جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5877

 سرمقاله 

دغدغه‌هاي ديرينه بيماران خاص

زهرا کيان بخت

با خارج شدن امريكا از برجام و حواشي مختلفي كه در اين مدت شاهدش بوديم، اكنون يكي از اصلي‌ترين دغدغه‌هاي مردم كه با برجام تا حدودي كمرنگ شده بود، دشواري‌هايي است كه در اثر بازگشت تحريم‌ها خودشان را نشان خواهند داد. از همين روست كه اين روزها، ويترين رسانه‌اي كشور مملو از اخبار و تحليل‌هايي است كه از امكان يا عدم امكان به صفر رساندن صادرات نفت ايران، كاهش درآمد ارزي حاصل از صادرات نفت، وضعيت كشور بعد از بازگشت تحريم‌ها، قطع همكاري برخي طرف‌هاي خارجي با ايران از بيم تهديدهاي امريكا و... سخن مي‌گويند.

اما يكي از گروه‌هايي كه در اين اوضاع و شرايط، معمولا دچار نگراني‌هاي بجايي مي‌شوند، آنهايي هستند كه تجربه حضور يك فرد بيمار مبتلا به يكي از بيماري‌هاي خاص را در خانه و دور و برشان دارند. بيماران خاص ضمن اين‌كه به دليل نوع بيماري‌شان، في‌نفسه در شرايط دشواري به سر مي‌برند، متأسفانه با مشكلات و مصائب ديگري نيز مواجه هستند كه شرايط آنها را حادتر مي‌كند.

معضلاتي از جنس هزينه بالاي درمان و دارو، كمياب و گاهاً ناياب بودن برخي داروها و...كه باعث مي‌شود روند درمان اين نوع بيماران همواره با حاشيه‌هايي همراه باشد. در اين ميان، يكي از گلايه‌هايي كه بيماران خاص گاهاً دارند نيز مربوط به بي‌كيفيت بودن برخي كالاهاي توليد داخل است كه موجب مي‌شود مصرف آنها عوارض جانبي خاصي براي بيماران داشته باشد.

با اجراي برجام، يكي از اثراتي كه در حوزه دارو و درمان كشور ملموس بود، رفع كمبود دارويي بيماران خاص بود. به طوري كه در آن زمان، نايب رييس انجمن ام‌اس ايران در گفتگويي اعلام كرده بود: «در زمان تحريم، همواره با كمبود دارو مواجه بوديم، اما بعد از آن، كمبود داروي بيماران خاص و از جمله بيماران ام‌اس مرتفع شده است.» با اينكه مسئولان وزارت بهداشت از اين دسته از بيماران و خانواده‌هاي‌شان مي‌خواهند نگراني درخصوص داروهاي‌شان نداشته باشند، مشكلاتي كه اين افراد در جريان پيدا كردن دارو و طي كردن مراحل درمان‌شان از نزديك طعم آن را چشيده و درك كرده‌اند، موجب مي‌شود نگراني‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

براي مثال در چند ماه اخير، رييس هيئت مديره انجمن تالاسمي ايران از ناياب شدن داروي «سفرال» خبر داده و گفته بود اين وضعيت مي‌تواند به افزايش مرگ و مير بيماران تالاسمي در ايران در سال جاري منجر شود. او از ناياب شدن سه ماهه اين دارو خبر داده و گفته بود داروهاي وارداتي هم به دليل افزايش قيمت دلار، در گمرك گير كرده‌اند.

در همين ارتباط، در روزهاي اخير خبري منتشر شد كه در آن وزير بهداشت در سخناني اظهار كرده بود: «تحريم‌كنندگان ادعا مي‌كنند دارو و تجهيزات پزشكي جزء موارد تحريمي محسوب نمي‌شوند، اما زماني كه نتوانيم پول جابجا كنيم يا در فروش نفت به اروپا با مشكل مواجه شويم، آسيب خواهيم ديد.» او در ادامه سخنان خود به دستور ويژه رئيس جمهور براي تأمين دارو و تجهيزات پزشكي در شرايط تحريم اشاره كرده و گفته بود تدابير ويژه‌ و برنامه‌هايي براي اين منظور در نظر گرفته شده است.

درست است كه به ظاهر بحث تحريم دارويي مطرح نيست اما همان طور كه ما تجربه اين مسأله را در گذشته نيز داشته‌ايم، اقلام و تجهيزات پزشكي و داروها اگرچه علنا هم در فهرست تحريم‌ها نباشند، ماجرا، در واقعيت به گونه ديگري رقم مي‌خورد.

همان طور كه وزير بهداشت در سخنانش اشاره كرده، كاهش ارز كشور در كنار افزايش قيمت دلار به طور مستقيم بر واردات دارويي و قيمت آن در بازار تاثير منفي خواهد گذاشت. به علاوه مواد اوليه براي توليد برخي داروها نيز از كشورهاي ديگر وارد مي‌شود كه مي‌تواند براي شركت‌هاي توليد دارو مشكل‌آفرين باشد. حال، چشم اميد بيماران خاص به مسئولان مرتبط با اين حوزه است تا از تكرار مشكلاتي كه دود آن به چشم بيماران خاص و خانواده‌هاي‌شان مي‌رود، جلوگيري كنند.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي