جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5877

 تريبون 

 احتمال ارائه مجدد لايحه ايجاد 3 وزارتخانه جديد

يک عضو کميسيون شوراهاي مجلس از احتمال ارائه مجدد لايحه ايجاد 3 وزارتخانه جديد از سوي دولت به پارلمان خبر داد.

قاسم ميرزايي‌نکو عضو کميسيون شوراهاي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با ايرنا با اشاره به رد لايحه اصلاح ساختار دولت از سوي نمايندگان مجلس،گفت: دولت چندي پيش در لايحه‌ "اصلاح ساختار دولت" قصد داشت وزارتخانه‌‌هاي صنعت، معدن، تجارت، راه‌ و شهرسازي، تعاون،کار و رفاه اجتماعي را از هم تفکيک کند که با مخالفت مجلس رو‌به‌رو شد.وي افزود: با وجود اينکه لايحه اصلاح ساختار دولت از دستورکار مجلس خارج شده، اما اين احتمال وجود دارد که دولت در آينده لايحه‌ ديگري مجددا در اين باره به مجلس ارائه کند.عضو کميسيون شوراهاي مجلس در تشريح علل مخالفت نمايندگان با تفکيک سه وزارتخانه، اضافه کرد: نمايندگان مجلس معتقد بودند که تفکيک اين وزارتخانه‌ها در شرايط فعلي کشور ضرروتي ندارد و مانعي براي چابک‌سازي دولت است.

نماينده مردم دماوند در مجلس در پايان خاطرنشان کرد: هرگاه دولت لايحه جديدي براي اصلاح ساختار و تفکيک سه وزارتخانه به مجلس ارائه کند، آن را در قالب کميسيون ويژه‌اي که پيش از تشکيل شده بود، بررسي مي‌کنيم.

نوآورترين اقتصاد جهان در سال 2018 معرفي شد

سازمان مالکيت فکري، سوئيس را نوآورترين اقتصاد جهان در سال 2018 معرفي کرد.به گزارش ايسنا، رده‌بندي شاخص نوآوري جهاني به طور مشترک توسط دانشگاه کورنل، سازمان "اينساد" و سازمان مالکيت فکري جهاني اعلام شده است. طبق اين شاخص، سوئيس براي هشتمين سال متوالي به عنوان نوآورترين اقتصاد جهان معرفي شد. پس از سوئيس، هلند، سوئد، انگليس، سنگاپور، آمريکا، فنلاند، دانمارک، آلمان و ايرلند در رده‌هاي دوم تا دهم اين رده‌بندي قرار گرفته‌اند.

کشورهاي کره جنوبي، ژاپن، هنگ کنگ، لوکزامبورگ، فرانسه، چين، کانادا، نروژ و استراليا نيز به ترتيب در رده‌هاي بعدي نوآورترين کشورهاي جهان قرار گرفته‌اند. چين براي نخستين بار موفق شده است در جمع 20 کشور برتر نوآور قرار گيرد که موفقيتي براي دولت اين کشور محسوب مي‌شود.

فرانسيس گوري- دبير کل سامان مالکيت فکري- گفت: صعود سريع چين در رده‌بندي نشان‌دهنده مسير استراتژيک تعيين شده توسط مقامات عالي اين کشور براي توسعه ظرفيت‌هاي نوآورانه در اين کشور و حرکت به سمت تغييرات بنيادي در بخش‌هاي اقتصادي و صنايع دانش بنيان‌تر براي حفظ مزيت‌هاي رقابتي است.

ايران پس از هند به عنوان دومين اقتصاد نوآور منطقه آسياي جنوبي و مرکزي و شصت و پنجمين اقتصاد نوآور جهان معرفي شده است که در مقايسه با سال گذشته حاکي از صعود 10 پله اي کشورمان است. پس از هند و ايران، قزاقستان سومين اقتصاد نوآور اين منطقه است.در آمريکاي جنوبي و مرکزي، شيلي، کاستاريکا و مکزيک صاحب نوآورترين اقتصادها هستند و در منطقه شمال آفريقا و خاورميانه، امارات و قبرس در رده‌هاي اول قرار دارند. در شرق آسيا نيز سنگاپور، کره جنوبي و ژاپن رده‌هاي اول تا سوم را در اختيار دارند.

اين هشتمين سال متوالي است که سوئيس به عنوان نوآورترين اقتصاد جهان معرفي مي‌شود. اين کشور در رده اول يا دوم شاخص‌هاي اين رده‌بندي چون شاخص‌هاي مرتبط با " آي پي"، توليدات با تکنولوژي بالا و متوسط، مخارج تحقيق و توسعه و کيفيت دانشگاه‌هاي داخلي قراردارد.

به گفته اين سازمان، ايران توانسته است در شاخص‌هاي رشد بهره‌وري و فارغ التحصيلان علمي و مهندسي رتبه مطلوبي را کسب کند و مزيت رقابتي در زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري، انتشارات علمي و فني و توليدات فني داشته باشد.

مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران:

شوري آب خوزستان ربطي به سد گتوند ندارد

مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران، کيفيت آب خروجي از سد گتوند را بسيار ايده آل توصيف کرد و گفت: انتساب شوري آب خوزستان به سد گتوند کاملا غلط است.رئيس سازمان حفاظت محيط زيست 2 روزپيش با توجه به مشکلات کم‌آبي در استان خوزستان، اشتباهات مهندسي در ساخت سد گتوند را عامل شوري آب خوزستان اعلام کرده بود.

به گزارش ايرنا، «محمد حاج رسولي ها» ، افزود: شاخص اي.سي (EC) آب خروجي از سد گتوند به 600 ميکروموس بر سانتيمتر برآورد شده در حالي که ميزان اين شاخص در آب پايين دست کارون به دليل رهاسازي پساب صنايع، تخليه فاضلاب و... به مراتب بيش از آب رها شده از سد گتوند است.

اي.سي (هدايت الکتريکي آب) نشان دهنده ميزان املاح هادي موجود در آب است و ميزان اين شاخص ارتباطي مستقيم با نمک هاي محلول در آب دارد.مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران گفت: امسال به دليل افزايش کيفيت آب خروجي از سد گتوند، ميزان اثربخشي اين سد در شوري آب کارون به مراتب کمتر از سال هاي گذشته است.

مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران تصريح کرد: کيفيت آب خروجي سد گتوند در حالي است که EC آب پايين دست کارون به دليل رهاسازي پساب صنايع و... به مراتب بيش از آب رها شده از اين سد است؛ بنابراين شوري آب خرمشهر و آبادان به هيچ عنوان ارتباطي به آب رهاشده از سد گتوند ندارد.وي انتساب بسياري از مشکلات به سدسازي ها را جفا به اين بخش توصيف کرد و گفت: هيچ کس منکر اشتباه در برخي جانمايي ها نمي شود اما نمي توان منکر اثربخشي اين سازه ها در تامين آب شرب شهرها و روستاهاي کشور شد.

حاج رسولي ها با تاکيد بر اينکه تامين آب در شرايط کنوني به برکت سدها پايدار شده است، گفت: از 172 سد ملي به بهره برداري رسيده، حداکثر 10 درصد جاي سوال و ابهام دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي