جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5930

 معاون وزير بهداشت اعلام كرد؛
 نرخ جديد غذا و خوابگاه‌ دانشگاه‌هاي علوم پزشکي  

 معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت نرخ جديد غذا و خوابگاه‌هاي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي را اعلام کرد و گفت: بر اين اساس قيمت وعده‌هاي ناهار، شام و صبحانه افزايش يافت.

به گزارش معاونت فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت (مفدا)، دکتر محمد رضا فراهاني در نشست مجمع عمومي دبيران شوراهاي صنفي دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور در محل وزارت بهداشت افزود: براساس نرخ جديد قيمت وعده‌هاي ناهار و شام از هزار و 200 تومان به هزار و 350 تومان و وعده صبحانه از 600 تومان به 700 تومان افزايش مي‌يابد.

افزايش قيمت خوابگاه‌هاي دانشجويي بين 10 تا 12 درصد

وي افزايش قيمت غذا و خوابگاه دانشجويي در سال تحصيلي جديد را بسيار محدود دانست و گفت: شما بايد کمک کنيد تا فضاي دانشگاه‌ها در حوزه صنفي آسيب و صدمه‌اي به دانشجويان نرساند و اين کمک تعيين‎کننده است.

فراهاني ادامه داد: بر اين اساس قيمت وعده‌هاي ناهار و شام از هزار و 200 به هزار و 350 و وعده صبحانه از 600 تومان به 700 تومان افزايش مي‌يابد. اين در حالي است که قيمت خوابگاه‌هاي دانشجويي بين 10 تا 12 درصد افزايش خواهد داشت که در نهايت بيش از 12 درصد نخواهد بود و اين امکان نيز وجود دارد که افزايشي نداشته باشد.

وي به اهميت جايگاه شوراهاي صنفي دانشجويي در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي اشاره کرد و اظهار داشت: در ابتدايي که من روي کار آمدم نهادهاي دانشگاهي در دانشگاه‌ها تعطيل بودند و افرادي که حتي شش سال قبل از من در دانشگاه‌ها روي کار بودند مي‎دانند وضعيت اين نهادها به چه شکل بود.

اميد خود را به شوراهاي صنفي در دانشگاه‌ها بسته‌ام

معاون وزير بهداشت ادامه داد: يکي از نهادهايي که در همان سال اول در سال 1393 فعال کرديم شوراهاي صنفي در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي بود. من شخصا به شوراهاي صنفي در دانشگاه‌ها اميد بسته‌ام و اعتقاد دارم اگر بخواهيم که وضع نامطلوبي که اکنون در حوزه‌هاي دانشجويي وجود دارد را بهبود ببخشيم بايد دانشجويان مشارکت فعال داشته باشند.

فراهاني ضمن بيان اين که، اين باور و فرهنگ که مشارکت دانشجويان در دانشگاه‌ها مي‌تواند وضعيت را بهتر کند هنوز در دانشگاه‌ها نهادينه نشده است، تاکيد کرد: هنوز خيلي از دانشگاه‌ها هستند که خيلي به اين امور اعتقادي ندارند و ما در فشاري که از بالا داشتيم اين شوراهاي صنفي را شکل داديم.

وي افزود: گاهي برخي از اين دانشگاه‌ها افرادي را به عنوان شوراي صنفي انتخاب مي‌کردند اما در گزارشات مشخص مي‌شد که بدون انتخابات اين اتفاق رخ داده و خودشان اين افراد را منصوب کرده بودند در حالي که عنوان مي‌کردند که به صورت دموکراتيک انتخاب برگزار شده است. در حال حاضر با گزارش شما مي‌توان فهميد تا چه اندازه اين انتخابات در دانشگاه‌ها به شکل قانوني انجام مي‌‎شود.

معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت، اظهار داشت: بعضي اوقات شوراهاي صنفي در دانشگاه‌ها تا اندازه اي موثر بوده‌اند که رئيس دانشگاه دبير شورا را با خود به جلسه هيئت رئيسه مي‌برد و اصرار دارد در تمامي جلسات اين دبير شوراي صنفي نيز حضور داشته باشد. اين به خاطر خلاقيت دانشجويان و رويکرد رئيس دانشگاه است.

وي خطاب به دبيران شوراهاي صنفي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي با تاکيد بر اين که اگر در دانشگاه خوب کار کنيد جايگاه ويژه‌اي خواهيد داشت، تاکيد کرد: از نظر من مشروع ترين نهاد دانشجوي در دانشگاه‌ها شوراهاي صنفي هستند زيرا تلاش به رفع مشکلات دانشجويان دارند. ديگر نهادها بخشي از دانشجويان را نماينده مي‌کنند اما در شوراهاي صنفي که با راي آزاد دانشجويان شکل گرفته است تلاش در مسير رفع مشکلات کليه دانشجويان مي‌شود.

دکتر فراهاني گفت: ما شما را به عنوان نمايندگان همه دانشجويان کشور در وزارت بهداشت مي‌دانيم و اين جايگاه را به شخصه براي شما قائل مي‌شويم.

جريانات دانشجويي، جرياناتي سيال هستند

معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت استفاده از تجارب ارزنده و انباشته دبيران قبلي شوراهاي صنفي دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور را موثر دانست و اظهار داشت: جريانات دانشجويي جريانات سيال هستند و جنبش دانشجويان در 60 سال اخير در کشور نشان داده است تجارب بين نسلي منتقل مي‌شود.

وي ابراز داشت: من علاقه داشتم که اين جلسه با حضور دبيران قبلي و دبيران جديد شوراهاي صنفي دانشجويي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي برگزار شود تا با استفاده از اين تجارب موثرتر و کارآمدتر مسئوليت خود را انجام دهيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي