جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5951

 يادداشت 

 فناوري بلوتوث ( Bluetooth)

منصور يحيوي فركوش

فناوري بلوتوث يک روش استاندارد ارتباطي بي سيم است که از تکنولوژي راديويي بهره مي گيرد. به زبان ساده بلوتوث ريز تراشه اي است كه در يك فركانس معين، عمليات شناسايي ساير دستگاه هاي بلوتوث دار در راستاي بر قراري ارتباط و ارسال اطلاعات را انجام مي دهد. ريز تراشه بلوتوث در واقع يك دستگاه فرستنده - گيرنده (Transceiver)
مي باشد كه از امواج راديويي در طيف فركانس 2.4 گيگاهرتز براي انتقال سيگنالهاي مختلف از جمله صوتي، تصويري و داده اي بهره مي گيرد.

در سال 1994 مطالعات اوليه در مورد فناوري بلوتوث توسط ياپ هارتسن در شرکت تلفن همراه اريكسون آغاز شد. شركت اريکسون که يک شرکت ارتباطات راه دور است، در آن زمان درحال ساخت يک ارتباط راديويي بين تلفن‌هاي همراه و يک تلفن بي‌سيم بود. تنها چند سال بعد در سال 1998 با تلاش متخصصان شركت اريکسون و چند شرکت ديگر فناوري از گوشه و كنار جهان، اين فناوري به مرحله بهره برداري رسيد. از آن زمان به بعد فناوري بلوتوث در ساخت دستگاه هاي الكترونيكي مانند تلفن هاي هوشمند، هدست ها، هدفون ها، تجهيزات پزشكي، كنسول هاي بازي، پخش كننده هاي موسيقي و ... مورد استفاده قرار گرفت.

يكي از نقاط قوت فناوري بلوتوث، سهولت در برقراري ارتباط با ساير دستگاه‌هاي موجود در مجاورت خود مي باشد. بطوريكه در ارتباطات بلوتوث دستگاه فرستنده در هر ثانيه 1600 بار فركانس عوض مي کند. بنابراين تعداد دستگاه‌هاي بيشتري بدون نياز به اتصال كابلي، مي‌توانند از طيف راديويي استفاده کنند و امکان تداخل بين آن‌ها هم کاهش مي‌يابد. بر پايه همين ويژگي از اختلال بين امواج بلوتوث با دستگاه‌هايي مثل کنترل درب پارکينگ يا تلفن‌هاي بي‌سيم جلوگيري مي‌شود. همچنين فناوري بلوتوث قادر است از هرگونه نفوذ و مداخله در حين عمليات انتقال اطلاعات جلوگيري كند. با اين حال ممكن است نفوذگران حرفه با كمك تجهيزات پيشرفته، قادر به ردگيري امواج بلوتوث و يا دستكاري اطلاعات در حال انتقال باشند. شايان ذكر است با ظهور نسخه هاي جديدتر از اين تكنولوژي، بحث امنيت و سرعت ارتقاء يافته و باعث شده روز به روز از تعداد نفوذگران كاسته شود . نسخه هاي جديدتر اين فناوري با نام LISBON, SEATTLE مطرح شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي