جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5860

 خبرنامه 

وزير علوم در ديدار با رؤساي دانشگاه‌هاي بزرگ فرانسه:

آمادگي ايران براي توسعه همکاري‌ مشترک با دانشگاه‌هاي فرانسه

وزير علوم از آمادگي ايران براي توسعه همکاري‌هاي مشترک با دانشگاه‌هاي فرانسه خبر داد و گفت: بايد براي توسعه همکاري‌هاي علمي و آموزشي نقشه راهي تدوين شود تا اين نوع همکاري‌ها تقويت شود.

به گزارش ايسنا،‌ دکتر منصور غلامي در افتتاحيه نشست روساي دانشگاه‌هاي ايراني و فرانسه که با حضور 18 دانشگاه و پژوهشگاه ايران و 35 دانشگاه بزرگ فرانسه در پاريس برگزار شد، ضمن توصيف سطح کيفي دانشگاه‌ها و مراگز پژوهشي ايران از آمادگي کشور براي همکاري با دانشگاه‌هاي فرانسه خبر داد.

وي در ادامه تصريح کرد: بايد نقشه راهي براي تقويت همکاري‌هاي علمي و آموزشي دو کشور ايران و فرانسه وجود داشته باشد و ما بايد در انجام پروژه‌هاي تحقيقاتي مشترک و برگزاري دوره‌هاي تحصيلي مشترک بيشتر تمرکز کنيم.

در ادامه اين نشست مشاور علمي مکرون، نخست وزير فرانسه نيز از آمادگي کامل کشور فرانسه براي توسعه همکاري علمي دانشگاه‌هاي ايراني و فرانسوي خبر داد.

رييس دانشگاه ساکلاي فرانسه نيز به آمادگي اين کشور براي تبادل استاد و دانشجو اشاره کرد و گفت: امروزه حدود 1750 دانشجوي ايراني درفرانسه مشغول به تحصيل هستند که 76 درصد اين دانشجويان در تحصيلات تکميلي تحصيل مي‌کنند و کشور فرانسه حاضر است تعداد اين دانشجويان را در سال آتي به دو برابر افزايش دهد.

در ادامه دکتر سالار آملي، قائم مقام وزير علوم در امور بين الملل نيز خاطر نشان کردند: وزارت علوم اين آمادگي را دارد بورس‌هاي تحصيلي را در خدمت دانشجويان فرانسوي به خصوص در رشته‌هاي مهندسي هنر مطالعات خاورميانه و هنر و معماري اسلامي قرار دهد.

امضاي پنج تفاهم‌نامه بين دانشگاه‌هاي ايران و فرانسه

در نشست روساي دانشگاه‌هاي ايراني و فرانسه پنج تفاهم‌نامه بين دانشگاه‌هاي ايراني و فرانسوي به امضا رسيد که زيربناي فعاليت‌هاي آتي علمي دو کشور را تشکيل مي‌دهد. همچنين نشست وزير علوم با اساتيد و دانشجويان ايراني فرانسه روز گذشته در سفارت جمهوري اسلامي ايران برگزار شد. در اين نشست با حضور دکتر سالار آملي قائم مقاوم وزير علوم در امور بين‌الملل به همراه سفير ايران در پاريس،‌ چگونگي توسعه همکاري‌هاي دوجانبه و آمادگي اساتيد ايراني مقيم فرانسه براي همکاري با دانشگاه‌هاي ايران مورد بحث قرار گرفت.

در اين جلسه نيز دانشجويان نيز نکاتي از جمله چگونگي انتقال ارز دانشجويي، مسايل سربازي دانشجويان و چگونگي جذب به دانشگاه‌هاي ايراني را مطرح کردند که دکتر غلامي وزير علوم ضمن تاکيد بر باز بودن آغوش کشور براي بازگشت ايرانيان شاغل به تحصيل در فرانسه اعلام کرد: مسايل اين دانشجويان که در حوزه اختيارات وزارت علوم باشد را بررسي خواهند کرد و مسايل فراتر از اين حوزه را نيز به مسئولان کشور اطلاع خواهد داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي