جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5930

 خبرپزشكي 

 رفع درد زانو با دارويي از گياهان بومي ايران

ساخت و فرمولاسيون داروي جديد ضد آرتروز و ضد درد زانو با منشأ گياهي' عنوان پژوهشي است که با پشتيباني صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمي و توسط محققان کشور انجام شد.

به گزارش معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، زانو درد را مي توان يکي از مشکلات شايع دانست که عمدتا بر اثر التهاب ايجاد مي شود. آرتروز، روماتيسم، عفونت مفصل زانو و ايجاد برجستگي زير کشکک. موجب تورم و التهاب در اين عضو مي شوند. براي تسکين درد، از مسکن هاي مختلف موجود در بازار دارويي استفاده مي شود که داراي عوارض مختلفي هستند. اما امروزه اغلب مردم داروهاي گياهي را ترجيح مي دهند. زيرا داروها با منشأ گياهي، داراي عوارض کمتري نسبت به داروهاي شيميايي و سنتتيک است.

با توجه به اين موضوع طرحي با عنوان ' ساخت و فرمولاسيون داروي جديد ضد آرتروز وضد درد زانو با منشأ گياهي ' با پشتيباني صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمي و پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد خلخال انجام شد. در اين طرح براي توليد يک نوع داروي گياهي از گياهان بومي ايران براي رفع درد زانو با تکيه بر اثر ضد التهابي آن اقدام شده است.

بررسي، شناسايي و تعيين مقدار مواد مؤثره موجود در چهار گونه گياهي دارويي شامل: بابونه کبير، رزماري، بيد و سويا و ترکيب آنها به منظور ساخت دارويي گياهي براي رفع التهاب و درد زانو. رفع نياز بيماران و تبديل علم به ثروت از اهداف اين طرح پژوهشي است.درباره ضرورت انجام اين طرح نيز بايد گفت اغلب دردهاي زانو ناشي از التهاباتي است که بنا به دلايل مختلف ايجاد مي شود. بنابراين بايد اين التهابات به طريقي کاهش داده شود و شدت درد را کم کرد. يکي از مهمترين اين روش ها استفاده از داروهاي ضد التهاب و مسکن است.

داروهايي که امروزه در بازار دارويي کشور وجود دارند اغلب شيميايي بوده و داراي عوارض هستند در حالي که داروهاي با منشاء گياهي و طبيعي عوارض جانبي ناچيزي داشته و موجب بهبوي مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي