جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5900

 معادلات انرژي 

 مجلس با اقدام اخير شرکت ملي نفت ايران در تحويل قير مخالفت کرد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با تصويب فوريت استفساريه بند (هـ) تبصره يک قانون بودجه 97، مخالفت خود را با اقدامات اخير شرکت ملي نفت ايران در تحويل قير رايگان به پروژه‌ها اعلام کردند.به گزارش مهر، در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي درخواست فوريت استفساريه بند (هـ) تبصره يک قانون بودجه 1397 کل کشور که به امضاي 29 نماينده مجلس رسيده است در دستور کار قرار گرفت و اين فوريت به تصويب رسيد.در بند (هـ) تبصره يک قانون بودجه سال 1397 کل کشور؛ شرکت ملي نفت ايران موظف شده است از محل منابع در اختيار خود، معادل ريالي چهار ميليون تن مواد اوليه قير رايگان را تا سقف 30 هزار ميليارد ريال(3 هزار ميليارد تومان) به نسبت تعيين شده در قانون بودجه در اختيار دستگاه هايي همچون وزارت جهاد کشاورزي، وزارت راه و شهرسازي، بنياد مسکن انقلاب اسلامي، سازمان نوسازي مدارس و وزارت کشور قرار دهد، اما اخيرا شرکت هاي توليدکننده قير وابسته به شرکت ملي نفت ايران به بهانه افزايش قيمت نفت خام مبادرت به افزايش قيمت مواد اوليه قير کرده و مدعي شده‌اند بايد از حجم 4 ميليون تُن مواد اوليه قير کم کرده و يا مبلغ 30 هزار ميليارد ريال مصرح در قانون، متناسب با قيمت زمان حال اصلاح شود؛ نمايندگان مجلس اين مسئله را تخلف از حکم قانون مي دانند و در استفساريه اي که امروز فوريت آن به تصويب رسيد تاکيد کرده اند شرکت ملي نفت چنين اجازه اي ندارد.

کشف يک ميدان نفتي عظيم در مرز ايران و پاکستان

شرکت «اکسون موبيل» آمريکا در پي انجام حفاري‌هاي عميق در نزديکي مرز ايران در پاکستان در آستانه کشف ذخاير نفتي عظيمي قرار گرفته که پيش بيني مي‌شود از ذخاير نفت کويت نيز بيشتر باشد.

به گزارش ايسنا ، پايگاه خبري «اويل پرايس» به نقل از وزير امور دريايي و امور خارجه پاکستان، عبداله حسين هارون، اعلام کرد که اکسون‌موبيل آمريکا به کشف يک ميدان نفتي عظيم در پاکستان که نزديک به مرز ايران است نزديک شده است و پيش بيني مي شود که اين ميدان بيش از ذخاير نفتي کويت نفت داشته باشد.

هارون که در اتاق بازرگاني و صنعت پاکستان با مديران و رهبران شرکت‌ها صحبت مي‌کرد، گفت که اکسون در نزديکي مرز ايران براي نفت حفاري کرده است و اين غول انرژي آمريکايي در مورد کشف نفت در اين محل خوش‌بين است.وزير پاکستان در بيانيه خبري‌اي که توسط اتاق بازرگاني و صنعت پاکستان منتشر شد گفت: سرمايه‌گذاران خارجي علاقه‌مندند به پاکستان بيايند. ما مديريت کرده‌ايم که استانداردهاي آنها را رعايت کرده و سرمايه‌گذاري‌ها را براي آنها جذاب کنيم. اويل پرايس عنوان کرده ، طبق ادعاي عرب‌نيوز اگر کشف نفتي پاکستان به همان اندازه که انتظار مي‌رود عظيم باشد، اين مي‌تواند پاکستان را به يکي از 10 توليدکننده برتر نفت در جهان تبديل کند و حتي سطح توليد آن از کويت بالاتر باشد.طبق برآورد آماري بريتيش پتروليوم از انرژي جهان، کل ذخاير نفتي اثبات شده کويت در پايان سال 2017 برابر با 101.5 ميليارد بشکه بوده است. ذخاير نفتي کويت 6 درصد از ذخاير نفتي اثبات شده جهان را تشکيل مي‌دهد و کويت را در بين 10 کشور برتر دارنده نفت جهان قرار مي‌دهد. ونزوئلا، عربستان سعودي، کانادا، ايران، عراق و روسيه بزرگترين ذخاير نفت جهان را در اختيار دارند.

تحليل گر بين المللي بازار نفت؛

منتظر نفت 90 دلاري باشيد

تحليل گران بين المللي مي گويند که نگراني بازارهاي جهاني از تحريم نفت ايران مي تواند منجر به جهش قيمت‌ها در قراردادهاي خريد نفت و صعود قيمت به بيش از 90 دلار شود.به گزارش ايرنا به نقل از راشاتودي، تحريم‌هاي قريب‌الوقوع عليه ايران، احتمالا به فروش نفت ايران در بازارهاي خارجي آسيب مي‌زند و مي‌تواند منجر به جهش قيمت‌ها در قراردادهاي خريد نفت شود.روز سه‌شنبه اولين دور تحريم‌هاي جديد آمريکا بر عليه ايران اجرايي شد و سخت‌ترين دور آنها که صنعت نفت ايران را هدف قرار داده است، در اوايل نوامبر اجرايي خواهد شد.

آرميتا سن، تحليل‌گر ارشد انرژي اسپکتس، در مصاحبه خود با سي‌ان‌بي‌سي گفت: هرچه بيشتر به سوي ربع چهارم سال پيش مي‌رويم بيشتر و بيشتر با ريسک رفتن قيمت‌ها به محدوده بالا 80 دلار و حتي بالاي 90 دلار، روبرو مي‌شويم، اما آن‌چه حالا اهميت دارد اين است که ببينيم چه ميزان از توليد نفت ايران را از دست خواهيم داد.قيمت نفت برنت در روز سه‌شنبه حدود 74 دلار و نفت آمريکا هم بالاي 69 دلار براي هر بشکه بود.

اين تحليل‌گر اضافه کرد: بسياري از افراد معتقدند چين مي‌تواند تمام نفت ايران را خريداري کند، اما آنها اعلام کردند: بله ممکن است ما واردات خود را کاهش ندهيم اما ميزان آن را افزايش هم نخواهيم داد. بنابراين شما شاهد از دست رفتن بخش قابل‌توجهي از عرضه در بازار خواهيد بود که واضح است اين به معناي قيمت‌هاي بالاتر خواهد بود.

تحريم‌هاي جديد آمريکا احتمالا صادرات نفت ايران را با مشکل مواجه خواهد کرد. آخرين باري که ايران تحت تحريم‌هاي آمريکا قرار گرفت، نيمي از صادرات خود را از دست داد، صادراتي که حالا به حدود 2.4 ميليون بشکه در روز بازگشته است.

بسياري از تحليل‌گران معتقدند اين بار تاثير منفي تحريم‌ها بر صادرات ايران کمتر خواهد بود و ايران تنها نيمي از آن‌چه در دوره قبل از دست داده بود را متضرر خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي