جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5938

 تريبون 

 کارمندان منتظر افزايش حقوق نباشند

با وجود طرح موضوع افزايش مجدد حقوق کارکنان در سال جاري تازه‌ترين اظهارات رئيس سازمان برنامه و بودجه از اين حکايت دارد که ديگر قراري براي اين افزايش نيست و اگر هم قرار باشد که افزايش حقوقي براي کارکنان اتفاق بيفتد براي سال آينده خواهد بود.

به گزارش ايسنا، از مدتي پيش و با شدت گرفتن نوسان بازار ارز و تاثيري که در تورم و افزايش قيمت‌ها داشت و شرايط اقتصادي مردم را تحت تاثير قرار داد دولت از برنامه‌ريزي براي بسته‌هاي حمايتي خبر داد که يکي از آنها افزايش مجدد حقوق کارکنان بود. اما اخيرا محمدباقر نوبخت-رئيس سازمان برنامه و بودجه- اعلام کرده است که اگر هم قرار باشد دولت افزايش حقوقي داشته باشد، حتما در قانون بودجه سال آينده اعمال مي‌شود. از اين اظهارات نوبخت اين‌گونه برمي‌ آيد که ديگر کارکنان نبايد منتظر افزايش حقوق در سال جاري باشند.

در حالي افزايش مجدد حقوق کارکنان لغو مي‌شود که پيش‌تر نوبخت گفته بود بايد در اين رابطه ابعاد مختلف مورد بحث و بررسي قرار گيرد که يکي از آنها مساله نقدينگي است که در حال حاضر حجم بالاي آن بازارهاي مختلف را تحت تاثير قرار داده است. به هرحال افزايش حقوق خود موجب ايجاد دور جديدي از نقدينگي خواهد بود.

در کنار جريان نقدينگي و آثاري که افزايش حقوق مي‌توانست بر آن داشته باشد، مباحث مربوط به تامين منابع لازم براي پراخت بودجه جاري که محل تامين حقوق و دستمزد نيز است، مطرح بود. براي امسال طبق قانون بودجه حقوق کارمندان دولت حداکثر 20 درصد افزايش يافته و از ارديبهشت ماه امسال اعمال شده بود و گفته مي شد که در صورت افزايش مجدد حقوق کارکنان احتمالا تا سقف پنج درصد ديگر باشد.

معرفي وزراي پيشنهادي اقتصاد و تعاون به مجلس در هفته آينده

سخنگوي هيئت رييسه مجلس، از معرفي دو وزير پيشنهادي تعاون، کار و رفاه اجتماعي و امور اقتصادي و دارايي در هفته آينده به مجلس خبر داد.به گزارش ايلنا، بهروز نعمتي، با اشاره به استيضاح دو وزير در ماه هاي اخير در مجلس، گفت: رييس جمهور پس از بازگشت از سفر نيويورک در هفته آينده دو وزير پيشنهادي تعاون، کار و رفاه اجتماعي و امور اقتصادي و دارايي را به مجلس معرفي مي‌کند.

صرافان:

پرداخت ارز مسافرتي به يک بانک محدود شد

ارائه ارز مسافرتي در بانک‌ها که طي مدت اخير در دو بانک آغاز شده بود، اما اکنون با توجه به نوسان قيمت ارز در يکي از بانک‌ها پرداخت انجام مي‌شود. از سويي ديگر اختلاف نرخ بين بازار و بانک تا 1200 تومان در هر يورو رسيده است.

به گزارش ايسنا، بررسي ميداني شعب دو بانک ارائه کننده ارز مسافرتي از اين حکايت داشت که پرداخت ارز از روز گذشته در يکي از اين بانک‌ها متوقف شده و قيمتي براي آن تعيين نمي‌شود. طبق گفته مسئولان شعبه پرداخت ارز تا اطلاع ثانوي متوقف است. اين در حالي است که افزايش تقاضا و همچنين نوسان زياد قيمتي در روزهاي اخير از جمله عواملي است که از سوي شعب به عنوان عامل توقف ارائه ارز مسافرتي اعلام مي‌کنند.

اما در يکي ديگر از بانک‌ها که پرداخت ارز متوقف نيست، اين جريان به سختي انجام شده و با تشکيل صف‌هاي طولاني همراه است. براي يورو به عنوان ارز مرجع پرداختي به مسافران، حدود 16800 تومان نرخ تعيين شده و با توجه به ازدحام جمعيت براي خريد، از ساعت 7:30 صبح روز گذشته تمام نوبت‌ها پر شده بود و البته اين روال از روزهاي گذشته نيز در جريان بوده است. در حال حاضر با توجه به قيمت يورو که در بازار به حدود 18 هزار تومان مي‌رسد اختلاف ارز مسافرتي ارائه شده در بانک‌ها و بازار آزاد نزديک به 1200 تومان و حتي بالاتر است.

بانک‌هاي عامل ارز مسافرتي را براي کشورهاي همسايه تا 500 يورو و ساير کشورها تا هزار يورو پرداخت مي‌کنند که نرخ روزانه آن از سوي بانک مرکزي و تقريبا هم سطح با قيمت بازار تعيين مي‌شود. اين در شرايطي است که در مدتي که پرداخت ارز در بانک‌ها در بسته جديد ارزي آغاز شده، ‌در ابتدا اختلاف نرخ با بازار آزاد ناچيز بود، اما به مرور افزايش يافته است.

در کنار بانک‌ها برخي صرافي‌ها نيز در بازار ارائه ارز خدماتي از جمله مسافرتي را انجام مي‌دهند که تقريبا هيچ اختلاف قيمتي با نرخ بازار آزاد ندارد و البته همه روزه اين ارز را به فروش نمي‌رسانند.

رئيس اتحاديه صنف نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودروي تهران:

بازار خودرو ديگر کشش افزايش قيمت‌ را ندارد

رئيس اتحاديه صنف نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودروي تهران گفت: پيش‌بيني مي‌کنيم با توجه به رشد شديد قيمت خودرو در ماه‌هاي اخير، اين بازار ديگر کششي براي افزايش قيمت‌ به دليل رشد نرخ ارز در بازار آزاد، نخواهد داشت.

سعيد موتمني در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: تجربه سال‌هاي گذشته نشان داده که هر زمان نوسانات شديد در نرخ ارز داشته‌ايم قيمت‌ها در بازار خودرو نيز به سرعت از اين نوسانات تاثير گرفته و به دنبال آن بازار هم از فروشنده و هم از خريدار خالي و اصطلاحا قفل شده است.

وي با بيان اينکه در شرايط نوسانات رو به بالاي نرخ ارز، فروشندگان خودرو به دليل احتمال افزايش قيمت‌ها از فروش خودداري مي‌کنند، خاطرنشان کرد: در مقابل خريداران نيز نوسانات صعودي نرخ ارز را دائمي و ماندگار نمي‌دانند و منتظر مي‌مانند تا التهابات بازار ارز رفع و قيمت‌ها کاهش يابد.

رئيس اتحاديه صنف نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودروي تهران ادامه داد: چنين وضعيتي موجب قفل شدن بازار خودرو مي‌شود به‌گونه‌اي که نه فروشندگان تمايل به فروش و نه خريداران تمايلي به خريد دارند، اتفاقي که اين روزها با نوسانات بازار ارز در بازار خودرو رخ داده است.

وي افزود: در اين شرايط نکته قابل توجه اين است که به دليل رشد شديد قيمت‌ها در بازار خودروهاي وارداتي که قيمت آنها ارتباط مستقيمي با نرخ ارز دارد، از اين جا به بعد رشد نرخ ارز در بازار آزاد تاثير تورمي کمتري بر قيمت اين محصولات خواهد داشت زيرا قيمت‌ها در بازار خودرو در ماه‌هاي اخير تا حد ممکن افزايش يافته و ديگر کششي براي افزايش بيشتر قيمت‌ها وجود ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي