جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5951

 خبرپزشكي 

 فوق تخصص گوارش:

مصرف سيگار؛يک دليل عمده ايجاد زخم معده

يک فوق تخصص گوارش مصرف سيگار، الکل و قرص هايي از جمله ژلوفن را عامل ايجاد و تشديد زخم معده خواند.

همايون واحدي فوق تخصص گوارش در گفتگو با مهر در رابطه با شايع ترين عوامل ايجاد زخم معده گفت: مهم‌ترين دليل ايجاد زخم معده يا به‌طور شايع تر زخم اثني عشر، ميکروب معده است که از طريق آب يا غذاي آلوده وارد بدن مي‌شود.

واحدي مصرف مشروبات الکلي را عامل ديگر زخم معده خواند و عنوان کرد: به علاوه مصرف سيگار نيز از علل عمده ابتلا به اين بيماري است.

وي استفاده از برخي داروها از جمله قرص هاي ضد التهابي را از ديگر عوامل زخم اثني عشر دانست و تصريح کرد: مصرف قرص هايي همچون ژلوفن و ديکلوفناک نيز موجب التهاب، ايجاد و تشديد زخم معده مي شود.

اين متخصص گوارش اظهار کرد: برخي بيماري ها نيز از جمله بيماري هاي ريوي، خوني و التهابي موجب بروز زخم معده خواهند شد.

واحدي همچنين ايجاد زخم معده يا اثني عشر را در مردان شايع تر از زنان دانست.

وي براي پيشگيري از اين بيماري توصيه کرد: بهتر است براي پيشگيري از ابتلا به زخم معده از مصرف سيگار، الکل و غذاهاي پر حجم امتناع شود.

وي احساس درد در سر دل را يکي از علائم اين بيماري خواند و اضافه کرد: بسياري از بيماران اين درد را داشته و اين نشانه با مصرف غذا يا استفاده از داروهايي همچون شربت معده براي ساعتي رفع مي‌شود.

اين متخصص گوارش با بيان اينکه در افراد بالاي 45 سال علائمي از جمله لاغري و مصرف سيگار هشدار از زخم معده مي‌دهد، تصريح کرد: براي درمان اين دسته از بيماران با توجه به شرايط سني آنان، آندوسکوپي و مصرف دارو مي تواند موثر باشد.

واحدي با اشاره به درمان افراد با سن پايين تر، ابراز داشت: در افراد جوان تر در صورت نبود علائم شديد يا خون ريزي غير طبيعي معده،
مي توان با دارو و تست هاي پزشکي بيمار را درمان کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي