جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5876

 تغذيه نوزاد با غذاي جامد از 3 ماهگي 

 
نتايج يک بررسي نشان مي‌دهد شروع تغذيه نوزاد با غذاي جامد از سه ماهگي مي‌تواند نقش قابل توجهي در بهبود کيفيت خواب او در طول شب داشته باشد.پيش از اين به مادران توصيه شده بود نوزادان خود را تا شش ماهگي تنها با شير تغذيه کنند و پس از آن تغذيه با غذاي جامد را آغاز کنند. اما اکنون گروهي از متخصصان برنامه تغذيه‌اي جايگزين را ارائه کرده‌اند که براي نوزادان بي خطر است.آنها معتقدند شروع تغذيه نوزادان با غذاي جامد پس از سه ماهگي با بهبود ناچيز اما قابل توجه در خواب شبانه نوزادان مرتبط است.متخصصان انگليسي اظهار داشتند: يافته‌هاي بدست آمده در اين مطالعه نشان مي دهد برنامه تغذيه‌اي جديد موجب کاهش 50 درصدي تعداد خانواده‌هايي شده از اختلال شديد خواب نوزادشان شکايت داشته‌اند. کمبود خواب براي نوزاد و خانواده‌اش اثرات مخربي به همراه دارد.

بسياري از والدين بر اين باور بوده‌اند که پر بودن شکم نوزاد با غذاي جامد و نه تنها مايعات به بهتر خوابيدن او در طول شب کمک مي‌کند هر چند مطالعات علمي پيشين تاييد کننده اين باور نبوده است.در اين بررسي بيش از 1300 نوزاد در انگليس و ولز در فاصله سال‌هاي 2009 تا 2012 مورد مطالعه قرار گرفتند. تمامي اين نوازدان سه ماهه بوده، از وضعيت جسمي سالم برخوردار بودند و تنها با شير مادر تغذيه شده بودند. سپس اين مادران به دو گروه تقسيم بندي شدند.

از گروهي از مادران درخواست شد که تا شش ماهگي تنها فرزندشان را با شير مادر تغذيه کنند در حاليکه از گروه دوم درخواست شد در کنار تغذيه با شير مادر تغذيه با غذاي جامد را نيز شروع کنند.به گزارش ايسنا از شبکه خبري سي ان ان، محققان در بررسي‌هاي بيشتر متوجه شدند در کيفيت خواب اين دو گروه نوزادان تفاوت‌هايي وجود دارد. نوزاداني که زودتر با غذاهاي جامد تغذيه شده‌اند خواب طولاني‌تري دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي