جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5938

 ميز خبر 

 سخنگوي شرکت پخش فرآورده‌ هاي نفتي:

مشکلي بابت تامين سوخت نداريم

سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي گفت: ما مشکلي در حوزه سوخت‌رساني با تانکرهاي نفتکش نداشته‌ايم و کار سوخت رساني طبق روال قبلي ادامه دارد.

فاطمه کاهي در گفت‌وگو با ايلنا، درباره شايعاتي مبني بر اعتصاب تانکرهاي سوخت‌رسانان اظهار داشت: ما مشکلي در حوزه سوخت‌رساني با تانکرهاي نفتکش نداشته‌ايم و کار سوخت رساني طبق روال قبلي ادامه دارد.

وي درباره شلوغي برخي جايگاه‌هاي سوخت در هرمزگان، اهواز نيز گفت: در اين شهرها به خاطر برخي شايعات افزايش تقاضا بوجود آمد اما کمبودي بابت تامين وجود نداشت.

سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي خاطرنشان کرد: ميزان ذخيره‌سازي سوخت در تأسيسات و انبارهاي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه کرمان و هرمزگان به ميزان مورد نياز مردم موجود است و نگراني از بابت تأمين سوخت وجود ندارد.

وي يادآور شد: سوخت‌رساني به صورت مستمر در جايگاه‌هاي توزيع بنزين اين استان‌ها در حال انجام است و از شهروندان تقاضا مي‌شود از تجمع در جايگاه‌هاي سوخت خودداري کنند.

قيمت نفت در بازار هاي جهاني رکورد زد

همزمان با مخالفت کشورهاي عضو سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) با افزايش توليد، قيمت نفت در بازارهاي جهاني رکورد زد و از مرز 81 دلار گذشت.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري رويترز انگليس، نفت برنت درياي شمال (دوشنبه) رکورد 81 دلار و 48 سنت را ثبت کرد که بالاترين قيمت از نوامبر 2014 (آبان-آذر 1393) است. قيمت نفت پايه اروپا که دوسوم نفت هاي جهان بر پايه آن قيمت گذاري مي شوند، همچنان در همين سطح باقي مانده است. نفت برنت (سه شنبه) در ساعت 4:21 بامداد به وقت گرينويچ در بازار لندن به بهاي81 دلار و 45 سنت در هر بشکه معامله شد.

نفت وست تگزاس اينترمديت آمريکا نيز در ساعت ياد شده به بهاي 72 دلار و 27 سنت در هر بشکه معامله شد که نسبت به روز گذشته 19 سنت يا 0.3 درصد افزايش دارد.

تعلل روسيه و عربستان قيمت نفت را بالا مي‌برد

نماينده ايران در هيئت عامل اوپک گفت: روسيه و عربستان به دليل نداشتن ظرفيت مازاد عرضه نمي‌توانند توليد خود را به‌طور قابل توجهي افزايش دهند و در پي اين شرايط قيمت نفت افزايش خواهد يافت.

حسين کاظم پور اردبيلي ، گفت: عربستان و روسيه نمي‌توانند و در عين حال هم نمي‌خواهند توليد خود را در کوتاه مدت افزايش دهند.

وي افزود: روسيه و عربستان براي افزايش توليد تلاش چنداني نمي‌کنند البته دير هم هست و اين شرايط سبب افزايش قيمت نفت مي‌شود. آنها سبب شدند که قيمت‌ها افزايش يابد و در عين حال خواهان اين هستند که از اين سطح هم بالاتر نرود.

نماينده ايران در هيئت عامل اوپک ادامه داد: هيچ ظرفيت مازاد عرضه‌اي وجود ندارد، آنها نمي‌توانند ظرفيت مازادي را که مدعي هستند، عرضه کنند.

ايران به دنبال بازارهاي جديد فروش نفت

واشنگتن هرگز اين موضوع را کتمان نکرده که هدف اصلي از اعمال تحريم ها، حذف کامل نفت ايران از بازار جهاني است. احتمال دارد که ايران بازارهاي جديدي را براي فروش نفت خود بيابد و اتحادهاي جديدي را برقرار کند.

به گزارش آژانس رويدادهاي مهم نفت و انرژي " نفت ما " ، با آغاز موج جديدي از تحريم ها، صادرات نفتي ايران رو به کاهش است. تهران و واشنگتن بر سر بازار هند با يکديگر مبارزه مي کنند، چين قصد ندارد از خريد نفت ايران امتناع کند و شرکت هاي نفتي روسيه نيز به طرح هاي خود در راستاي خريد نفت از ايران ادامه مي دهند. زمان اندکي تا آغاز تحريم هاي امريکا عليه نفت ايران باقي مانده است – از روز 4 ماه نوامبر، مرحله جديد تحريم ها آغاز مي شود و در اين زمينه، تهران براي گريز از افت جدي صادرات نفت خود و واشنگتن براي ناگزير ساختن هر چه بيشتر کشورها براي چشم پوشي از خريد نفت از ايران، همکاري هاي خود با شرکاي خارجي شان را افزايش مي دهند.

يکي از درگيري هاي ايران و امريکا بر سر هند است که خريدار اصلي مواد هيدرو کربني از طريق تنگه هرمز مي باشد. در شش ماهه نخست سال 2018 ، هند از ايران به طور متوسط 585 هزار بشکه نفت در روز خريداري کرده است. به دنبال مواضع واشنگتن پيرامون خطر اعمال تحريم هاي دو گانه عليه آن دسته از کشورهايي که به خريد نفت از ايران ادامه مي دهند، وزارت امور خارجه امريکا به دنبال متقاعد کردن شرکت Shipping Corporation of India به چشم پوشي از خريد نفت ايران است. تهران نيز براي حفظ اين خريدار خود، به شرکاي هندي اش شرايط بسيار سودآوري را پيشنهاد کرده است: طرف ايراني به طور کامل، هزينه هاي حمل و نقل را عهده دار مي شود و دوره پرداخت براي ارسال نفتي افزايش مي يابد. نمايندگان شرکت هاي دولتي هند اعلام کرده اند که احتمال دارد، حجم خريد نفت از تهران تا دو برابر افزايش يابد. در اين ميان، واشنگتن دست روي دست نگذاشته است. کاخ سفيد با هند در سطح وزيران مذاکراتي انجام داده و در جريان اين ديدار، مساله نفت ايران نيز مطرح شد. در روز 6 ماه سپتامبر، اين مذاکرات برگزار شد. اما، در زمينه واردات نفتي کمترين توافق به دست نيامد.

پکن نيز مانند هند عمل مي کند. دولت چين بارها، اعلام کرده است که با اعمال تحريم هاي يک جانبه امريکا عليه ايران مخالف است و با تجارت خود با تهران ادامه خواهد داد. در ماه ژوئيه، چين 775 هزار بشکه نفت در روز از ايران خريداري کرده است. اما، واشنگتن موفق شده است، پکن را به عدم افزايش خريد نفتي از ايران متقاعد سازد. مي بايست خاطر نشان کرد که به خاطر رژيم تحريم ها، شرکت هاي بيمه به تجارت خود در ايران پايان داده اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي