جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5938

 معادلات انرژي 

 مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي:

افزايش 24 درصدي عرضه محصولات پتروشيمي در نيمه نخست امسال

مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي از افزايش 24 درصدي عرضه محصولات پتروشيمي در 6 ماه نخست امسال در بازار نسبت به نيمه نخست پارسال خبر داد و گفت: مشکل موجود بازار ناشي از مديريت تقاضا و توزيع است.

به گزارش ايرنا، رضا نوروززاده در حاشيه نمايشگاه بين المللي ايران پلاست در جمع توليدکنندگان و فعالان صنعت پتروشيمي درباره وضع بازار و تمهيدات انديشيده شده براي بهبود شرايط کنوني گفت: شرکت ملي صنايع پتروشيمي نقش حاکميتي دارد و تنظيم بازار وظيفه ما نيست.

وي افزود: شرکت ملي صنايع پتروشيمي فقط تامين خوراک را بر‌عهده دارد که تاکنون به وظيفه خود عمل کرده و بازار در زمينه تامين مواد اوليه مشکلي ندارد.

وي ادامه داد: مشکل موجود بازار ناشي از مديريت تقاضا و توزيع است که ما براي تنظيم بازار در کنار وزارت صنايع قرار گرفتيم و اعلام کرديم شرکت ملي صنايع پتروشيمي کنترل عرضه کف بازار را با ارائه فهرست اعداد و ارقام عرضه پارسال مي‌تواند به‌دست گيرد.

نوروززاده گفت: با توجه به شرايط بازار، به وزارت صنعت، معدن و تجارت پيشنهاد داديم فهرست توليدکنندگاني که از ما مواد پتروشيمي مي‌خرند پايش کند و فهرست سه ماه نخست سال 96 را به عنوان مبنا قرار دهد و طبق خريد پارسال به آنها سهميه تعلق گيرد.

وي افزود: همچنين براي برخي افراد که اعلام مي‌کنند ما تازه به توليد رسيده‌ايم، يا اين‌که ما پارسال از بازار خريد مي‌کرديم پيشنهاد داديم که با بازديد از کارخانه و تاييد واحد توليدي، به فهرست متقاضيان اضافه شوند يا براساس اظهارنامه مالياتي خود محصول ارائه دهند.

وال استريت ژورنال:

تداوم خريد نفت از ايران برجام را حفظ مي کند

نشريه آمريکايي در گزارشي نوشت که اروپايي ها اميدوارند تداوم خريد نفت از ايران از سوي چين، هند و ترکيه بتواند برجام را تا پايان دولت ترامپ حفظ کند.

به گزارش ايلنا، وال استريت ژورنال در اين گزارش به خروج آمريکا از برجام اشاره کرد و افزود: مقام هاي اروپايي به مطالعه درباره راه هاي مقابله با تحريم هاي آمريکا و حفاظت از شرکت هاي اروپايي برابر اين تحريم ها ادامه مي دهند.

براساس اين گزارش، اروپايي ها اميدوارند که جريان پول و تجارت با ايران را براي تداوم توافق هسته اي حفظ کنند. اين مقام ها در عين حال اعتقاد دارند که تاثير اقدام هاي اروپا چندان زياد نيست و باقي ماندن ايران در برجام پس از اعمال دور دوم تحريم هاي واشنگتن به خريد نفت مشتريان غيراروپايي بستگي دارد.

به نوشته وال استريت ژورنال، تفکر اروپايي ها اين است که اگر ايران بتواند تحريم هاي آمريکا را تا سال 2020 تحمل کند، راي دهندگان آمريکايي ممکن است رئيس جمهوري را انتخاب کنند که مسير کنوني را وارونه کند.

اين نشريه به خروج برخي شرکت هاي اروپايي از ايران اشاره کرد و افزود: اروپايي ها به رهبري آلمان، انگليس و فرانسه در پي راه هايي براي حفظ همکاري هاي مالي با ايران هستند که يکي از اين راه ها تاسيس سامانه مالي اروپايي مستقل از آمريکا است که همچنان در حال بررسي است.

راهکار ديگري که اروپايي ها در نظر دارند، اجازه افتتاح يا فعالسازي دوباره حساب در بانک هاي مرکزي اروپا توسط بانک هاي ايراني است.

اين در حالي است که اروپايي ها اذعان دارند که تحريم هاي آمريکا ممکن است بانک ها و مقام هاي اروپايي دخيل در اين طرح ها را نيز هدف قرار دهد.

يک ديپلمات بلندپايه اروپايي گفت که اگرچه اقدام هاي اروپايي ها ممکن است تاثير محدودي داشته باشد، اما پيام سياسي اين اقدام ها مهم است. به گفته اين ديپلمات اروپايي، با وجود آنکه بسياري از تصميم گيران سياسي در ايران مزاياي ماندن در برجام را بيشتر از خروج از آن مي دانند، اما ممکن است کاهش صادرات نفت تهران را به سمت ديگري سوق دهد.

يک مقام مسئول:

ملاحظات حاکميت در تعيين نرخ خوراک پتروشيمي‌ها بايد در نظر گرفته شود

مدير برنامه ريزي و توسعه شرکت صنايع ملي پتروشيمي گفت: نرخ خوراک بايد با در نظر گرفتن ملاحظاتي باشد از جمله اينکه براي حاکميت از لحاظ فروش محصولات هيدروکربوري درآمد داشته باشد و از طرفي منجر به پايداري توليد در بخش خصوصي هم بشود.

فرناز علوي در گفت‌وگو با مهر، درباره تغيير نرخ خوراک پتروشيمي‌ها اظهار داشت: تغيير در نرخ خوراک پتروشيمي‌ها در حال بررسي توسط NPC، انجمن کارفرمايي و شرکت‌هاي پتروشيمي است، خلق‌الساعه نمي‌توان در مورد آن نظري ارائه داد.

وي افزود: تغييرات نرخ خوراک قطعا روي سوددهي و پايداري توسعه پتروشيمي‌ها تاثير دارد، بحث ما فقط اين نيست که به سود مي‌رسند يا خير، بحث بر سر اين است که فعالان اين صنعت بتوانند توليد پايدار داشته باشند.

مدير برنامه ريزي و توسعه شرکت صنايع ملي پتروشيمي خاطرنشان کرد: روي سناريوهاي مختلف کار و بررسي مي‌شود که چه برنامه‌اي هم براي بخش حاکميت و هم براي بخش خصوصي مناسب است.

وي با بيان اينکه هنوز تصميمي نهايي در خصوص نرخ خوراک اتخاذ نشده، تاکيد کرد: نرخ خوراک بايد با در نظر گرفتن ملاحظاتي باشد از جمله اينکه براي حاکميت از لحاظ فروش محصولات هيدروکربوري درآمد داشته باشد و از طرفي منجر به پايداري توليد در بخش خصوصي هم بشود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي