جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5971

 تريبون 

 نرخ بيکاري 12.2 درصد شد

نرخ بيکاري افراد 10 ساله و بيشتر نشان مي‌دهد که 12.2 درصد از جمعيت فعال (شاغل و بيکار) در تابستان امسال بيکار بوده‌اند که اين نرخ نسبت به مدت مشابه پارسال مقداري افزايش يافته است.

به گزارش ايسنا، نتايج طرح آمارگيري نيروي‌کار تابستان 1397 از سوي مرکز آمار منتشر شده که طبق آن، روند تغييرات نشان مي‌دهد که شاخص نرخ بيکاري افراد 10 ساله و بيشتر نسبت به تابستان 1396 به ميزان 0.7 درصد افزايش داشته و جمعيت بيکار کشور با 237 هزار نفر افزايش به سه ميليون و 326 هزار نفر رسيده است.

در تابستان امسال به ميزان 40.9 درصد جمعيت 10 ساله و بيشتر از نظر اقتصادي فعال بوده‌اند؛ يعني در گروه شاغلان يا بيکاران قرار گرفته‌اند. بررسي تغييرات نرخ مشارکت اقتصادي حاکي از آن است که اين نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان 1396) 0.2 درصد افزايش داشته است.جمعيت شاغلان 10 ساله و بيشتر در اين فصل 23 ميليون و 956 هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل 158 هزار نفر افزايش داشته است. بررسي اشتغال در بخش‌هاي عمده اقتصادي نشان مي‌دهد که درتابستان امسال بخش خدمات با 49.5 درصد بيش­‌ترين سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدي بخش‌هاي صنعت با 31.6 درصد و کشاورزي با 18.9 درصد قرار دارند.

نرخ بيکاري جوانان 15 تا 29 ساله حاکي از آن است که 24.9 درصد از فعالان اين گروه سني در تابستان 1397 بيکار بوده‌اند. بررسي تغييرات فصلي نرخ بيکاري اين افراد نشان مي‌دهد، اين نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان 1396) 0.8 درصد افزايش يافته است.

کاهش 90 درصدي آنفلوآنزاي طيور در آبان‌ماه

معاون بهداشتي و پيشگيري سازمان دامپزشکي از کاهش 90 درصدي کانون‌هاي بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در آبان‌ماه خبر داد و گفت: تنها سه کانون بومي و صنعتي در استان‌هاي اصفهان، چهارمحال و بختياري و مازندران شناسايي و معدوم شده که هيچ کدام از آن ها مربوط به مرغداري‌هاي مرغ گوشتي نيست.

به گزارش ايرنا، بعد از اپيدمي شدن بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در سال‌هاي گذشته و گرفتن تلفات بسيار از جمعيت طيور، سال 1396 مسئولان سازمان دامپزشکي وعده دادند در سال آينده اين بيماري کنترل مي‌شود و ديگر حالت اپيدمي پيدا نخواهد کرد.

در اين شرايط صفرعلي ماکنعلي - معاون بهداشتي و پيشگيري سازمان دامپزشکي - درباره جديدترين وضعيت اين بيماري در سال جاري، اظهار کرد: براساس آخرين آمارهاي رسمي در مهرماه امسال 88 درصد کاهش کانون‌هاي بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در کشور داشته‌ايم که در آبان‌ماه به 90 درصد رسيده است.وي افزود: از 31 شهريورماه که سال جديد در دوره شيوع بيماري است تنها سه کانون گزارش شده که دو کانون در اصفهان و چهارمحال و بختياري بوده و يک کانون ديگر مربوط به طيور بومي محمودآباد مازندران بود که 48 ساعت پيش گزارش شد و همه عمليات کنترل، معدوم‌سازي، پايش و غيره را در آن منطقه انجام داديم و هم‌اکنون هيچ مشکلي بابت اين بيماري وجود ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي