جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5902

 ميز خبر 

 معاون وزارت بهداشت خبر داد؛

اعطاي گرنت آموزشي به استعدادهاي درخشان برگزيده

معاون آموزشي وزارت بهداشت از اعطاي گرنت‌هاي آموزشي به برگزيدگان المپياد علمي دانشجويان علوم پزشکي به عنوان استعدادهاي درخشان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر باقر لاريجاني در مراسم اختتاميه دهمين دوره المپياد علمي دانشجويي علوم پزشکي کشور در محل دانشگاه علوم پزشکي ايران اظهار داشت: برگزاري المپيادهاي علمي، فضاي علمي را گسترش مي‌دهد و بستر جديدي را براي آموزش دانشجويان فراهم مي‌کند.

وي ادامه داد: آموزش پزشکي داراي برنامه درسي بسيار متراکمي است و براي تلطيف اين برنامه درسي بايد از روش‌هاي جديد و مباحثي مانند فلسفه و کارآفريني استفاده کرد تا مسير جديدي در پزشکي باز شود.

معاون آموزشي وزارت بهداشت افزود: دانشجويان علوم پزشکي براي اينکه بتوانند با حقايق جديد و زندگي روزمره آشنايي بيشتري پيدا کنند، بايد در کنار پزشکي، به مباحث ديگر نيز بپردازند تا از آن در حرفه و زندگي خود بهره‌مند شوند.

لاريجاني تصريح کرد: ما با مطرح کردن گفتمان‌هاي مختلف علمي و رشته‌هاي بين رشته‌اي سعي داريم اين مسير را در قالب المپياد براي دانشجويان استعداد درخشان علوم پزشکي فراهم کنيم.

وي با اشاره به برگزاري المپياد در سطح کشور اظهار داشت: بيش از 7000 نفر در 10 رشته در سراسر کشور به رقابت پرداختند و در نهايت 540 نفر به مرحله نهايي دهمين دوره المپياد علمي دانشجويان راه يافتند.

معاون آموزشي وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکي همزمان با ساير تسهيلات، گرنت‌هاي آموزشي را براي استعدادهاي درخشان در نظر گرفته است.

حل مشکل پرداخت شهريه دانشجويان پيام نور

معاون اداري، مالي و عمراني دانشگاه پيام نور گفت: براي حل مشکل پرداختي دانشجويان طبق توافقي با برخي ازبانک‌ها، قرار است با ارائه تسهيلات از ابتداي دوره تحصيلي شهريه به صورت اقساط پرداخت شود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از دانشگاه پيام نور، حسن عليزاده با عنوان اينکه دانشگاه پيام نور کمترين بار مالي را بر دولت داشته و منابع مالي دانشگاه از شهريه دانشجويان است، افزود: اين دانشگاه با منابع دولتي و اختصاصي اداره مي‌شود که بخشي از اين بودجه از شهريه دانشجويان و بخشي از بودجه عمومي دولت است.

وي با بيان اينکه دانشگاه پيام نور 30 درصد از پذيرفته‌شدگان کنکور را به خود اختصاص مي‌دهد، گفت: امروز همه اذعان دارند که نظام آموزشي در دانشگاه پيام نور موفق بوده است.

معاون اداري، مالي و عمراني با اشاره به اينکه دانشگاه پيام نور برنامه‌هاي کيفي بيشتري را در دستور کار قرار داده تا در سال‌هاي آينده بتواند اين امور را انجام دهد، افزود: دانشگاه پيام نور با انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه‌هاي بين‌المللي به دنبال راه‌اندازي مدارجي است که دانشجويان بخشي از تحصيل را در دانشگاه پيام نور و بخشي را در ساير دانشگاه‌ها بگذرانند.

عليزاده تأکيد کرد: همچنين دانشگاه پيام نور بنا دارد از اساتيد دانشگاه‌هاي بزرگ نيز در پيام نور استفاده کند و در دوره‌هاي غيرحضوري کلاس آنلاين شرکت کنند.

وي با اشاره به حضور 3 هزار و 920 عضو هيأت علمي در دانشگاه پيام نور اظهار کرد: اين تعداد عضو هيات علمي مي‌تواند خدمات علمي داشته و در توسعه آموزش فني و حرفه‌اي و دانشگاه فرهنگيان نيز نقش داشته باشد.

معاون اداري، مالي و عمراني دانشگاه پيام نور به خدمات فروش آنلاين کتاب‌هاي تحصيلي دانشجويان اشاره کرد و گفت: هر دانشجو مي‌تواند به صورت اينترنتي درخواست کتب و منابع داشته باشد که در مدت زمان کمتر از 24‌ ساعت اين کتب در اختيار دانشجو قرار مي‌گيرد.

برگزاري مدرسه تابستاني اعضاي هيات علمي در دانشگاه اميرکبير

رييس دانشگاه اميرکبير از اجراي طرح " مدرسه تابستاني اعضاي هيات علمي" در اين دانشگاه خبر داد و گفت: بر اساس اين طرح اعضاي هيات علمي مي‌توانند به فرصت مطالعاتي دو ماهه خارج از کشور اعزام شوند.

دکتر سيد احمد معتمدي در گفت و گو با خبرنگار ايسنا، ضمن اعلام اين مطلب به تشريح جزئيات طرح " مدرسه تابستاني اعضاي هيات علمي" دانشگاه اميرکبير پرداخت و اظهار کرد: من معتقد هستم به هيچ عنوان نبايد رفت و آمدهاي علمي اعضاي هيات علمي با دانشگاه‌هاي خارج از کشور قطع شود. در واقع اين طرح نوعي فرصت مطالعاتي براي اساتيد و اعضاي هيات علمي دانشگاه اميرکبير است که به منظور جبران کاهش سفرهاي علمي خارج از کشور دانشگاه طراحي شده است.

وي در ادامه تصريح کرد: براساس طرح " مدرسه تابستاني اعضاي هيات علمي" اساتيدي که داراي برنامه اساسي بر روي پروژه‌هاي خاص با دانشگاه‌ها و مراکز علمي خارج از کشور هستند و از قبل نيز با اين مراکز در ارتباط بودند، مي‌توانند در تعطيلات تابستان به مدت دو ماه و نيم به سفرهاي علمي بروند.

رييس دانشگاه اميرکبير يادآور شد: اساتيدي که با طرح فوق به فرصت مطالعاتي بروند، بايد بعد از بازگشت دستاوردهاي مهمي را براي دانشگاه داشته باشند. در اين صورت است که برنامه آنها براي اعزام به سفرهاي علمي خارج از کشور مورد مطالعه و ارزيابي قرار مي‌گيرد.

دکتر معتمدي همچنين يادآور شد: ظرفيت مشخصي براي اعزام اعضاي هيات علمي در طرح "تابستانه فرصت مطالعاتي" وجود ندارد و اعضاي هيات علمي که پروژه‌هاي علمي با مراکز خارج کشور داشته باشند مي‌توانند در اين طرح ثبت نام کنند.

رييس دانشگاه اميرکبير گفت: تعداد سفرهاي علمي به خارج از کشور دو نوع است که در نوع اول اعضاي هيات علمي دانشگاه به منظور حضور در کنفرانس‌ها، همايش‌هاي علمي و استفاده از فرصت‌هاي مطالعاتي به خارج از کشور اعزام مي شوند که البته تعداد اين سفرها طي سال‌هاي اخير افزايش نيافته است.

معتمدي همچنين يادآور شد: کاهش تعداد سفرهاي خارجي به هيچ عنوان در دانشگاه‌ها پديده خوبي به نظر نمي‌رسد و بايد تلاش‌هاي خود را براي افزايش اين سفرها و جبران کاهش سفرهاي قبلي افزايش دهيم. به همين منظور ما تلاش خواهيم کرد تا حد ممکن تعداد اين سفرها کاهش چنداني نداشته باشد. طرحي با عنوان طرح تابستاني فرصت مطالعاتي اساتيد را در دانشگاه طراحي نموده‌ايم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي