جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5902

 خبرپزشكي 

 درمان نوعي صرع با سم عنکبوت

يافته هاي مطالعه جديد محققان استراليايي نشان مي دهد يک نوع پروتئين در سم عنکبوت مي تواند در ترکيب و ساخت داروي موثر براي درمان نوعي جدي و نادر از بيماري صرع کمک کند.

به گزارش روز ايرنا از پايگاه اطلاع رساني پزشکي مديکال نيوز تودي، سندروم دراوه/ Dravet syndrome نوعي شديد از بيماري صرع است که به طور معمول در 12 ماه اول زندگي بروز مي کند. حملات صرعي که گاه افزايش دما و نورهاي شديد موجب آن مي شود، از علائم اين بيماري به شمار مي آيد. کودکان مبتلا به آن همچنين با تاخير در رشد، اختلالات خواب و گفتار روبرو هستند.اين بيماري در برابر داروهاي موجود مقاوم است و کودکان مبتلا به آن معمولا بزرگسالي و ميانسالي را تجربه نمي کنند.

اخيرا گروهي از محققان دانشگاه کوئينزلند و موسسه سلامت روان و عصب شناسي فلوري استراليا به سرپرستي پروفسور گلن کينگ مطالعه اي را روي استفاده دارويي از انواع مختلف سموم آغاز کردند که در روند آن، آزمايشگاه محققان به محلي براي نگهداري گسترده ترين مجموعه سموم حيواني در دنيا تبديل شد.

پروفسور کينگ مي گويد: حدود 80 درصد از موارد ابتلا به اين سندروم در کودکان مربوط به جهش در يک ژن به نام اس سي ان 1 است، وقتي عملکرد اين ژن مختل شود کانال هاي سديم در مغز که فعاليت هاي مغز را تنظيم مي کند به درستي عمل نمي کنند.جهش ژني در اين ژن، موجب تغيير در نوعي از سلول هاي عصبي مغز مي شود و فعاليت عصبي آنها وابسته به سلول هاي عصبي کاهش مي يابد و در اين صورت مغز در برابر تحريک پذيري بيش از حد مستعدتر مي شود که خود حملات بيشتر را در پي مي آورد.

محققان تاثير پپتيدهاي ( نوعي پليمر بسپار کوچک که از به هم پيوستن اسيدهاي آمينه با ترتيب مشخصي و با پيوند پپتيدي تشکيل شده‌) سم عنکبوت را بر يک مدل حيواني موش مبتلا به اين بيماري بررسي کرده اند.

به گفته پروفسور کينگ در اين مطالعه پپتيد ناشي از سم عنکبوت توانست کانال هاي مدنظر را هدف قرار دهد و عملکرد عصب هاي مغز را بهبود بخشيده و ميزان حملات را کاهش دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي