جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5930

 مصرف سيگار و بروز 13 نوع سرطان 

 
بنابر اعلام کارشناسان، سيگار موجب بروز90 درصد سرطان‌هاي ريه، 50 درصد بيماري‌هاي قلبي عروقي، 75 درصد بيماري‌هاي تنفسي و 12 درصد کل مرگ‌ها و 30 درصد مرگ‌هاي بين 30 تا 50 سالگي است.

به گزارش دبيرخانه ستاد کشوري کنترل و مبارزه ملي با دخانيات، انواع فرآورده‌هاي دخاني شامل سيگار، پيپ، قليان، تنباکوي جويدني و سيگار سبب ايجاد سرطان مي‌شوند. برخلاف تصور رايج در جامعه که ناشي از ترفندهاي تبليغاتي صنعت دخانيات است، خطر سرطان‌زايي در سيگارهاي با قطران کمتر برابر با خطر سرطان‌زايي در سيگارهاي معمولي است؛ چراکه افراد سيگاري به علت محروميت از نيکوتين، سيگارهاي کم قطران را به تعدادي زيادتر و با پک‌هاي عميق‌تر مصرف مي‌کنند.

مصرف سيگار احتمال بروز چه بيماري‌هايي را افزايش مي‌دهد؟

افراد سيگاري همچنين با سيگار کشيدن سبب افزايش احتمال بروز سرطان در اعضاي مختلف بدن خود و اطرافيان‌شان مي‌شوند. سرطان‌هاي ايجاد شده در اثر مصرف دخانيات شامل سرطان ريه، حفره دهاني، حلق، بيني، حنجره، مري، معده، لوزالمعده، سرطان خون، کليه و مثانه، سرطان گردن رحم و سرطان مقعد است.

خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در کمين سيگاري‌ها

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهاني، ميزان متوسط کاهش طول عمر سيگاري‌ها هشت سال است. هرچند براي آنهايي که در ميانسالي فوت مي‌کنند ( 35تا 69 سالگي) اين ميزان حدود 22 سال است. مطالعات متعددي رابطه مستقيم بين ميزان قطران موجود در سيگار و سرطان‌هاي قسمت فوقاني دستگاه گوارش را نشان داده است. با مصرف روزانه 20 نخ سيگار، خطر سرطان لوزالمعده در مردان پنج برابر و در زنان 6 برابر مي‌شود. تحقيقات نشان داده است که براي پيشگيري از سرطان لوزالمعده، پرهيز از استعمال دخانيات همراه با رژيم غذايي و مصرف غذاهاي کم چرب و پرفيبر لازم است.

خطر سرطان گردن رحم در زنان سيگاري دو برابر بيشتر از زنان غيرسيگاري است. با مصرف سيگار، خطر پيشرفت سرطان‌هاي گردن رحم به ويژه از نوع سرطان سلول سنگفرشي افزايش مي‌يابد. اين خطر در سيگاري‌هاي تحميلي نيز بالا است. همچنين مردان سيگاري 70 درصد و زنان سيگاري 40 درصد احتمال بيشتري براي ابتلا به سرطان کليه و مثانه دارند.

سيگاري‌ها دو برابر بيشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست

مصرف تنباکو در فرم‌هاي جويدني و مصرف پيپ يک عامل خطر مهم براي سرطان‌هاي دهان، حلق و مري در کشورهاي در حال توسعه است. سرطان حفره دهان در مصرف کنندگان روزانه، 10 برابر بيشتر است. همچنين افراد سيگاري دو برابر بيشتر از افراد غيرسيگاري در خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند.

شانس ضعيف بهبودي سرطان ريه

بر اثر مصرف دخانيات با گذشت زمان در بافت‌هايي که به طور دائم توسط قطران موجود در مواد دخاني تحريک شده‌اند، سرطان ريه و برونش گسترش مي‌يابد. با توجه به رشد پيشرونده اين سرطان و تشخيص دشوار آن در مراحل اوليه، شانس بهبودي سرطان ريه بسيار ضعيف است.

در افرادي که به علت فعاليت شغلي درمعرض بيماري‌هاي ريوي هستند، استعمال دخانيات احتمال بروز سرطان ريه را افزايش مي‌دهد. هرچه مصرف سيگار در سنين پايين‌تر شروع شود، تعداد نخ‌هاي سيگار بيشتر باشد و محتواي قطران سيگار بيشتر باشد، احتمال بيشتري براي ابتلا به سرطان ريه وجود دارد.

90 درصد سرطان‌هاي ريه در اثر استعمال دخانيات

90درصد سرطان‌هاي ريه و 83 درصد مرگ و مير ناشي از سرطان ريه در اثر استعمال دخانيات است. نبايد فراموش کرد که مصرف تنباکو به روش‌هاي مختلف علاوه بر سرطان ريه مي‌تواند منجر به بروز سرطان‌هاي متعدد در اعضاي مختلف بدن شده، سلامتي فرد و در نتيجه سلامتي جامعه را به خطر اندازد. سيگار با افزايش احتمال بروز سرطان و کاهش کيفيت و کميت زندگي، مانع پيشرفت جامعه در تمامي جنبه‌ها از جمله علمي، اقتصادي، اجتماعي و ... مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي