جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5902

 ميز خبر 

 نفت ايران براي مشتريان آسيايي ارزان‌تر شد

شرکت ملي نفت ايران قيمت فروش رسمي همه گريدهاي نفتي ايراني در سپتامبر که از جزيره خارک به مقصد آسيا بارگيري مي شوند را کاهش داد.به گزارش ايسنا، پلاتس به نقل از يک منبع آگاه در شرکت ملي نفت ايران گزارش داد قيمت فروش رسمي گريد "ايران لايت" به ميزان 80 سنت در هر بشکه نسبت به قيمت اوت کاهش داده شد و 1.20 دلار در هر بشکه بالاتر از متوسط شاخص قيمت عمان/دوبي که پلاتس براي سپتامبر ارزيابي کرده است، قرار گرفت.

قيمت گريد "ايران هوي" به ميزان 60 سنت در هر بشکه نسبت به قيمت اوت کاهش داده شد و 90 سنت در هر بشکه ارزانتر از متوسط شاخص قيمت عمان/دوبي که پلاتس براي سپتامبر ارزيابي کرده است، قرار گرفت در حالي که قيمت گريد فروزان 75 سنت در هر بشکه کاهش پيدا کرد و 75 سنت در هر بشکه ارزانتر از شاخص قيمت مذکور شد.

قيمت فروش گريد سروش نيز 80 سنت در هر بشکه نسبت به قيمت اوت کاهش يافته است و 5.55 دلار در هر بشکه ارزانتر از شاخص قيمت عمان/دوبي براي سپتامبر شده است.

شرکتها در خاورميانه عمدتا نفت خود را تحت قراردادهاي بلندمدت به پالايشگاه‌ها مي فروشند. اکثر توليدکنندگان نفت دولتي در خليج فارس قيمت نفت خود را بالاتر يا پايين تر از شاخص قيمت تعيين مي کنند، براي آسيا، شاخص قيمت ميانگين قيمت گريدهاي عمان و دوبي است.

با وجود تهديد آمريکا:

ترکيه به خريد گاز طبيعي از ايران ادامه مي‌دهد

وزير انرژي ترکيه يک روز پس از اينکه رئيس جمهور آمريکا تهديد کرد هر کس با ايران معامله کند، با آمريکا معامله نخواهد داشت، اظهار کرد ترکيه مطابق با قرارداد تامين بلندمدت، به خريد گاز طبيعي از ايران ادامه خواهد داد.

به گزارش ايرنا به نقل از رويترز، ترکيه که عضو ناتو است، تقريبا براي کل نيازهاي انرژي خود به ايران متکي است و ايران يکي از مهمترين تامين کنندگان گاز طبيعي و نفت آنکارا است. اگرچه پالايشگاه توپراس ترکيه خريد نفت از ايران را کاهش داده اما توقف کامل واردات انرژي تقريبا غيرممکن است.فاتح دونمز، وزير انرژي ترکيه به شبکه خبر اين کشور گفت: انتظار دارد مذاکرات آنکارا با واشنگتن در اين باره دستاورد مثبتي به همراه داشته باشد.

وي به شبکه خبر ترکيه گفت: يک هيات ترکيه‌اي در حال حاضر در آمريکا بسر مي‌برد و مذاکرات درباره مسائل مختلف از جمله تحريمها انجام شده است. تصور مي‌کنم اين مذاکرات نتيجه مثبتي داشته باشد.يک هيات ترکيه‌اي هفته جاري براي مذاکره درباره اختلافات رو به رشد ميان دو کشور به واشنگتن سفر کرده است. واشنگتن اعلام کرده دو کشور بر سر درخواست آمريکا از ترکيه براي آزادي کشيش آمريکايي همچنان اختلاف نظر دارند.

دونمز گفت: قرارداد تامين بلندمدت با جمهوري اسلامي تا سال 2026 معتبر است و آنکارا قصد دارد طبق اين قرارداد 9.5 ميليارد متر مکعب گاز از ايران خريداري کند. وزير انرژي ترکيه اظهار کرد: ما به اين تجارت ادامه خواهيم داد زيرا نمي‌توانيم شهروندانمان را در تاريکي بگذاريم.

مذاکرات ژاپن براي ادامه واردات نفت ايران

وزير بازرگاني ژاپن در مصاحبه با شبکه دولتي HNK اظهار کرد اين کشور به مذاکرات با آمريکا براي دريافت معافيت از تحريمها عليه نفت ايران ادامه مي دهد زيرا توکيو در تلاش است تا در امنيت تامين انرژي و فعاليت شرکتهاي ژاپني خللي وارد نشود.

به گزارش ايلنا ، هيروشيگه سکو اظهار کرد: ژاپن و آمريکا اوايل ماه ميلادي جاري پيرامون تحريمهاي ايران مذاکراتي داشتند و وزير بازرگاني ژاپن موضع کشورش مبني بر اين که تحريمها نبايد فعاليت شرکتهاي ژاپني را مختل کرد، اعلام کرد.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، بازرگاني و صنعت ژاپن، واردات نفت اين کشور از ايران در فاصله ژانويه تا ژوئن سال 2018 به 162 هزار و 222 بشکه در روز رسيد که 2.7 درصد در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت. ميزان واردات از ايران معادل 5.3 درصد از مجموع واردات نفت ژاپن در نيمه اول سال ميلادي جاري بود.

کشف ميدان عظيم نفتي در مرز ايران و پاکستان تکذيب شد

وزارت انرژي پاکستان، اظهارات اخير 'عبدالله حسين هارون' وزير امور خارجه دولت انتقالي اين کشور مبني بر کشف ميدان عظيم نفتي در مرز ايران و پاکستان را تکذيب کرد.

به گزارش ايرنا ، «عبدالله حسين هارون» وزير خارجه دولت انتقالي پاکستان اخيرا در جمع اعضاي اتاق هاي بازرگاني و صنايع پاکستان در کراچي اعلام کرده بود که به زودي ذخاير نفتي در پاکستان کشف مي شود که ميزان ذخاير آن بيشتر از کويت است و اين کشور را به 10 کشور بزرگ دارنده ذخاير نفتي تبديل مي‌کند.وي گفته بود: شرکت «اکسون موبيل» آمريکا حفاري‌هاي عميقي نزديک مرز ايران انجام داده و پيش‌بيني مي‌شود ذخاير نفتي کشف شده در اين منطقه از ذخاير نفت کشور کويت بيشتر باشد.هارون اظهار داشت: هزينه اکتشاف ميدان نفتي در نزديکي مرز ايران حدود 10 ميليارد دلار بوده و 25 درصد نفت اکتشافي به اين شرکت آمريکايي تعلق مي‌گيرد.اين خبر از سوي منابع آگاه در وزارت انرژي پاکستان تکذيب شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي