جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5930

 ميز خبر 

 رسانه هندي:

هند تسليم فشار آمريکا براي قطع خريد نفت از ايران نمي شود

هند با رد درخواست آمريکا براي قطع خريد نفت از ايران، اعلام کرد که واردات نفت از جمهوري اسلامي را متوقف نخواهد کرد.

به گزارش مهر به نقل از وبسايت 'سواراج ياماگ'از رسانه هاي مطرح تحليلي جنوب هند، اين تصميم دولت نارندرا مودي نخست وزير هند در طول مذاکرات 2+2 ميان سوشما سواراج وزير امور خارجه و نيرمالا سيتارامان وزير دفاع هند با همتايان آمريکايي خود در دهلي نو به دولت دونالد ترامپ منتقل شد.

وبسايت هندي نوشت: مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا در اين مذاکرات به طرف هندي اعلام کرده است که آمريکا مي خواهد تمام کشورهايي که با ايران رابطه تجاري دارند، اين روابط را کاهش داده و در واقع واردات نفت از تهران را به طول کامل متوقف کنند. اما هند در مقابل اين درخواست اعلام کرده است ايران 12 درصد از نياز دهلي نو به نفت را تامين مي کند و کاهش اين مقدار امکان پذير نيست زيرا اين امر بر قيمت و عرضه بنزين در اين کشور تاثير مي گذارد و منافع هند تامين نخواهد شد.

بر اساس اين گزارش، هند خواهان دريافت معافيت از تحريم هاي آمريکا عليه ايران بوده و طرف آمريکايي نيز اعلام کرده است که معافيت ها بر اساس واقعيت هاي منطقي و دلايل قابل قبول اعطا خواهند شد.

بر اين اساس،مقام هاي هندي به هيات آمريکايي اعلام کرده اند که شهروندان هند اکنون تحت تاثير قيمت بالاي سوخت در اين کشور هستند و اگر قيمت توليد سوخت از اين مقدار بالاتر رود،براي اقتصاد هند بسيار زيان آور خواهد بود.يک مقام هندي دراين باره گفت: در واقع آمريکا در ارتباط با ايران کاملا منزوي است. اروپايي ها، چيني ها و روس ها همچنان از برجام حمايت مي کنند.'سواراج ياماگ' تاکيد کرد که هند علاقه مند به ذخاير نفت در درياي خزر است که ايران به تنهايي به آنها دسترسي دارد.

وبسايت هندي ادامه داد:مقام هاي دهلي نو همچنين به واشنگتن اعلام کرده اند که اگر اقتصاد هند رشد کند و آمريکا از اين رشد اقتصاي نفع ببرد، قيمت هاي عقلاني و پائين نفت و سوخت يک نياز کاملا مهم اقتصادي محسوب مي شود.

پس از خروج يکجانبه و غيرقانوني آمريکا از برجام در ماه مه، اين کشور به ساير کشورها فشار وارد کرده تا واردات نفت خود از ايران را متوقف کنند. بخشي از تحريم هاي آمريکا عليه ايران 6 ماه اوت اجرايي شده درحالي که تحريم هاي تهران در بخش انرژي در چهارم ماه نوامبر(13 آبان) به اجرا گذاشته مي شوند.

اعلام شرايط جديد معافيت و کسري خدمت فرزندان کارکنان ايثارگر نفت

نماينده وزارت نفت در کميسيون سوابق جنگي، شرايط جديد معافيت و کسري خدمت فرزندان کارکناني را که در دوران دفاع مقدس در مناطق عملياتي و جنگي حضور داشته‌اند، بر اساس بخشنامه ستاد کل نيروهاي مسلح اعلام کرد.

به گزارش شرکت نفت فلات قاره ايران، علي نداف در اين باره گفت: بر اساس اين بخشنامه، به ازاي هر ماه سابقه حضور در جبهه يا مناطق عملياتي، هر يک درصد جانبازي يا يک ماه اسارت، 12 روز کسري خدمت به فرزندان کارکناني که در حال خدمت سربازي هستند تعلق مي‌گيرد. براي نمونه فردي که متولد 1378 يا 1379 و در حال خدمت سربازي است مي‌تواند به ازاي هر يک ماه حضور پدرش در مناطق عملياتي، 12 روز کسري خدمت دريافت کند. بر همين اساس، قانون پيشين که تنها متولدان پيش از 29 اسفند 72 مي‌توانستند از کسري خدمت بهره‌مند شوند، منتفي شده است.

وي افزود: مطابق قانون قبلي، تنها يک فرزند هر خانواده مي‌توانست از کسري خدمت استفاده کند، اما با مقررات جديد، افرادي که از نصف مدت خدمت خود در منطقه عملياتي (مصوبه 51700) استفاده کرده و از مزاياي کسري خدمت بهره‌مند شده‌اند دوباره مي‌توانند بقيه آن را براي فرزند مشغول خدمت سربازي اقدام کنند.

نداف توضيح داد: براي نمونه فردي که 42 ماه در زمان جنگ تحميلي در منطقه عملياتي حضور داشته و در سال 92 از کسري خدمت براي فرزند خود استفاده کرده است، مي‌تواند از 22 ماه باقيمانده زمان حضور در منطقه عملياتي براي فرزند ديگر خود که در حال گذراندن خدمت سربازي باشد بهره‌مند شده و به ازاي هر ماه 12 روز کسري خدمت بگيرد.

به گفته وي، شهرهاي آبادان، خرمشهر، سوسنگرد، دهلران، گيلان‌غرب و سرپل ذهاب از31 شهريور ماه 1359 تا 27 مرداد ماه 1367 همچنين شهرهاي اهواز، انديمشک، شوش، دزفول، ايلام، ماهشهر و حميديه از تاريخ 31 شهريورماه 1359 تا 15 تيرماه 1361 و مناطق عملياتي خارک، لاوان، سيري و بهرگان از31 شهريور ماه 1359 تا 27 مرداد ماه 1367 جزو مناطق جنگي محسوب شده است. ضمنا با پيگيري‌هاي به عمل آمده شهرهاي چشمه‌خوش و بندر امام نيز به تازگي جزو مناطق جنگي از آغاز تا پايان جنگ به اين شهرها افزوده شده‌اند.

تکذيب خروج پتروشيمي‌ها از بورس کالا

در توافق‌هاي انجام شده با تشخيص وزارت صمت تنها تعداد محدودي از مصرف کنندگان مهم مواد پتروشيمي مانند شرکت‌هاي داروسازي که توليد آنها براي کشور ضروري است، ‏براي تهيه مايحتاج خود از پتروشيمي‌ها از رقابت در بورس معاف مي‌شوند.

به گزارش شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس، در پي انتشار گفت‌وگويي با مديرعامل هلدينگ خليج فارس با تيتر «خروج محصولات پتروشيمي از بورس کالا تائيد ‏شد»، اين خبر تکذيب مي شود.‏ در جوابيه منتشر شده از سوي روابط عمومي و امور بين‌الملل هلدينگ خليج فارس آمده است: متاسفانه در گفت‌وگوي ‏منتشر شده بورس‌نيوز با جعفر ربيعي، مديرعامل شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس (هلدينگ خليج فارس) انتخاب تيتري غلط، سبب برداشت‌هاي ‏اشتباه مبني بر خروج پتروشيمي‌ها از بورس کالا شده است.‏

همانطور که در متن گفت‌وگو نيز اشاره شده و مجددا تاکيد مي‌شود در توافقات صورت گرفته با تشخيص وزارت صمت تنها تعداد محدودي از مصرف کنندگان مهم مواد پتروسيمي مثل شرکت‌هاي داروسازي که توليدات آنها براي کشور ضروري است و جزو کالاي اساسي هستند ‏براي تهيه مايحتاج خود از پتروشيمي‌ها از رقابت در بورس معاف مي‌شوند.

بر اساس توافق انجام شده، اين تعداد محدود که از سوي دستگاه‌هاي مسئول شناسايي و معرفي خواهند شد، مي‌توانند به ‏صورت مستقيم مواد پتروشيمي مورد نياز پتروشيمي خود را با امضاي قرارداد مستقيم با پتروشيمي‌ها ‏و با قيمت بورس، خريداري کنند.‏

بار ديگر تاکيد مي‌شود تمهيد انديشيده شده براي تعداد محدودي از شرکت‌هاي توليدکننده کالاهاي راهبردي کشور به معناي خروج ‏پتروشيمي‌ها از بورس کالا نيست و عرضه محصولات پتروشيمي‌ کماکان در بورس کالا ادامه خواهد يافت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي