جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5967

 خبر 

 جلوگيري از نابينايي با استفاده از ايمپلنت چشمي

محققان آمريکايي ايمپلنت جديدي را ساختند که به اندازه يک دانه برنج است و پس از قرارگيري در درون چشم، دارويي را آزاد مي کند که مانع نابينايي شخص در اثر بيماري انحطاط ماکولا مي شود.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، دژنراسيون ماکولا يا انحطاط ماکولا، يکي از شايع ترين بيماري هاي چشمي است که باعث مي شود فرد با افزايش سن ديد متمرکز خود را از دست بدهد و انجام فعاليت هايي مانند مطالعه و رانندگي غير ممکن شود.

ماکولا يک ناحيه کوچک در شبکيه است که مسئول بينايي مرکزي محسوب مي شود و باعث مي شود چشم قادر به ديدن جزييات باشد. تاري تصاوير، مشاهده مناطق تيره و اعوجاج در ديد مرکزي مهمترين علايم انحطاط ماکولاي مرتبط يا افزايش سن (AMD) محسوب مي شوند.

محققان براي حل اين مشکل ايمپلنتي توسعه داده اند. اين ايمپلنت کوچک داراي مخزني براي نگهداري دارو است که از طريق يک ورودي حلقوي مي توان آن را مجدداً از دارو انباشته کرد. اين ورودي کوچک در زمان انجام ايمپلنت درون سطح چشم و زير پلک شخص قرارمي گيرد.در آزمايشات اوليه اين ايمپلنت مشخص شد اثرگذاري آن در درمان AMD کاملا مشابه روش هاي متداول تزريق دارو به چشم است. با اين تفاوت که مخزن اين ايمپلنت هر 15 ماه يک بار نياز به پر شدن دارد. در نتيجه نيازي به مراجعه مکرر به مطب پزشک نيست و دارو به طور مستمر به چشم بيمار مي رسد. اين فرآيند مانع کاهش ديد چشم بيمار در اثر تاخير در مراجعه به پزشک يا انجام تزريق مي شود.

به گفته محققان با وجود اين که جراحي اوليه براي کارگذاشتن ايمپلنت درون چشم داراي عوارض جانبي است، اين شيوه دارورساني در مجموع ايمن است و ظرف سه سال آينده آماده بهره برداري تجاري خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي