جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5930

 نکاتي درباره شيردهي مادران مبتلا به پسوريازيس 

 
کارشناسان سلامت همواره بر ضرورت تغذيه نوزاد با شير مادر تاکيد دارند اما در مادران مبتلا به بيماري پوستي پسوريازيس به دقت بيشتري نياز است.به گزارش ايسنا، به گفته کارشناسان، رويکرد صحيح مي‌تواند به مادر مبتلا به بيماري پسوريازيس کمک کند تا علائم بيماري را بهبود دهد و نوزاد خود را با شير خودش تغذيه کند.

سازمان بهداشت جهاني به مادران توصيه مي‌کند نوزادان را تا شش ماهگي تنها با شير خود تغذيه کنند. سپس به تدريج در کنار تغذيه با شير، کودک را با طعم‌هاي غذايي ديگر نيز آشنا کنند.سايت "مديکال نيوز تودي" در اين مطالب به ارتباط بين پسوريازيس و تغذيه با شير مادر و بهترين روش درماني براي مادر و نوزاد در اين خصوص اشاره کرده است.

پسوريازيس يک بيماري خود ايمني است که بيشتر پوست و مفاصل را درگير مي‌کند. اين عارضه موجب قرمزي، ورم، خارش و احساس سوزش مي‌شود. هرچند، درصورتيکه پوست ناحيه سينه مادر به اين عارضه دچار شود، تغذيه نوزاد با شير مشکل ساز خواهد بود. راهکارهاي بسياري براي تسکين درد و ديگر علائمي که سلامت نوزاد را به خطر مي‌اندازد وجود دارد.

مصرف برخي از داروهاي پسوريازيس در حين تغذيه نوزاد با شير بي‌خطر هستند اما تعدادي از آن‌ها سلامت نوزاد را به خطر مي‌اندازند. طبق اعلام انجمن ملي پسوريازيس، تاکنون تحقيقات کافي در رابطه با تاثير داروهاي اين عارضه پوستي بر تغذيه با شير مادر انجام نگرفته است.

هرچند، کارشناسان ابتدا درمان‌هاي موضعي را اولين روش درماني براي مادران شيرده مبتلا به پسوريازيس توصيه مي‌کنند. درصورتيکه مرطوب کننده‌هاي موضعي تاثيرگذاري لازم را نداشت بيمار مي‌تواند از استروئيدهاي موضعي با دوز پايين در محل آسيب ديده استفاده کند. همچنين مصرف استروئيدهاي خوراکي نيز در دوران شيردهي بي‌خطر است.

علاوه بر اين گزينه‌هاي درماني، پزشکان همچنين برخي انواع نور درماني مانند UVB تراپي را که براي مادران شيرده بي‌خطر است توصيه مي‌کنند. با اين حال انواعي از نوردرماني هم هستند که به دليل نوع دارويي که بايد مصرف شود و تاثير آن روي نوزاد، توصيه نمي‌شود.پزشکان همچنين تاکيد دارند که تغذيه نوزاد با شير مادر موجب ظاهر شدن علائم بيماري پسوريازيس، عود کردن يا تشديد آن نمي‌شود.

همچنين برخي از زنان در دوران بارداري و شيردهي با بهبود علائم پسوريازيس روبرو مي‌شوند. اما از طرفي هم در برخي از زنان بارداري علائم پسوريازيس را تشديد کرده و تا دوره شيردهي نيز ادامه پيدا مي‌کند.

کنترل علائم پسوريازيس در دوران شيردهي سخت است اما بکارگيريِ برخي نکات در اين خصوص مي‌تواند کمک‌کننده باشد. برخي از اين راهکارها عبارتند از:

- کاهش ميزان استرس با مديتيشن و يوگا

- انجام حرکات ورزشي سبک

- مرطوب نگه داشتن پوست

- استفاده از کيسه يخ در محل آسيب ديده


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي