جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5950

 تلاش جدي روسيه و اروپا براي عملياتي شدن کانال مالي با ايران 

 پايگاه خبري آمريکايي نوشت بيشتر مقامات آمريکايي به تلاش‌هاي اروپايي‌ها براي استقلال مالي از آمريکا به ديده تمسخر مي‌نگرند.

به گزارش ايسنا به نقل از نشنال اينترست، فدريکا موگريني- مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در هفته‌هاي گذشته اعلام کرده است که اتحاديه اروپا با همکاري چين و روسيه، مکانيسمي براي تداوم همکاري تجاري و اقتصادي با ايران ايجاد کرد. او در سخنراني خود در سازمان ملل نيز گفته بود: در شرايط عملياتي اين بدان معناست که کشورهاي اروپايي، يک نهاد قانوني براي تسهيل مراودات مالي با ايران ايجاد خواهند کرد که به شرکت‌ها اجازه مي‌دهد روابط خود با ايران را حفظ کنند.

از ديد برخي مقامات آمريکايي، اين تلاش‌ها تمسخرآميز و بي نتيجه هستند، آن‌ها هم چنين بر اين باورند که شرکت‌هاي اروپايي منافع خود در بازار آمريکا را فداي همکاري با ايران نخواهند کرد. با اين حال نشنال اينترست به مقامات امريکايي پيشنهاد کرده است تلاش‌هاي اروپايي‌ها را جدي بگيرند.در سال 2018 نيز دلار آمريکا بهترين گزينه در نظام تجاري و مالي جهان بوده است با اين حال برخلاف دوره قبلي تحريم‌ها، اتحاديه اروپا معتقد است ايران به تعهداتش پايبند بوده و تا زماني که اين کشور به تعهداتش پايبند است دليلي براي بازگرداندن تحريم‌ها وجود ندارد. به نظر مي‌رسد که شرکت‌هاي کوچک اروپايي که دسترسي به بازار آمريکا ندارند مايل به کار با ايران در صورت فراهم شدن ساز وکارهاي مورد نياز باشند.

از سوي ديگر روسيه نيز به دقت تجربه ايران را زير نظر دارد و ابزار پرداختي جديد را راهي براي کاستن فشارهاي تحريمي آمريکا بر اقتصاد خود مي‌داند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي