جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5951

 ارتباط آلودگي هوا با خطر ابتلا به سرطان دهان 

 نتايج يک تحقيق جديد نشان مي‌دهد سطح بالاي آلودگي هوا با افزايش خطر ابتلا به سرطان دهان مرتبط است.به گزارش ايسنا، پزشکان در بررسي‌هاي پيشين خود بالا بودن سطح آلودگي هوا را با انواعي از مشکلات جسمي از قبيل افزايش خطر ابتلا به زوال عقل تا آسم و حتي تغيير در ساختار قلب مرتبط دانسته بودند. همچنين در بررسي‌هاي اخير تاکيد شده که هيچ ميزاني از آلودگي هوا بي‌خطر نيست.

اکنون گروهي از متخصصان تايواني اظهار داشتند: سطح بالاي آلودگي هوا مي تواند در افزايش احتمال ابتلا به سرطان دهان موثر باشد.در اين بررسي متخصصان تايواني به ارزيابي اطلاعات بدست آمده از 66 دستگاه سنجش آلودگي هوا در اين کشور و اطلاعات پزشکي بيش از 480 هزار مرد بالاي 40 سال پرداختند. در مجموع 1617 نفر از اين افراد به سرطان دهان مبتلا بودند.اين تيم تخصصي بر ذرات معلق آلاينده تمرکز کرده و ميزان قرار گرفتن اين افراد در معرض آلودگي هوا را مورد ارزيابي قرار دادند. همچنين محققان اين افراد را بر اساس ميزان قرار گرفتن در معرض آلودگي هوا در چهار گروه طبقه‌بندي کردند.

به نوشته روزنامه گاردين، آنها با در نظر گرفتن فاکتورهايي از قبيل سن، ميزان قرار گرفتن در معرض آلاينده ازون، آلاينده‌هاي ديگر و نيز استعمال سيگار دريافتند مرداني که در معرض بالاترين سطح PM2.5 قرار داشتند بيشتر با خطر ابتلا به سرطان دهان روبرو بودند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي