جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5928

 خبرپزشكي 

 اشعه فرابنفش ،مهم‌ترين عامل ابتلا به سرطان پوست

يك متخصص پوست با اشاره به اينکه سرطان پوست قابل تشخيص و در مراحل اوليه شيوع قابل درمان است، بيان کرد: پوست از سه لايه تشکيل شده است و بيشتر سرطان هاي پوستي در لايه خارجي شکل مي‌گيرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمودي اشعه فرابنفش را مهم‌ترين عامل ابتلا به سرطان پوست در افراد دانست و گفت: بروز اين بيماري به دليل زمينه‌هاي ارثي بيشتر مي‌شود همچنين انتشار عناصري مانند آرسنيک در محيط کار احتمال ابتلا را افزايش مي دهد.

اين متخصص پوست ادامه داد: احتمال ابتلا به سرطان پوست با افزايش سن بيشتر مي‌شود همچنين عوامل ژنتيک و ويروس‌ها هم در شيوع اين عارضه نقش دارند.

وي تاکيد کرد: کراتوز آفتابي بيشتر در سر و گردن ايجاد مي‌شود و براي پيشگيري از اين بيماري بايد مواجه با اشعه فرا بنفش و نور آفتاب کمتر شود و از لباس و پوشش مناسب جهت محافظت در برابر نور آفتاب استفاده کنيم.

همچنين کاظم زنده دل قائم مقام و معاون پژوهشي مرکز تحقيقات سرطان انستيتو کنسر ايران در همايش مراقبت‌هاي پوست و پيشگيري ، نيزاظهار کرد: سرطان پوست جز بيماري‌هاي قابل پيشگيري است و به دليل اينکه بيرون از بدن ظاهر مي شود قابليت تشخيص آن نسبت به ساير انواع سرطان آسان تر است.وي بيان کرد: در کشور ساليانه 11 هزار نفر مبتلا به سرطان پوست مي‌شوند که از اين تعداد چهار هزار نفر به نوع بدخيم آن دچار مي‌شوند.قائم مقام و معاون پژوهشي مرکز تحقيقات سرطان انستيتو کانسر ايران بيان کرد: مردان 2 برابر زنان مبتلا امکان ابتلا به سرطان پوست را دارند چرا که بيشتر در معرض نور آفتاب هستند.

ارتباط کمردرد با ناهنجاري هاي رفتاري نوجوانان

محققان دانشگاه آکسفورد انگليس دريافتند نوجواناني که به طور مستمر کمردرد را تجربه مي کنند، بيش از سايرين در خطر مصرف دخانيات و الکل قرار دارند و احتمال ابتلا به اضطراب و افسردگي در آن ها بيشتر است.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال سانيس، در دوره نوجواني دردهاي اسکلتي و عضلاني و به ويژه کمردرد به شدت افزايش مي يابد. با وجود اين که اين دردها زودگذر بوده و معمولا اهميت چنداني ندارند، ممکن است تاثيرات نامطلوبي بر سلامت رواني نوجوانان باقي بگذارند.

محققان با تجزيه و تحليل اطلاعات به دست آمده از 6500 نوجوان به اين نتيجه رسيدند که با افزايش تعداد دفعات کمردرد، ميزان مصرف دخانيات و الکل و همچنين غيبت از کلاس هاي درس در بين نوجوانان افزايش مي يابد. براي مثال احتمال مصرف دخانيات در نوجوانان 14 تا 15 ساله که بيش از يک بار در هفته دچار کمردرد مي شوند، 2 تا 3 برابر نوجواناني است که به ندرت دچار کمردرد شده يا اصلا آن را تجربه نمي کنند.همچنين نوجواناني که بيش از يک بار در هفته دچار کمردرد مي شوند دو برابر سايرين در کلاس هاي درس غيبت داشته اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي