جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5934

 خبرپزشكي 

 محققان عنوان مي کنند؛

تاثير فيبر در حفظ سلامت مغز و حافظه سالمندان

نتايج يک مطالعه جديد نشان مي دهد فيبر موجود در رژيم غذايي به حفظ سلامت مغز کمک مي کند.به گزارش مهر، فيبر عملکردهاي بسياري در بدن ما انجام مي دهد. فيبر موجود در رژيم غذايي به کاهش کلسترول بد خون کمک کرده، التهاب را تحت کنترل مي گيرد، به کنترل وزن کمک مي کند، مانع از يبوست، آپانديس و ديابت مي شود و ريسک بيماري هاي قلبي را کاهش مي دهد.حال نتايج يک مطالعه جديد نشان مي دهد فيبر رژيمي مي تواند از زوال حافظه و ساير عملکردهاي مغزي که با افزايش سن دچار نقصان مي شوند پيشگيري کند.«بوتيرات»، اسيدچرب داراي زنجيره کوتاه که عمدتا از طريق تخمير باکتريايي فيبر در روده توليد مي شود، ضدالتهابي است و موجب بهبود حافظه در مدل هاي حيواني شده است.در اين مطالعه، محققان اثبات کرده اند که بوتيرات مي تواند موجب کاهش تاثيرات بد برخي سلول هاي پروتئيني در مغز شود که عامل بروز التهاب هستند.به گفته محققان، افزايش سن منجر به التهاب سيستماتيک مزمن مي شود که مي تواند التهاب نوروني مغز را تغيير دهد. برخي مواد مغذي با پيشگيري يا بازگرداندن اين فرايند مي توانند روند پيري مغز را به تاخير اندازند.در اين مطالعه که بر روي موش ها انجام شد مشخص شده است که مکمل فيبر در پيري مي تواند ميزان بوتيرات را افزايش دهد و افزايش بوتيرات از طريق فيبر محلول افزودني مي تواند ديس بيوسي ميکروبيوم هاي مرتبط با سن را تعديل نمايد.

رهايش مستقيم دارو به مغز از طريق استنشاق

محققان نانوذرات را به همراه ميکروحباب از طريق استنشاق وارد بيني بيمار مبتلا به سرطان کرده و سپس با اعمال اولتراسونيک موجب هدايت نانوذرات از ساقه مغز به محل تومور سرطاني شدند. اين روش مي‌تواند براي دور زدن سد خوني و مغز و رهايش مستقيم دارو به مغز در کودکان مبتلا به سرطان مغز استفاده شود.محققان موفق به ارائه روشي غيرتهاجمي براي رهايش دارو در مغز شدند که اين روش براي درمان تومورهاي سرطاني قابل استفاده است.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، اين فناوري به محققان اجازه مي‌دهد تا دارو از طريق استنشاق وارد مغز شود. گليوماس نوعي سرطان مغز در کودکان است که شانس زنده ماندن در مدت 5 سال، تنها دو درصد است. به دليل قرار گرفتن اين تومور در مغز، استفاده از روش‌هاي رايج درمان سرطان با خطرات زيادي روبرو است.اين گروه تحقيقاتي در دانشگاه واشنگتن با استفاده از فراصوت و ترکيبات کنتراست دهنده که درون حباب قرار گرفته‌اند، دارو را به مغز مي‌رسانند.هانگ چن از محققان اين پروژه معتقد است که اين پروژه بدون کمک جوشا رابين به نتيجه نمي‌رسيد. آنها از روش اولتراسونيک و رهايش دارو از طريق استنشاق براي درمان استفاده کردند. اين گروه نانوذرات را از طريق بيني وارد بدن کرده و اين نانوذرات مي‌توانند با دور زدن سيستم سد خوني مغز، خود را به مغز برسانند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي