جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5908

 خبر 

 ترکيه: تحريم‌هاي يک‌جانبه ضمانت اجرايي ندارد

سفير ترکيه در تهران در مصاحبه با خبرگزاري آناتولي گفت که تحريم‌هاي يک جانبه براي ترکيه ضمانت اجرايي ندارد و معيار اصلي کشورش در خصوص تحريم‌ها "مطابقت آن با قوانين بين‌المللي" و "تصميم‌گيري براساس اجماع بين‌المللي" است.

به گزارش ايسنا، به نقل از دويچه‌ وله فارسي، رضا هاکان تکين، سفير ترکيه در تهران افزود که دولت ترکيه مي‌تواند سياستي را تعيين کند، ولي بخش خصوصي با ارزيابي ريسک‌هايش، خود تصميم‌گيري مي‌کند. به گفته اين مقام ترک اگر تجارت با ايران ريسک داشته باشد شرکت‌هاي خصوصي ترکيه مي‌توانند خود در مورد آن تصميم‌گيري کنند.هاکان تکين همچنين با بيان اين که «ترکيه حدود نيمي از نفت خام مورد نياز خود را از ايران وارد مي‌کند» از خواست آمريکا مبني بر توقف اين واردات خبر داد. به گفته سفير ترکيه در تهران "اين کار غيرممکن است".

روسيه از احتمال ايجاد واحد پولي جديد در برابر دلار خبر داد

رئيس کميسيون اقتصادي دوماي روسيه از احتمال ايجاد واحد پولي جديد در برابر دلار خبر داد.

به گزارش مهر، «آناتولي آکساکوو» رئيس کميسيون اقتصادي مجلس دوماي روسيه در گفتگو با خبرگزاري آناتولي اعلام کرد: استفاده آمريکا از دلار به عنوان وسيله‌اي براي اعمال فشار بر کشورها باعث ايجاد واحد پولي جديد در عرصه جهاني خواهد شد.

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس دوماي روسيه با بيان اينکه کشورهاي عضو «بريکس» (برزيل، روسيه، هند، چين و آفريقاي جنوبي) در خصوص احتمال استفاده از واحد پولي جديد در مبادلات ميان خود تبادل نظر کرده‌اند، گفت: ايجاد واحد پولي جديد براي بريکس اقدام مناسبي خواهد بود. کشورهاي عضو بريکس نيمي از جمعيت و 30 درصد از صنايع جهان را در اختيار دارند.

پنتاگون: ارتش چين احتمالا براي حمله به آمريکا آموزش مي‌بيند

در گزارش پنتاگون آمده است، ارتش چين عمليات بمب‌افکن‌هاي خود را در سال‌هاي اخير افزايش داده و احتمالا در حال ‌آموزش نيروهايش براي انجام حملات عليه آمريکا و متحدانش است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اين ارزيابي که در بحبوحه تنش‌هاي فزاينده ميان آمريکا و چين منتشر شده، گزارش سالانه شامل اقدامات پکن براي افزايش نفوذ در جهان با هزينه‌هاي کلان نظامي است که پنتاگون تخمين زده در سال 2017 فراتر از 190 ميليارد دلار بوده است.در ادامه اين گزارش همچنين آمده است: در سه سال گذشته، ارتش آزادي بخش خلق چين مکررا عمليات بمب‌افکن‌هاي خود را در خارج از کشور افزايش داده و تجربيات زيادي را در مناطق حساس آبي به دست آورده و در عين حال احتمالا براي انجام حملات عليه آمريکا و مواضع متحد اين کشور نيروهايش را آموزش مي‌دهد.

انتشار اين گزارش در بحبوحه تنش‌هاي ميان آمريکا و چين در عرصه تجارت و اعمال تعرفه‌هاي سنگين گمرکي صورت گرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي