جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5937

 معادلات انرژي 

 چين واردات نفت ايران را کاهش مي‌دهد

شرکت يوني‌پک چين اعلام کرد چين به دليل تحريم‌هاي آمريکا عليه تهران که از نوامبر آغاز مي‌شود، واردات نفت ايران را کاهش خواهد داد.

به گزارش ايسنا، چن بو، رييس يوني‌پک، در سي و چهارمين کنفرانس نفت آسيا اقيانوسيه در سنگاپور با بيان مطلب فوق، گفت: هنوز درباره ميزان کاهش واردات تصميمي گرفته نشده است.

وي همچنين گفت: تقاضاي جهاني براي نفت با فناوريهاي جديدي و بهره وري در مصرف انرژي از جمله ظهور تجديدپذيرها که مصرف نفت را به تدريج کاهش مي‌دهند، در اواسط دهه 2030 به 104.4 ميليون بشکه در روز خواهد رسيد که تنها اندکي بالاتر از 100 ميليون بشکه در روز فعلي است.

اين تحولات به معناي آن خواهد بود که رشد تقاضاي جهان براي نفت در سالهاي آينده آهسته خواهد شد و در سال 2035 به اوج خود مي‌رسد.

با وجود تنشهاي تجاري ميان چين و آمريکا، اين مقام چيني اظهار کرد عرضه نفت آمريکا منبع جديد مهمي براي پالايشگاههاي چيني است و به آنها اجازه مي‌دهد وابستگي خود به نفت خاورميانه و آفريقا را که چين به شدت به آنها متکي است، کاهش دهند.

بر اساس گزارش رويترز، چن بو اظهار کرد قيمتهاي نفت با توجه به ديناميک فعلي عرضه و تقاضا، بين 60 تا 80 دلار در هر بشکه، عادي خواهد بود.

توضيحات جديد در خصوص اختلاس نفتي

طبق اعلام جديد شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي، هنوز رقم دقيق اختلاس و تخلف مالي نفتي در منطقه بوشهر مشخص نيست و موضوع در دست بررسي است.

به گزارش تسنيم، شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي در خصوص اخبار منتشره مبني بر بروز تخلف در منطقه بوشهر اعلام کرد: "موضوع تخلف مذکور در حوزه فروش فرآورده هاي نفتي به شناورها و کشتي ها در شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه بوشهر حدود يک ماه قبل توسط تيمي از بازرسان و کارشناسان خبره واحدهاي نظارتي در شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي شناسايي و اقدامات لازم حقوقي در اين خصوص عليه مباشرين و معاونين تخلف مزبور صورت گرفته است. لازم به ذکر است ميزان تخلف احتمالي به مراتب کمتر از مبلغ اعلامي در اخبار منتشر شده است و پيگيريهاي مربوط به پرونده مذکور همچنان ادامه دارد. تاکيد مي شود به پرونده هاي تخلف بدون هيچ گونه مماشاتي رسيدگي مي‌شود."

شکست آمريکا در بسترسازي حذف نفت ايران از بازار

تهديدها و جوسازي هاي ترامپ در اعمال فشار به اعضاي اوپک در نشست الجزاير که با هدف افزايش فوري توليد نفت و بسترسازي براي حذف نفت ايران از بازارهاي جهاني انجام مي شد به شکست انجاميد.

به گزارش ايرنا، دهمين جلسه کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غيراوپک (JMMC) با حضور نمايندگاني از 24 کشور از جمله ايران در الجزيره پايتخت الجزاير برگزار شد.

برخلاف گمانه زني هايي که در ابتدا مبني بر کوتاه آمدن برخي اعضاي اوپک در مقابل فشارهاي آمريکا و موافقت آنها با افزايش فوري توليد نفت مطرح بود، اما در نهايت با مقاومت کشورهايي مانند ايران، اين طرح آمريکا شکست خورد.

الجزاير، کنگو، کويت، ونزوئلا، امارات، قطر،آذربايجان، روسيه و عربستان در سطح وزير انرژي در اين نشست شرکت کردند، ساير کشورها نيز نمايندگان خود را عازم اين نشست کرده بودند.

دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا پيش از برگزاري اين نشست با انتشار توئييتي اقدام به تهديد و انتقاد از برخي کشورهاي عرب توليدکننده نفت کرد: ما از کشورهاي واقع در منطقه خاورميانه حمايت مي کنيم، اين کشورها بدون ما امن نخواهند بود، با اين حال باعث مي شوند قيمت نفت بالاتر برود؟ ما اين را به خاطر خواهيم سپرد، اوپک بايد اکنون قيمت نفت را کاهش دهد.در واکنش به اين اظهارات، بيژن زنگنه وزير نفت، توئيت ترامپ را بزرگ‌ترين توهين به دولت‌ها و ملت‌هاي دوست آمريکا در منطقه دانست و تاکيد کرد، اميدوارم اين تهديدها، برخي همکاران اوپکي‌‌ مرا وحشت‌زده و به اجراي دستورهاي رئيس جمهوري ترامپ ترغيب نکند.

ديپلماسي موفق نفتي ايران در نشست الجزاير

از جمله اهداف آمريکا از فشار به توليدکنندگان نفت در حاشيه برگزاري اين نشست، بالا بردن ميزان توليد نفت و آماده کردن بازارها براي تحريم نفتي ايران بود.

همچنين برخي کشورها مانند عربستان و متحدانش در کنار روسيه اميد داشتند که بتوانند در صورت کاهش صادرات نفت ايران، آنها سهم ايران در بازارهاي صادراتي را به خود اختصاص دهند.

صادرات نفت ايران بيش از 2 ميلون بشکه در روز است که حذف آن از بازار به راحتي امکان پذير نيست، اما ترامپ تلاش دارد با اعمال فشار به عربستان و متحدانش ظرفيت توليد آنها را بالا ببرد تا بتوانند خلاء ناشي از احتمال خروج نفت صادراتي ايران از بازارهاي جهاني را پر کنند.

اما ايران بار ديگر با ديپلماسي موفق نفتي تلاش کرد اين دسيسه آمريکا و متحدانش را به شکست بکشاند. بر اين اساس، زنگنه وزير نفت ايران پيش از برگزاري اين نشست تاکيد کرد: هر تصميمي در اوپک که به زيان منافعش باشد را وتو مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي