جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5876

 يك نكته از هزاران 

 داستان هميشگي نفت

درادامه تهديدات ترامپ براي به صفر رساندن نفت ايران، اين روزها نقد و تحليلهاي بسياري در رابطه با اين موضوع صورت مي‌گيرد كه «نفت» پاي ثابت آنهاست. اين است كه هر روز در رسانه‌ها و سايتهاي خبري، مطالب مختلفي از قول كارشناسان، مسئولان و.. نقل مي‌شود كه به نحوه رويارويي ايران با اين تهديد نفتي مي‌پردازند.

اما آنچه در حاشيه همين تهديدها و تحليل‌ها قابل تأمل است، همان مسأله آشنايي است كه از ديرباز در كشور ما به عنوان يك نقطه ضعف وجود داشته و متاسفانه همچنان هم به قوت خود باقي است. بحث متكي بودن اقتصاد كشور به درآمدهاي نفتي و عدم توسعه در بخشهاي ديگر كه عليرغم روشن شدن معايب و پيامدهاي مخرب آن، سالهاست در كشور ما به همان شكل ادامه دارد.

ركود صنعت و كشاورزي و سودده نبودن توليد و مشكلاتي كه كارگاهها و واحدهاي توليدي و كارخانه‌ها را يكي پس از ديگري به تعطيلي مي‌كشانند و نبود رونق و شادابي كافي در اين بخشها، امري است كه تا اصلاح نشود، ما همچنان درايستگاه وابستگي به درآمدهاي نفتي متوقف خواهيم ماند. نفت هر چند سرمايه‌اي ارزشمند براي هر كشوري كه از آن برخوردار است، محسوب مي‌شود، اما اكتفا به آن و عدم توسعه بخشهاي ديگر حداقل در دنياي امروز كه كشورها در پي ايجاد تنوع در منابع درآمدي خود هستند، امر معقولي به نظر نمي‌رسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي