جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5877

 خبرنامه 

معاون وزير علوم خبر داد؛

کاهش 800هزار نفري دانشجويان و مراکز آموزش عالي

معاون آموزشي وزارت علوم با بيان اينکه کاهش تعداد مراکز آموزش عالي سياست وزراتخانه است و اين امر به معناي منحل شدن مراکز نيست.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت علوم، مجتبي شريعتي نياسر در جمع روساي دانشگاه‌هاي خراسان شمالي با بيان اينکه «بازتعريفي» از برنامه‌هاي آموزشي در حال انجام است، اظهار داشت: تا پايان برنامه ششم توسعه، برنامه‌هاي راهبردي در مراکز آموزش عالي اجرا مي‌شود که براي اجراي بهينه آن به همفکري و مشورت فرهيختگان نياز
داريم.وي افزود: هم اکنون 48 مرکز آموزش عالي در کشور استانداردهاي لازم را ندارد و به همين منظور اقدامات ارزنده‎اي براي مهار رشد بي‌رويه مراکز آموزشي انجام شده است.معاون آموزشي وزارت علوم با اشاره به اينکه دنيا به سمت هم‌افزايي در بخش‌هاي مختلف آموزشي حرکت مي‌کند، گفت: بايد از پتانسيل، ظرفيت، هم‌افزايي و امکانات موجود استفاده کرد.

شريعتي نياسر با اشاره به کاهش تعداد دانشجويان و مراکز آموزش عالي در چند سال اخير تصريح کرد: تعداد دانشجويان در سال 1392، چهار ميليون و 800 هزار نفر بوده که هم‎اکنون چهار ميليون و 70 هزار نفر دانشجو داريم و در اين سال ها 800 هزار نفر کاهش داشته‌ايم.وي خاطرنشان کرد: همچنين تعداد مراکز آموزش عالي از دو هزار و 800 مرکز در سال 1392، به دو هزار و 220 مرکز کاهش يافته است.

معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه، کاهش تعداد مراکز آموزش عالي سياست وزراتخانه است و اين امر به معناي منحل شدن مراکز نيست بلکه بر ضرورت تجميع و تقويت، هم‌گرايي و هم‌افزايي مراکز آموزش عالي تاکيد مي‎شود.

برگزاري 6 دوره مشترک دانشگاه خواجه نصير با 6 دانشگاه برتر خارجي

رئيس دانشگاه خواجه نصير گفت: در اين دانشگاه پرونده ويژه‎اي براي برگزاري دوره‎هاي مشترک از سه سال گذشته باز کرديم.علي خاکي صديق در گفتگو با خبرنگارمهر گفت: دانشگاه خواجه نصير درحال حاضر 6 دوره مشترک با 6 دانشگاه برتر از کشورهاي هلند، کره جنوبي، روسيه و فرانسه دارد.وي افزود: براي برگزاري دوره‎هاي مشترک با کشورهاي سوئد و آلمان نيز درحال مذاکره هستيم.رئيس دانشگاه خواجه نصير تاکيد کرد: در گذشته نيز 2 دوره مشترک بين‎المللي با کشور انگلستان داشتيم که متوقف شده و به دليل برخي ملاحظات سياسي درحال حاضر برنامه‎اي براي احياي اين دوره‎ها نداريم.

خاکي صديق عنوان کرد: دوره مشترک در مقطع دکتري نيز با دانشگاههاي معتبر کشور کانادا داريم که به تازگي آغاز شده و دانشجو در اين دوره پذيرش شده است.

برگزاري نخستين آزمون عملي دانشجويان پرستاري دانشگاه آزاد تهران

رئيس دانشکده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران اعلام کرد: نخستين آزمون عملي نهايي باليني دانشجويان رشته پرستاري (OSCE) اين دانشگاه برگزار شد.

طاهره نصرآبادي اظهار کرد: امروزه به منظور ارزيابي توانمندي دانشجويان و فراگيران رشته‌هاي تخصصي پرستاي، آزمون ساختارمند عيني به صورت آسکي برگزار مي‌شود که قادر است به نحو مطلوب و عيني صلاحيت باليني فراگيران را بررسي کند.

وي افزود: آزمون عملي نهايي باليني دانشجويان رشته پرستاري براي اولين‌بار در اين دانشگاه با هدف ارزشيابي توانمندي‌هاي دانشجويان مقطع کارشناسي پيوسته پرستاري در حيطه‌هاي مهارتي، آموزشي و ارتباطي دانشجويان در بخش‌هاي اصول و مهارت‌هاي پرستاري، پرستاري بزرگسالان و سالمندان، کودکان، روان‌پرستاري و بهداشت مادران و نوزادان در جهت ايفاي اثربخش نقش‌ها و وظايف حرفه‌اي قبل از فارغ‌التحصيلي و ورود به بازار کار در حال برگزاري است.

نصرآبادي درباره شرايط شرکت دانشجويان در اين آزمون اظهار کرد: دانشجويان براي شرکت در آزمون صلاحيت باليني بايد قبل از برگزاي آزمون، نمره قبولي کليه دروس تئوري و کارآموزي‌هاي مندرج در برنامه آموزشي تعيين شده مقطع کارشناسي رشته پرستاري که از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ارائه شده کسب کرده باشند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران، رئيس دانشکده پرستاري و مامايي در خصوص نحوه برگزاري اين آزمون گفت: آزمون عملي ارزيابي صلاحيت باليني در قالب 8 ايستگاه اجرا مي‌شود که شامل ايستگاه علائم حياتي، اکسيژن تراپي، احياي قلبي ريوي، پانسمان، بهداشت جامعه، بهداشت روان، مراقبت از کودکان، دارو و تزريقات است که طي آن دانشجويان مطابق زمان در نظرگرفته شده ارزيابي خواهند شد.

پذيرش اولين نشريه دانشگاه پيام نور در ISI

اولين نشريه دانشگاه پيام نور در ISI پذيرش شد.

مدير مسئول نشريه دانشگاه پيام نور از پذيرش اولين نشريه دانشگاه پيام نور در ISI خبر داد.

به گزارش دانشگاه پيام نور، سجادي فر گفت: بعد از شش سال تلاش شبانه روزي بالاخره نشريه Iranian Chemical Communication در ISI پذيرش شد و به عنوان اولين نشريه ي ISI دانشگاه لقب گرفت.

وي گفت: فعاليت اين نشريه از سال 2013 به صورت فصلنامه شروع شد و دبيرخانه اين نشريه و تمامي کارهاي مربوط به آن با مرکزيت استان ايلام انجام شده است.

مدير مسئول نشريه دانشگاه پيام نور ادامه داد: خوشبختانه با همکاري و همراهي اعضاي گروه شيمي دانشگاه و ديگر محققين و با انتخاب يک تيم مجرب بين‌المللي توانستيم بعد از شش سال در ISI نمايه بگيريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي