جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5922

 خبر 

 IVF و خطر بروز بيماري‌هاي قلبي در کودکان

بررسي‌ها نشان مي‌دهد کودکاني که به روش لقاح مصنوعي (IVF) متولد مي‌شوند بيشتر در معرض ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي هستند.به گزارش ايسنا، گروهي از متخصصان علوم پزشکي در سوئيس دريافتند لقاح مصنوعي (آي وي اف) و ديگر روش‌هاي درماني مشابه براي بارداري مي‌تواند کودکان متولد شده را در معرض ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي قرار دهد که با تاثيرات بلندمدت بر سلامت آنان همراه است.در اين بررسي آمده است لقاح مصنوعي در بلندمدت تاثيرات منفي براي سلامتي دارد و کودکان متولد شده با اين روش‌هاي درماني شش برابر بيشتر در معرض فشار خون بالا هستند.محققان در بررسي روي موش‌هاي آزمايشگاهي دريافتند ناهنجاري‌هاي عروقي و قلبي در موش‌هايي که به روش لقاح مصنوعي متولد شده‌اند شايع‌تر است.يکي از محققان ارشد اين مطالعه گفت: شواهدي وجود دارد که نشان مي‌دهد تکنيک‌هاي باروري غير طبيعي عروق خوني را در کودکان تغيير مي‌دهد اما پيامدهاي آن در طولاني مدت ناشناخته بوده است.به گزارش روزنامه اينديپندنت، محققان با بيان اينکه بارداري به روش لقاح مصنوعي نوزادِ متولد شده را در معرض بيماري‌هاي قلبي-عروقي قرار مي‌دهد، اظهار داشتند: همچنين اين کودکان بيشتر در معرض ابتلا به ديابت نوع دو هستند.

مواد خوراکي مفيد براي حفظ سلامت لوزالمعده

پانکراس يا لوزالمعده نقش اساسي در فرايند هضم ايفاء مي کند و در پشت معده در حفره شکمي واقع شده است.به گزارش مهر، لوزالمعده در تنظيم قندخون نقش مهمي دارد. از اينرو حفظ سلامت آن براي عملکرد موثر ساير اعضاي بدن ضروري است.ممکن است لوزالمعده به دليل مشکلاتي نظير سنگ صفرا يا ديابت به خوبي عمل نکند. از اينرو بايد به تغذيه درست براي حفظ سلامت لوزالمعده توجه شود. در ادامه به برخي مواد خوراکي مهم براي حفظ سلامت اين عضو مهم بدن اشاره مي شود.

سير: سير حاوي مواد مغذي سودمندي نظير سولفور، اُليگوساکاريدها، فلاونوئيدها و سلنيوم است که همگي براي بافت لوزالمعده خوب هستند. از اينرو مصرف اين ماده غذايي توصيه مي شود.گيلاس: اين ميوه خوشمزه براي حفظ سلامت لوزالمعده ضروري است. گيلاس سرشار از آنتي اکسيدان و POH است که مي توانند به مقابله با سرطان لوزالمعده کمک کنند.سبزيجات چليپايي: کلم بروکلي سرشار از فلاوونوئيدهاي آپي ژنين و لوتئولين است که مي تواند مانع از تشکيل سلول سرطان لوزالمعده شود. براي حفظ سلامت لوزالمعده مصرف گل کلم و کلم پيچ هم بسيار توصيه مي شود.سيب زميني شيرين:اين ماده خوراکي موجب تقويت عملکرد لوزالمعده شده و احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده را کاهش مي دهد. به طورطبيعي حاوي آنتي اکسيدان است که براي لوزالمعده مفيد است.پياز:سرشار از فلاوونوئيدهاي است که ترکيبات ضدسرطاني هستند. سولفور موجود در پياز مي تواند به حفظ سلامت لوزالمعده کمک کند.

پونه کوهي: حاوي ترکيب ضد هيپرگليسمي (ضدافزايش قندخون) است که در مقابله با سلول هاي سرطان لوزالمعده موثر است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي