‌خواهند توليد نفت را افزايش دهند، اين نيازمند اجماع است و اگر آنها مي‌خواهند به تنهايي عمل کنند، نقض توافق همکاري به شمار مي‌آيد.

به گفته برخي منابع، عربستان اکنون پيشنهادهاي گوناگون درباره افزايش توليد روزانه اوپک به ميزان 500 هزار تا يک ميليون بشکه در روز را مطرح کرده است.کاظم‌پور اردبيلي گفت: ما به برادرانمان در اوپک و روسيه مي‌گوييم که لازم نيست ترامپ را خشنود کنيم که دو کشور بنيانگذار اوپک و همچنين روسيه را تحريم کرده است؛ ما کشورهاي داراي حاکميت هستيم که بر اساس مسئوليت‌ها و ارزش‌هاي خود عمل مي‌کنيم؛ همه جهان بايد در برابر اين رفتارهاي متکبرانه بايستد و اين اتفاق خواهد افتاد.

وي همچنين اعلام کرد با اين که هيچ تغييري در بنيادهاي بازار نفت روي نداده، اداره اطلاعات انرژي آمريکا و آژانس بين‌المللي انرژي با شتاب سخني متفاوت ابراز کرده‌اند.نماينده ايران در هيئت عامل اوپک افزود: عرضه نفت در بازار مطلوب است و اوپک بايد به تصميم خود تا پايان سال جاري ميلادي پايبند باشد؛ مطمئن هستيم که بسياري از اعضاي اوپک همين حس را دارند و رفتاري مشابه خواهند داشت.

تاثير افزايش توليد نفت عربستان و روسيه بر بازار ايران

درحالي‌که تنها حدود پنج روز به جلسه آتي اوپک و ساير توليدکنندگان نفت جهان از جمله روسيه باقي مانده است، روسيه و عربستان به بهانه کمبود عرضه و جلوگيري از رشد بيشتر قيمت‌ها در بازار نفت، گزينه افزايش توليد و خروج از تعهد کاهش توليد را روي ميز گذاشته‌اند. اين در حالي است که در طرف مقابل، سه کشور از پنج کشور موسس اوپک يعني ايران، عراق و ونزوئلا با طرح عربستان براي بالا بردن توليد نفت مخالف هستند.

عربستان سعودي و روسيه ماه گذشته بدون اين‌که در ابتدا با اعضاي اوپک مشورت کنند، نه تنها پيشنهاد کردند ميزان توليد افزايش پيدا کند بلکه با وجود مخالفت ديگر اعضا به نظر مي‌رسد افزايش توليد خود را آغاز کرده‌اند. به طوريکه توليد روسيه از کم‌تر از 11 ميليون بشکه در روز به 11.1 ميليون بشکه در روز در اوايل ژوئن افزايش يافته است، در حالي که سهميه توليد اين کشور تحت توافق با اوپک، 10.95 ميليون بشکه در روز بوده است.تحليلگران هم پيش‌بيني کرده اند که با توجه به حمايت دو توليدکننده بزرگ مشارکت‌کننده در اين توافق، افزايش توليد اجتناب‌ناپذير به نظر مي‌رسد.

البته نمي‌توان سايه آمريکا را بر تصميم عربستان و روسيه ناديده گرفت. رييس جمهور آمريکا براي دومين بار در چند ماه اخير از اوپک براي دستکاري قيمت‌هاي نفت انتقاد کرد. دونالد ترامپ در توييتي نوشت: "قيمتهاي نفت بسيار بالا و اوپک همچنان مسئول آن است. اين اصلا خوب نيست! "ترامپ دفعه پيش نوشته بود: "به نظر مي‌رسد اوپک دوباره قيمت‌ها را بالا برده است. با ميزان بالاي نفت موجود از جمله نفتکش‌هاي بارگيري شده در دريا، قيمت نفت به طور مصنوعي بسيار بالا رفته است. اين موضوع خوب نيست و قابل قبول نخواهد بود".


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي