جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5980

 معادلات انرژي 

 7.4 ميليارد دلار محصول پتروشيمي در 7 ماه نخست امسال صادر شد

صادرات محصولات پتروشيمي از ابتداي سال 97 تا پايان مهرماه، به 12 ميليون و 641 هزار تن به ارزش 7 ميليارد و 445 ميليون دلار رسيد.به گزارش شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران، از ابتداي فروردين امسال تا پايان مهر ماه، بيش از 32 ميليون تن محصول در مجتمع هاي پتروشيمي کشور توليد شد.

مجموع کل توليد صنعت پتروشيمي در مهرماه امسال بيش از چهار ميليون و 49 ميليون تن بوده است.

مجتمع هاي پتروشيمي در مهرماه امسال بيش از يک ميليون و 603 هزار تن محصول به ارزش بيش از يک ميليارد دلار، صادر کردند.صنعت پتروشيمي از برگ هاي برنده ايران در دوران تحريم به شمار مي رود زيرا تحريم آن به سادگي امکان پذير نيست و مشتريان فراواني خواستار خريد محصولات متنوع پتروشيمي هستند.ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي کشور با راه اندازي طرح هاي جديد به 65 ميليون و 500 هزار تن افزايش يافته است که بيش از13 ميليارد دلار درآمد براي کشور دارد.

اکنون پتروشيمي ها به عنوان بزرگترين تامين کننده ارز غيرنفتي کشور به شمار مي روند که بر اساس اعلام وزارت نفت، به تعهدات خود در عرضه ارز به سامانه نيما عمل کرده اند.

از سوي رئيس کميسيون عمران مجلس مطرح شد؛

اخطار به وزارت نفت

رئيس کميسيون عمران مجلس گفت: اگر وزارت نفت طي دو هفته آينده از تأمين 4 ميليون تن قير مذکور در قانون بودجه براي دستگاه هاي مصرف کننده استنکاف کند، به ديوان محاسبات و قوه قضائيه معرفي مي شود.

به گزارش وزارت راه و شهرسازي، محمدرضا رضايي کوچي با اشاره به اينکه در قانون بودجه، بندي وجود دارد که وزارت نفت موظف است که 4 ميليون تن قير معادل 3 هزار ميليارد تومان در اختيار وزارت راه و شهرسازي و چند دستگاه ديگر قرار دهد تصريح کرد: به دليل آنکه قيمت قير امسال افزايش يافت عملاً براي اختصاص اين ميزان قير و محاسبه آن وزارت نفت بنا را بر تخصيص 3 هزار ميليارد تومان گذاشت تا قير کمتري به دستگاه‌هاي دولتي تخصيص دهد.

وي با بيان اينکه ما در مجلس بيکار ننشسته و طرح يک استفساريه در اين زمينه به وزارت نفت اعلام کرديم که بايد مبناي تخصيص قير همان معادل وزني قير باشد، گفت: تأکيد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بر اين است که نبايد سهميه قير سازمان‌ها کم شود و به همين علت مسير تصويب اين استفساريه در حال طي شدن است و در چند روز آينده نشستي در اين خصوص در کميسيون عمران برگزار خواهد شد که وزارت نفت را ملزم کند که ميزان قير تعيين‌شده در قانون به ارگان‌هاي پيش‌بيني‌شده تزريق شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي