جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5937

 خبر 

 يافته محققان استراليايي؛

ارتباط گلبول هاي سفيدخون در مغز و ابتلا به شيزوفرني

محققان دريافتند هر چقدر تعداد گلبول هاي سفيدخون در مغز بيشتر باشد، احتمال ابتلا به شيزوفرني بيشتر خواهد بود.به گزارش مهر، محققان استراليايي دريافتند افزايش تعداد گلبول هاي سفيد خوني در مغز احتمال ابتلا به شيزوفرني را افزايش مي دهد. به گفته اين دانشمندان، گلبول هاي سفيدخون که بخش مهم سيستم ايمني بدن هستند، مي توانند با التهاب در بيماري شيزوفرني مرتبط باشند.طبق گزارش اخير سازمان بهداشت جهاني، حدود 23 ميليون نفر در سراسر جهان مبتلا به شيزوفرني هستند. از آنجائي که هنوز هيچ دليل مشخصي در مورد تشخيص شيزوفرني يافت نشده است، پيشرفت درمان بسيار کُند است.به گفته محققان، تمامي انواع درمان هاي فعلي بيشتر بر توقف علائم متمرکز هستند تا نابودي دليل اصلي بيماري. داروهاي مورد مصرف اين بيماران تنها تا حدودي موجب تسکين علائم مي شوند و داراي عوارض جانبي شديدي هم هستند.«سينتيا شانون ويکرت»، سرپرست تيم تحقيق در مرکز تحقيقات علوم اعصاب استراليا، در اين باره مي گويد: «ما در مطالعه مان دريافتيم سلول هاي ايمني نقش جديدي در پاتولوژي مغز در بيماري شيزوفرني دارند.»وي در ادامه مي افزايد: «يافته ما نشان مي دهد سلول هاي ايمني خودشان عامل توليد علائم التهاب در مغز افراد مبتلا به شيزوفرني هستند.»

توليد سلول هاي تخمک انسان با استفاده از سلول هاي خون

گروهي از محققان ژاپني براي اولين بار در جهان توانستند با استفاده از سلول هاي خون انسان، سلول هاي نابالغ تخمک را توليد کنند.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، در اين تحقيقات ابتدا از سلول هاي خون انسان براي توليد سلول هاي بنيادي پرتوان تحريک شده که قابليت تبديل شدن به انواع سلول ها را دارند، استفاده شد. در مرحله بعد، محققان اين سلول ها را به درون يک تخمدان مصنوعي که با استفاده از سلول هاي جنين موش در آزمايشگاه رشد داده شده بود، تزريق کردند تا سلول هاي بنيادي پرتوان به سلول هاي تخمک تبديل شوند.سلول هاي تخمک به دست آمده از اين طريق نابالغ هستند و امکان باروري و تبديل شدن به نوزاد انسان را ندارند. با وجود اين نتايج اين تحقيقات راه را براي توليد کودک انسان با استفاده از محتواي ژنتيکي بستگان زنده يا مرده او هموار مي کند. همچنين امکان توليد مثل را براي زوج هاي نابارور با استفاده از دي ان اي متعلق به خود آن ها فراهم مي کند.

اکنون محققان در تلاشند تا با استفاده از فرآيند مشابه سلول هاي اسپرم انسان را نيز توليد کنند. همچنين تحقيقات خود را براي توليد سلول هاي تخمک بالغ با قابليت توليد مثل ادامه مي دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي