جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5912

 سرمقاله
 حباب اقتصادي و مهريه‌هاي حبابي! 

افزايش نرخ ارز و سکه، علاوه بر تاثيرات گسترده و مخربي که بر درآمد و معيشت مردم گذاشت، نتيجه‌ي دردناک و عميق‌تري نيز به بار آورد، که عواقب آن نه فقط در طولاني‌مدت، که در بستر زندگي روزمره امروز، گريبان خانواده‌ها را گرفته است و به سختي مي‌فشارد.
گراني نرخ سکه، موجب شد بسياري از خانواده‌ها با مشکل و معضل بزرگ به اجرا گذاشته شدن مهريه‌ها، مواجه شوند. مهريه‌هايي که با توجه به روال چند سال اخير، سير صعودي و نجومي داشته و متاثر از حال و هواي نگاه و اخلاق اقتصادي حاکم بر جامعه بوده است.
به اين ترتيب، با توجه به آماري که اخيرا ستاد ديه اعلام کرده، ما با خيل عظيم شوهران و پدراني مواجهيم که به خاطر عدم توانايي درپرداخت مهريه‌ي همسران‌شان، راهي زندان شده‌اند و خانواده، از تعريف مقدس و اصيل خود خارج شده و به يک بنگاه مطالبات اقتصادي تبديل شده است.
در اين ميان، البته خلاءهاي قانوني حمايت‌هاي اجتماعي و اقتصادي از زنان را نبايد از نظر دور داشت. زناني که پس از جدايي، به هر نحوي با فرارها و دور زدن‌هاي قانوني از دريافت سهم و حق خود از زندگي مشترک بازمي‌مانند و دچار مشکلات اقتصادي و در نهايت گرفتاري‌هاي اخلاقي مي‌شوند.
اما در عين حال، نمي‌توان به زنان در مورد چنين رفتاري حق داد. آنان نيز سهمي از زندگي مشترک و خانواده دارند و تافته جدابافته‌ي زندگي خانوادگي؛ همسر و فرزندان خود نيستند. زنان بايد متوجه باشند که با مطالبه و به اجرا گذاشتن مهريه‌هاي خود، همسر خويش را وامي‌دارند که از همان زندگي و از خورد و خوراک و پوشاک فرزندان خود بزند تا بتواند مهريه مورد مطالبه را پرداخت کند. ضمن اين‌که در صورت ناتواني و عدم پرداخت، راهي زندان خواهد شد. آيا برخي زناني که وارد چنين بازي خطرناکي مي‌شوند، متوجه هستند که خود و فرزندان‌شان را وارد چه گرداب مهيبي مي‌کنند؟
مدير کل ستاد ديه، بحران به اجرا گذاشتن مهريه را يک معضل ملي اعلام کرده و خواسته است که دستگاه‌ها و نهادهاي مختلف در اين امر ورود پيدا کنند. وي پيش از هر چيزي بر آموزش‌ فرهنگي خانواده‌ها؛ دختران و پسران، پيش و پس از ازدواج تاکيد دارد و همه‌ي مشکل را ناشي از فقر اقتصادي نمي‌داند.
طبيعي است که اتکاي بيش از حد به ماديات و ارزش‌دادن به پول و اختلاس‌ها و حرص‌هاي مختلف در اين زمينه و لاکچري و خارج از نرم شدن زندگي برخي مسئولان، در ايجاد چنين بحران‌هايي بي‌تاثير نبوده است. مردم در هر امري از مسئولان خود پيروي مي‌کنند و چشم به دست و دهان آن‌ها دارند. در شرايطي که خانواده‎ي مسئولان مدام سطح زندگي خود را از نظر مادي بالا مي‌برند و در نمايش اين سبک از زندگي ابايي ندارند، از مردم عادي کوچه و بازار چه انتظاري مي‌توان داشت؟
و چنين است که فشارها و بي‌اخلاقي‌هاي عظيم اقتصادي در رده‌هاي بالادستي، موجب فروريختن بنيان‌هاي اخلاقي در حيطه خانواده مي‌شود و کار به جايي مي‌رسد که زن مهريه را که حق خود اوست طلب مي‌کند و مرد براي فرار از پرداخت آن، قوانين را دور مي‌زند و آن‌چه برجاي باقي مي‌ماند، خانواده‌اي متشتت و فروپاشيده است که هرکس در آن در فکر نفع آني خود است.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي