جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5930

 وزير نفت:
 بنزين به مقدار کافي وجود دارد و مشکلي نيست 

 
وزير نفت با تاکيد بر اين‌که بنزين به مقدار کافي وجود دارد و مشکلي نيست، گفت: فعلا تصميمي درباره دونرخي شدن قيمت بنزين گرفته نشده است.

به گزارش شانا ، بيژن زنگنه در حاشيه نشست هفتگي هيئت دولت در جمع خبرنگاران، درباره کمبود بنزين سوپر اظهار کرد: بنزين به مقدار کافي هست، امکان دارد که جايگاهي بنزين سوپر کافي نداشته است.

افزايش توليد بنزين

توليد بنزين در ايران روي مدار ثبات در حرکت است و بررسي جديدترين اخبار نشان مي‌دهد به زودي شاهد افزايش توليد بنزين خواهيم بود. با اين حال همچنان بوي کمبود بنزين سوپر در برخي جايگاه‌هاي سوخت به مشام مي‌رسد که گفته شده اين مشکل نيز به‌زودي برطرف خواهد شد.

نگراني‌ها درمورد تامين بنزين مورد نياز کشور با تکميل فازهاي پالايشگاه ستاره خليج فارس نسبت به سال‌هاي گذشته کم‌رنگ شده و با خبر آغاز عمليات احداث فاز 4 اين پالايشگاه مي‌توان گفت تامين بنزين يکي از مواردي است که در زمان تحريم هم با مشکل مواجه نخواهد شد.

به طور کلي پالايشگاه ستاره خليج‌فارس با توليد روزانه 27.5 ميليون ليتر بنزين، نزديک به 30 درصد نياز کشور در اين زمينه را تأمين مي‌کند. بر اساس آخرين آمار منتشرشده، توليد روزانه بنزين کشور 93 ميليون ليتر در روز است و چندي پيش عليرضا صادق آبادي، مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي از توليد 100 ميليون ليتر بنزين در کشور تا اذرماه خبر داد و گفت: 80 ميليون ليتر از 100ميليون ليتر طبق استاندارد يورو 4 و يورو 5 است.

کمبود بنزين سوپر در جايگاه‌ها

هرچند در زمينه تامين بنزين کشور مشکلي وجود ندارد اما حدود سه ماه است که شاهد کمبود بنزين سوپر در برخي جايگاه‌هاي سراسر کشور بوديم که علل مختلفي براي اين کمبود ليست شد. گاهي گفته شد علت اين موضوع قطع واردات بنزين سوپر به دليل خودکفايي کشور در توليد اين بنزين است و گاهي علت کمبود بنزين سوپر تعميرات پالايشگاه شازند اعلام شد. گاهي گفته شد به دليل تعمير خط لوله انتقال بنزين سوپر با تاخير مواجه شده است و گاهي اخباري هم منتشر شد مبني بر اينکه وزارت نفت درحال ذخيره سازي بنزين براي زمان تحريم است و اولويت اول کشور تامين بنزين معمولي مردم است.

در هر صورت کمبود بنزني سوپر در برخي از جايگاه‌ها توسط وزير نفت هم تاييد شد. بيژن زنگنه در اين مورد گفت: ما در کشور مشکل کمبود بنزين نداريم اما ممکن است بنزين سوپر در يک جايگاهي کم باشد.

هرچند به نظر مي‌رسد قرار است اين مشکل با آغاز فصل پاييز و اتمام سفرهاي تابستاني مردم برطرف شود. زيرا آنطور که سخنگوي کميسيون انرژي اعلام کرده است از ابتداي مهرماه عرضه مجدد بنزين سوپر در جايگاه هاي سوخت آغاز مي شود. شنيده‌ها حاکي از آن است که مجلس قصد دارد اگر عرضه بنزين سوپر آغاز نشد از شرکت ملي پالايش و پخش در اين باره سؤال کند.

آمار مصرف بنزين در ايران

هرچقدر کفه ترازوي توليد بنزين در کشور سنگين شود، کفه مصرف سنگين‌تر مي‌شود. البته شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي که ميزان مصرف بنزين در کشور را به صورت ماهيانه اعلام مي‌کرد اين ماه از اعلام آن خودداري کرد. با اين حال آخرين آماري که در اين زمينه موجود است مي‌گويد مصرف بنزين در تيرماه به مرز سه ميليارد ليتر رسيده است. بر اين اساس ايراني‌ها در تيرماه دو ميليارد و 840 ميليون ليتر بنزين سوزاندند. مصرف بنزين از ابتدا تا انتهاي تيرماه در سال جاري 91 ميليون و 700 هزار ليتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (84 ميليون و 500 هزار ليتر) 8.5 درصد رشد داشته است.

پيش از اين به طور متوسط روزانه 3.5ميليون ليتر بنزين سوپر در کشور توزيع مي‌شد که اين ميزان ممکن بود با توجه به شرايط به 3.3 يا 3.7برسد. بنابراين ميزان مصرف بنزني سوپر در کشور بين سه تا چهار ليتر در روز است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي