جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5951

 خبــر 

 بيمارستان تخصصي امام خميني(ره) کرج در آستانه ورشكستگي؛

عدم وجود لوازم اوليه پزشکي در بيمارستان

کرج-خاکپور

مدتهاي طولاني است مناقشه بر سر واگذاري بيمارستان تخصصي امام خميني(ره) کرج از سوي سازمان همياري‌هاي شهرداري کرج به بخش خصوصي ادامه دارد و متاسفانه بدليل بي توجهي دستگاه‌هاي اجرايي استان و ضعف مديريت،در حال حاضر اين مرکز درماني تخصصي با دارا بودن تجهيزات پزشکي بروز و کادر پزشکي ماهر،در آستانه ورشکستگي ساختگي قرار گرفته و بدليل تعطيلي تقريبا کامل بخش‌هاي مختلف،البرز‌نشينان از خدمات پزشکي آن محروم مانده‌اند.

اين در حاليست که بهترين دستگاه‌ها وتجهيزات پزشکي بروز هم‌اکنون در انبار اين مرکز خاک مي‌خورد .

تجهيزات پزشکي که با يورو 3400 تومان توسط پرسنل قديمي خريداري شده همچنان در انبار تجهيزات در جعبه‌هاي پلمب شده بدون استفاده رها شده است.

ضمن اينکه بيمارستان با مجربترين پزشکان، کادر فني ودرماني در آستانه ورشکستگي ساختگي قرار گرفته در صورتي‌که سابق بر اين بدليل برخورداري از پزشکان حاذق و پرسنل توانمند، سکوي پرتاب تمام بيمارستان‌هاي استان بود.قابل ذکر است عدم مديريت مناسب سبب تعطيلي تقريبا کامل بخش‌هاي مختلف گرديده بطوريکه البرز نشينان از خدمات پزشکي آن محروم مانده ‌اند،ضمن اينکه اين وضعيت و عدم پرداخت حقوق پرسنل(10 الي 11) باعث برگزاري تجمعات صنفي مکرر گرديده واين موضوع به سوژه خبري رسانه‌هاي خارج از کشور تبديل شده و با انعکاس اخبار و گزارشات کذب سعي در سياسي و امنيتي کردن درخواست‌هاي صنفي کارکنان دارند.

اين افراد که صداي اعتراضشان در استان توسط مديران اجرايي شنيده نمي‌شود،با هدف تحقق خواسته هاي صنفيمدتي است در مقابل بيمارستان دست به تجمع مي‌زنند.

در اين راستا با همکاري وهمياري بسيج رسانه استان البرز با هدف اطلاع‌رساني شفاف وجلوگيري از انتشار اخبار کذب توسط رسانه‌هاي خارج از کشور که کمکي به رفع مشکلات پيش آمده نخواهد کرد،ضمن حضور در بيمارستان و بازديد از بخش‌هاي مختلف، علت بروز اتفاقات اخير را از قاسم طاهري ،نائب رئيس شوراي اسلامي بيمارستان جويا شديم.

طاهري در باره مشکلات پيش آمده گفت:بيمارستان امام خميني با 17هزار مترمربع مساحت،در بهترين نقطه سوق الجيشي استان واقع شده است، سال 1370 با توافق فرماندار و امام جمعه وقت به بنياد شهيد واگذار شد و تا سال 1382بدون هيچ مشکلي خدمات پزشکي رايگان به اقشار محروم در اين مرکز درماني ارائه مي‌شد.

وي افزود:سال 1382اين مرکز بدون برگزاري مناقصه و تشريفات قانوني به سازمان همياري‌هاي تهران واگذار شد و تا زماني که زيرنظر اين دو نهاد بود، خدمات‌دهي به صورت خود گردان ادامه داشت،از زماني که کرج به استان تبديل شد،ميزان نارضايتي به اوج خود رسيد.

طاهري خاطر نشان ساخت:بايد گفت درمان مي‌تواند بدترين تهديد يا بهترين فرصت در ايجاد نارضايتي مردم باشد،وظيفه سازمان همياري فعاليت در حوزه عمران است نه بخش درمان که هيچ اطلاعي در مورد آن ندارد.

وي اضافه نمود:با کمال تاسف کارگزاران استانداري و سازمان همياري‌ها عليرغم اطلاع از مشکلات پرسنل،بجاي پيگيري و تلاش جهت رفع آن،چنان جو رعب و وحشتي ايجاد کردند که منجر به بازخريد اکثر پزشکان و پرسنل با تجربه شده و کارکنان به‌سمت برگزاري تجمعات صنفي سوق داده شدند،وقتي صداي فريادشان در مراجع متولي شنيده نشد،ناچار براي دادخواهي عليرغم ميل باطني دست به تجمعات صنفي زدند.

نائب رئيس شوراي اسلامي کار تصريح کرد:بيمارستان امام مجهز به بهترين و بروزترين تجهيزات دنياست که با قيمت کنوني ارز،ارزش ريالي آن بالغ بر150ميليارد تومان برآورد شده است.

وي افزود:اين مرکز درماني از سوء مديريت رنج مي‌برد،تدبيري جهت احياء آن اتخاذ نمي گردد،دستهاي پيدا و پنهان به‌عمد مي خواهند اين مرکز درماني را عليرغم کمبود سرانه درمان در استان،به تعطيلي بکشانند،سوء مديريت مانع بازسازي شده و بخش‌هاي درآمدزا تعطيل و بيمارستان در آستانه ورشکستگي ساختگي است.

طاهري گفت:ورشکستگي در بخش صنايع تعجب آور نيست ولي در بخش درماني درآمدزا جاي سوال دارد.

وي اظهار داشت:اين بيمارستان قابليت تبديل شدن به بهترين مرکز درماني خاورميانه را دارد،در حاليکه هم اکنون از 250تخت بيمارستان ضريب اشغال 2الي 4 بيمار است.

اين مسئول افزود:بيمارستان امام از ابتداي سال 97 طي بخشنامه‌اي از نيمه دولتي،بدون اختصاص رديف بودجه و سوبسيد و يارانه،به دولتي برگردانده شد،اين در حاليست که تمامي بيمارستان‌هاي دولتي رديف بودجه دارند.وي اضافه نمود:به‌دليل تغييروضعيت از خصوصي به دولتي ونبود نيروهاي فني درماني و همچنين،عدم وجود لوازم اوليه پزشکي (سرنگ،سرم،ست،آنژيوکت و...)بيمار در بيمارستان پذيرش نمي شود.

*پزشک اورژانس شب نداريم

طاهري گفت:پيرونامه مورخ97/10/7 از سوي رياست ومسئول فني بيمارستان ،پزشک اورژانس شيفت شب ندارد،همکاران به‌دليل تعهدي که دارند،با بردن وسايل اوليه پزشکي،تخت ، برانکارد و ويلچر جلو درب ورودي بيمارستان،بيماران را ترياژ کرده و با آمبولانس به ساير مراکز درماني اعزام مي‌کنند،اگر براي بيماري اتفاقي افتاد،چه کسي پاسخگوست،نبود پزشک اورژانس شب فاجعه است.

*عدم پرداخت بموقع حقوق سبب بي انگيزگي شده است

وي با اشاره به اينکه تعداد پرسنل بيمارستان 1500نفر بوده،گفت: اين تعداد به 470 نفر کاهش يافته و عدم پرداخت به‌موقع حقوق سبب بي انگيزگي پرسنل شده است و تعدادي هم که مانده‌اند به‌علت عرقي است که به اين مرکز دارند،البته از همين تعداد هم تعدادي در آستانه بازنشستگي قرار دارند.

نائب رئيس شوراي اسلامي کار اين مرکز تعداد پزشکان فعال را 13 پزشک ذکر نموده و افزود:از تعداد 100پزشک فعال در بيمارستان در حال حاضر تنها 13پزشک با ما همکاري مي‌کنند و بدليل نبود تجهيزات و وسايل مصرفي پزشکي از پذيرش بيمار معذوريم و تخت‌هاي بيمارستان خالي است.

هنگام بازديد از بيمارستان بخش هاي تخصصي(icu,ccu,آنژيوگرافي...) مواجه شديم درشان قفل وزنجير شده بود،اتاق‌هاي عمل با چندين تخت،تجهيزات بلا استفاده مدرن و تخت هاي خالي که حکايت از تعطيلي بيمارستان داشت.

اخبار حاکي از رنج بيماران استان البرز از کمبود مراکز درماني است، که همواره از طريق رسانه‌ها منعکس مي‌شود ، در حاليکه استان از داشتن بيمارستان‌هاي تخصصي محروم مانده است،خارج کردن بيمارستان امام خميني از چرخه ارائه خدمات پزشکي به بيماران نيازمند،هيچ توجيهي ندارد.

قابل ذکر است بنا به اظهار قاسم طاهري برخي از مسئولان استان قبلا در اتاق vipبيمارستان با ارائه خدمات ويژه و رايگان تحت درمان قرار گرفته اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي