جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5937

 ابهامات قرارداد کي روش
 فدراسيون تسليم خواسته هاي مرد پرتغالي شد؟ 

 تا همين چند روز پيش گفته مي‌شد قرارداد کارلوس کي‌روش براي ادامه حضور روي نيمکت تيم ملي تمديد نشده است. حتي بار ديگر صحبت از پيشنهادهاي رنگارنگ به اين مربي پرتغالي به ميان آمد، اما با اعلام مهدي تاج، قرارداد فدراسيون فوتبال با کي‌روش تمديد شده است.

درباره نحوه تمديد قرارداد کي‌روش، حرف و حديث بسيار زياد بود. گفته مي‌شد فدراسيون فوتبال نمي‌تواند تعهد به کي‌روش را عملياتي کند و به همين دليل تمديد قرارداد او هر بار به تعويق مي‌افتد، اما اين بار شروطي هم که از سوي کي‌روش براي فدراسيون تعيين کرده بود، مورد پذيرش قرار گرفت. اين شروط عبارت است از: «1- استراتژي فدراسيون فوتبال حمايت از تيم ملي باشد. 2- فدراسيون براي تأمين امکانات و پيش‌بيني بازي‌هاي دوستانه متناسب با رقبا تلاش کند. 3- فدراسيون تعهد کند حقوق مربيان و پاداش اعضاي کادرفني تيم ملي را پرداخت کند. (حداکثر هفت تا هشت روز پس از وقوع اتفاق). 4- فدراسيون فوتبال تعهد کند مسئله بازيکنان سرباز بدون مشکل حل شود.» مهدي تاج نيز در خصوص اولين شرط کارلوس کي‌روش در گفت‌وگويي اعلام کرد: «کي‌روش خواهان اين بود که اولويت فدراسيون فوتبال ارائه کمک‌هاي مادي و معنوي به تيم ملي باشد».

اينکه کارلوس کي‌روش براي تمديد قراردادش و ادامه حضور روي نيمکت تيم ملي، براي فدراسيون فوتبال استراتژي تعيين کرده، يک مسئله را به ذهن مي‌رساند و اينکه چرا سرمربي تيم ملي بايد براي فدراسيون برنامه‌ريزي کند؟ البته که هميشه و در هر فدراسيوني اولويت با تيم ملي بوده، اما سؤال اين است که چرا سرمربي تيم ملي بايد براي فدراسيون و برنامه‌هايش اولويت و استراتژي تعيين کند؟ درست است که کي‌روش براي موفقيت‌هايش ابراز و تضمين مي‌خواهد اما اينکه او بگويد استراتژي فدراسيون فوتبال حمايت مادي و معنوي از تيم ملي باشد جاي تأمل دارد چرا که اصولا فدراسيون فوتبال به صورت ذاتي چنين وظيفه‌اي دارد و البته که باشگاه‌ها هم در ميادين بين‌المللي نماينده ايران هستند. شايد کي‌روش به خاطر پيش نيامدن اتفاقات گذشته اين شرط را گذاشته و فدراسيون هم پذيرفته است.

اين مسائل در شرايطي است که کارلوس کي‌روش براي حضور آماده‌سازي تيم ملي جهت حضور در جام ملت‌ها برنامه‌اي داده که طبق اعلام فدراسيون 5 ميليون 800 هزار دلار هزينه در پي دارد. مطمئناً اين مبلغ براي آماده‌سازي تيم ملي زياد است و البته اگر منجر به قهرماني تيم ملي در آسيا شود، ارزش بسيار بالايي دارد چرا که شادي ايجاد شده در جامعه با موفقيت تيم ملي، با هيچ پولي قابل اندازه‌گيري نيست.

با اين حال اولين انتظاري که از کارلوس کي‌روش پس از 8 سال حضور روي نيمکت تيم ملي وجود دارد، قهرماني در آسياست. اين انتظار زماني تقويت مي‌شود که فدراسيون فوتبال تمام شروط او را براي تمديد قرارداد پذيرفته و علاوه بر اولويت قرار دادن تيم ملي، قرار است منبع مالي 5 ميليون و 800 هزار دلاري هم تأمين شود. مبلغي که 5/2 ميليون دلار آن را وزارت ورزش تقبل کرده و باقيمانده مبلغ را هم قرار است فدراسيون تأمين کند.

حال بايد به اين موضوع پرداخت که قرارداد کارلوس کي‌روش با تيم ملي پس از جام ملت‌ها در چه شرايطي تمديد خواهد شد؟ آيا فدراسيون فوتبال هم براي مذاکره با کي‌روش پس از جام ملت‌ها شرطي تعيين کرده و تمديد قرارداد او به شرط حضور تيم ملي در فينال جام ملت‌ها يا قهرماني در اين مسابقات است؟ حالا که فدراسيون فوتبال پذيرفته اولويت‌هايش را کارلوس کي‌روش تعيين کند و بودجه 5 ميليون و 800 هزار دلاري براي حضور در جام ملت‌ها را پذيرفته، آيا از کي‌روش تعهدي گرفته است؟ سرمربي تيم ملي تعهد داده که با اين شرايط تيم ملي را به قهرماني جام ملت‌ها برساند؟ آيا فدراسيون با قبول شروط کي‌روش و زير بار رفتن بودجه 5 ميليون و 800 هزار دلاري، در صورت روي سکو نرفتن هم جريمه‌اي براي سرمربي تيم ملي در نظر گرفته است؟ مذاکرات براي ادامه همکاري با کي‌روش پس از جام ملت‌ها تحت هر شرايطي صورت خواهد گرفت يا شرط شده که اين مربي در صورت قهرمان کردن تيم ملي قراردادش تمديد شود؟ تاج اعلام کرده پس از جام ملت‌ها مذاکرات جديد با کي‌روش انجام مي‌شود و سؤال اين است که بر چه مبنايي اين کار صورت خواهد گرفت؟ اي کاش فدراسيون فوتبال حالا که شرط‌هاي کي‌روش را پذيرفته و آنها را رسانه‌اي کرده بگويد که آيا از سرمربي تيم ملي هم تعهدي گرفته است يا خير.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي