جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5902

 خبر 

 نتايج يک مطالعه جديد؛

تاثير مصرف سويا بر افزايش مقاومت استخوان زنان

محققان در مطالعات حيواني خود دريافتند پروتئين سويا مي تواند با تاثيرات منفي يائسگي بر استخوان ها و سلامت متابوليک مقابله کند.

به گزارش مهر، زنان در سن يائسگي با مشکلات جدي سلامت نظير پوکي استخوان، کاهش فعاليت فيزيکي و اضافه وزن روبرو هستند.محققان معتقدند پروتئين سويا داراي تاثيرات مثبتي بر استقامت استخوان ها براي زناني خواهد بود که هنوز به سن يائسگي نرسيده اند.«پاملا هينتون»، عضو تيم تحقيق از دانشگاه ميزوري آمريکا، در اين باره مي گويد: «يافته ها بيانگر اين موضوع است که تمامي زنان با افزودن غذاهاي حاي سويا به رژيم غذايي شان نظير شير سويا، ممکن است شاهد بهبود مقاومت استخوان هايشان باشند.»محققان در اين مطالعه، تاثيرات رژيم غذايي حاوي سويا را با رژيم غذايي مبتني بر ذرت بر موش ها مقايسه کردند.

آنها دريافتند استخوان موش هاي تغذيه شده با سويا در مقايسه با موش هاي تغذيه شده با رژيم غذايي حاوي ذرت، بدون توجه به وضعيت هورمون هاي تخمدان شان، قوي تر بود.

همچنين آنها دريافتند رژيم غذايي مبتني بر سويا موجب بهبود عملکرد متابوليکي موش ها شد.

جراح و متخصص چشم مطرح کرد؛

عواقب مصرف خودسرانه قطره‌هاي چشمي

جراح و متخصص چشم با اشاره به اينکه هيچ دارويي را نبايد بدون مشورت پزشک استفاده کرد، گفت: مصرف خودسرانه قطره‌هاي چشمي مي‌تواند سبب بيماري‌هايي همچون گلوکوم و آب مرواريد شود.مهدي پرورش در گفت‌و‌گو با فارس، در ارتباط با مصرف خودسرانه قطره‌هاي چشمي، اظهار داشت: هيچ دارويي بدون مشورت با پزشک نبايد مورد مصرف قرار گيرد که قطره‌هاي چشمي از اين مساله مستثني نيستند. وي افزود: برخي از داروهاي چشمي حاوي کورتن بوده و مي‌تواند عوارض زيادي را براي فرد از جمله ابتلا به گلوکوم ( آب‌سياه) و آب مرواريد داشته باشد.

اين جراح و فوق تخصص شبکيه ادامه داد: چشم از محل هايي است که جذب دارو در آن خيلي به سرعت انجام مي‌شود. اگرچه مقدار بسيار بسيار کمي دارو در آن جاي مي گيرد به اندازه يک قطره چشم ما گنجايش دارد؛ اما همان يک قطره، اثرات زيادي بر چشم مي‌گذارد.پرورش درباره شيوه ريختن قطره در داخل چشم بيان کرد: اول بايد دست را آب و صابون شستشو داد. دوم اينکه سرقطره يا مژه و پلک تماس پيدا نکند. بعد سطح بيروني چشم که به سمت بيني نيست را به صورت يک قاشق درآورد و به سمت پايين بکشيم.وي گفت: پس از آن بايد يک قطره داخل آن بچکانيم بعد چشم را ببنديم و با چشم بسته مردمک چشم را بچرخانيم. همزمان دست را به آرامي روي قسمت داخلي چشم نزديک بيني نگه داريم تا از خروج قطره از طريق مجراي اشکي جلوگيري شود و قطره مدت بيشتري در داخل چشم بماند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي