جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5858

 خبرپزشكي 

 سخنگوي وزارت بهداشت :

تخلفات را به 190 اعلام کنيد

سخنگوي وزارت بهداشت با بيان اينکه برخي واردکنندگان مي‌خواهند تجهيزات پزشکي که سال گذشته وارد کرده‌اند را با ارز بالاتر به فروش برسانند، تاکيد کرد که تمام اجناس بايد با قيمت موجود در سايت وزارت بهداشت به فروش برسند وي از مردم خواست تخلفات را به سامانه 190 اعلام کنند.

وي افزود: البته ممکن است تطابق با شرايط جديد زمان‌بر باشد، اما در اين شرايط در برخي موارد مي‌بينيم که برخي بر خلاف مصالح و منافع مردم و روند رفتاري کلي توليد کنندگان و وارد کنندگان، برخي وارد کنندگان تجهيزات پزشکي که قبلا اجناس را با ارز 3800 يا 4400 توماني اوايل سال گذشته وارد کرده‌اند، مي‌خواهند تجهيزات پزشکي خود را با ارز بالاتر به فروش برسانند و در برخي موارد هم شاهد عدم عرضه، عرضه ناقص و احتکار در اين حوزه هستيم. رسما اعلام مي‌کنم که هيچ گونه افزايش قيمتي براي تجهيزات و کالاهاي پزشکي اعمال نشده و در کليه موارد اجناس بايد با قيمت موجود در سايت وزارت بهداشت به فروش برسند. بنابراين مردم مي‌توانند هر گونه تخلف قيمتي را به سامانه 190 يا به اداره کل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت يا به شعبه رسيدگي ويژه به تخلفات تجهيزات پزشکي و يا به شعب تعزيرات حکومتي در استان‌ها اطلاع دهند و برخورد قانوني و قاطع هم با متخلفين انجام شده و مجوز واردات‌شان به شرکت‌هاي ديگر داده مي‌شود.

چاقي؛ بلاي جان مفاصل

مطالعات محققان مرکز مبارزه با رماتيسم اروپا (EULAR) نشان مي دهد چاقي و اضافه وزن در کودکي و بزرگسالي خطر ابتلا به آرتروز زانو و لگن را افزايش مي دهد؛ ولي اثري بر آرتروز دست ندارد.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، اين مطالعه نشان مي دهد به ازاي هر واحد افزايش شاخص توده بدني (BMI) بزرگسالي، آرتروز زانو و لگن به ترتيب 1.3 و 0.4 درصد افزايش مي يابد.اين افزايش در مورد شاخص توده بدني کودکي به ميزان 0.6 و 0.6 درصد است.

بر اساس اين مطالعه تاثير چاقي بر آرتروز زانو بيشتر از لگن است اما بر آرتروز دست تاثيري ندارد.چاقي و آرتروز به عنوان مهمترين معضلات پزشکي در سراسر جهان مورد توجه متخصصان بهداشت است و همواره توصيه مي شود با کاهش وزن مي توان بسياري از معضلات سلامتي از جمله آرتروز را کاهش داد.آرتريت (التهاب مفاصل) به التهاب دردناک در ناحيه مفاصل گفته مي شود که يکي از بزرگترين معضلاتي است که افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه مي شوند. شايع ترين دردهاي ناشي از آرتروز در نواحي زانو، لگن، ستون فقرات و دست ديده مي شود.استئوآرتريت (آرتروز)، آرتريت روماتوييد، آرتريت عفوني، ورم مفاصل پسورياتيک و نقرس، پنج گروه عمده آرتريت محسوب مي شوند. آرتروز شايع ترين نوع آرتريت است. اين التهاب دردناک سبب تورم و اختلال حرکت مفاصل مي شود و معمولا در ناحيه دست، زانو، لگن و ستون مهره ها بيشتر است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي