جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5902

 تريبون 

 نوبخت:

بودجه سال آينده ويژه خواهد بود

رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت:سال آينده با توجه به شرايط داخلي و بين المللي و انتظارات مردم سال استثنايي است و بودجه سال آينده ويژه خواهد بود.به گزارش مهر ، محمد باقر نوبخت افزود: ما قطعا بيش از گذشته نيازمند ثبات در کشورمان هستيم و تکانه هاي سياسي و بين المللي اثر خود را در منابع و مصارف و بودجه سال آينده خواهد داشت.

وي ادامه داد : ما بي ارتباط با دنيا نيستيم و براي فروش نفتمان بايد با کشورهاي ديگر در ارتباط باشيم و همچنين نيازهاي قابل توجهي براي کشور ما از خارج وارد مي شود.

رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت : کشور ما 50 ميليارد دلار صادرات نفتي و حدود 50 ميليارد دلار صادرات غير نفتي دارد؛ همچنين حدود 45 ميليارد دلار واردات داريم و در مجموع حدود 200 ميليارد دلار براي صادرات و واردات گره خورده با جهان هستيم به همين دليل نمي توانيم ايزوله و بدون ارتباط با جهان باشيم.

وي افزود: با اعلام تحريم، وضعيت ما متفاوت است البته بايد اين را در نظر بگيريم که کشورهاي ديگر برخلاف سالهاي گذشته در کنار کشور ما قرار گرفته اند. ما شرايط تحريمي داريم و بودجه ما بايد با توجه به تحريم برنامه ريزي شود و ما اميدواريم در اين زمينه موفق باشيم.

دلايل کاهش 212توماني نرخ دلار دولتي

وزير صنعت، معدن و تجارت در خصوص دليل کاهش 212 توماني نرخ دلار دولتي و حرکت آن از 4412 به 4200تومان، گفت: پيشنهاد برخي اعضاي دولت، دلار 3500توماني براي واردات کالاهاي اساسي بود؛اما توافق نشد.

محمد شريعتمداري در گفتگو با مهر، با برشمردن دلايل تصميم دولت براي کاهش نرخ دلار دولتي از 4412 تومان به 4200 تومان گفت: فهرست کالاهاي مشمول دريافت ارز دولتي با بسته جديد ارزي دولت، کاهش يافته و بر اين اساس تصميم بر اين شد که نرخ دلار دولتي نيز براي تامين ارزان کالاهاي اساسي، دارو و اقلام ضروري مورد نياز خانوارها، کاهش يابد.

وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: در اين ميان حتي پيشنهاد برخي از اعضاي دولت، اعطاي دلار 3500 توماني به واردات کالاهاي اساسي بود که فعلا در اين مرحله دولت تصميم بر اين گرفت که نرخ دلار را تا 4200 تومان که مصوبه دولت در فروردين ماه سال جاري بود، تقليل دهد، اما در صورت ضرورت، مجدد اين نرخ ممکن است کاهش يابد.

وي همچنين در پاسخ به پرسش ديگر مبني بر حرکت کند ابلاغ آيين‌نامه‌هاي مرتبط با اجراي بسته جديد ارزي و نوسانات قيمتي در بازار در کنار بلاتکليفي صرافي‌ها، تصريح کرد: همچنان به سياست‌هاي ارزي کشور انتقاداتي مطرح است و اتفاقا توليد به عنوان حلقه آخر اين سياست‌ها، اولين گروهي است که قرباني اين سياست‌ها شده است و تصميم‌گيري در رابطه با ارز، مهمترين اثر را بر روي توليد دارد؛ پس تصمميات مي‌تواند با دقت صورت گيرد.

به گفته شريعتمداري، برخي محدوديت‌ها بر روي اسکناس وجود داشته است؛ اما به هر حال دولت در مقطعي هر گونه خريد و فروش و معامله ارز خارج از سيستم نيما را قاچاق اعلام کرده بود، اما اکنون براي آغاز به کار صرافي‌ها لازم بود که اين معاملات از سر گرفته شده و معامله ارز مصداق قاچاق نباشد، بنابراين بايد عمليات صرافي‌ها مجدد از سر گرفته مي‌شد.

وي اظهار داشت: قرار بود که صرافي‌ها ارز مسافران خارجي را دريافت کرده و به متقاضيان سفرهاي خارج از کشور ارايه دهد، پس اين مرحله‌اي از کار در نظر گرفته شده براي صرافي‌ها است، البته من ترجيح مي‌دادم که ابتدا تزريق مديريت‌شده ارز مداخله‌اي در صرافي‌ها صورت گيرد تا بازار اندکي آرام شده و بعد از آن سياست‌ها را اجرايي نماييم.

واريز بخشي از اعتبار 63 ميلياردي مسکن مهر به حساب مديران

در حالي حدود يک هفته از مصوبه هيئت دولت براي تخصيص 63 ميليارد تومان جهت حمايت از مسکن مهر مي‌گذرد که خبر مي‌رسد برخي مديران ذي‌ربط و دخيل در اين طرح به دنبال واريز بخشي از اين مبلغ به‌عنوان "کارانه" به حساب‌هاي خود هستند.

به گزارش ايلنا، 10 مردادماه امسال هيئت وزيران با اختصاص 63 ميليارد تومان براي حمايت مالي و زيربنايي مسکن مهر موافقت کرد.

بر اساس تصويب نامه شماره 61933/ت 55323 ه هيئت وزيران مبلغ ششصد و سي ميليارد ريال (630000000000) از اعتبارات موضوع رديف (5-520000) قانون بودجه سال 1397 کل کشور با عنوان تخفيف عوارض پروانه، حمايت هاي مالي و تراکم و زيرساخت مسکن مهر (سهم دولت) به 2 مورد زير اختصاص خواهد يافت؛

الف-تخفيف عوارض پروانه تراکم ساخت، بيمه کيفيت، حمايت‌هاي مالي آماده‌سازي، محوطه‌سازي، تامين خدمات زيربنايي و روبنايي، ساخت مساجد و نظارت عاليه بر ساخت و سازهاي مسکن مهر.

ب- در صورت نياز به پيش‌بيني حق‌الزحمه کارکنان مربوط به اين رديف، سهم آن در قالب موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور مشخص مي‌شود.برخي مسئولان و مديران ذي‌ربط پروژه‌هاي مسکن مهر کار خود را در خصوص مصوبه هيئت دولت از بند (ب) آغاز کرده‌اند،‌ آنهم در شرايطي که بسياري از پروژه‌هاي مسکن مهر به دليل کمبود منابع مالي در وضع نامناسبي به سر مي‌برند.گويا بخشي از 63 ميليارد تومان تخصيص يافته (در آينده) به مسکن مهر به جاي تزريق در پروژه‌هاي اين طرح قرار است به‌عنوان کارانه بين برخي مديران دستگاه‌هاي ذي‌ربط در مسکن مهر تقسيم شود.مشخص نيست دليل اين بذل و بخشش از بودجه عمومي کشور چيست، آيا عملکرد مديران مربوطه در مسکن مهر چشمگير و قابل توجه بوده که لياقت چنين تقديري را داشته باشند؟ مگر آنها بابت پُست مديريتي خود از دولت حقوق، دستمزد و مزاياي قابل توجهي دريافت نمي‌کنند که به دنبال استفاده از بند ب مصوبه هيئت وزيران هستند؟

تکليف نرخ ارز پروازهاي خارجي مشخص شد

بخشنامه بانک مرکزي براي تعيين نرخ ارز ايرلاين ها به سازمان هواپيمايي کشوري ابلاغ شد.

به گزارش مهر،سازمان هواپيمايي کشوري از ارسال بخشنامه ارزي بانک مرکزي به اين سازمان خبرداد و اعلام کرد: اين بخشنامه براي تعيين نرخ بليت هاي خارجي به کليه ايرلاين ها بزودي ابلاغ خواهد شد.

براين اساس ازاين پس ملاک نرخ بليت پروازهاي خارجي قيمت ارز مصوب واعلامي بانک مرکزي خواهد بود و شرکت هاي هواپيمايي مکلف مي شوند ازاين پس نرخ پروازهاي خارجي خود را براساس اين قيمت تعيين کنند. پيش ازاين شرکت هاي هواپيمايي نرخ بليت پروازهاي خارجي را با نرخ غيررسمي ارز محاسبه و باتوجه به نوسانات بازار آن را تغيير مي دادند. اما اکنون با ابلاغ نرخ رسمي بانک مرکزي تمامي شرکت ها قيمت هاي خود را با اين نرخ تعيين واعلام مي کنند که اين مسئله امکان سوء استفاده هاي احتمالي را از بين خواهد برد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي