جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/09/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5984

 خبرپزشكي 

 
تأثير دو ترکيب دارويي بر کاهش خطر سرطان روده

محققان در مطالعه‌اي به بررسي چگونگي تاثير مصرف آسپرين و اسيدهاي چرب امگا 3 در کاهش خطر ابتلا به سرطان روده پرداختند.به گزارش ايسنا، داروي آسپرين و اسيدهاي چرب امگا 3 بر جنبه‌هاي مختلف سلامت تاثير مثبت دارند و محققان پيوسته به بررسي چگونگي تاثيرگذاري آن‌ها پرداخته اند. نتايج يک بررسي جديد نشان مي‌دهد مصرف هر دو دارو مي تواند بر کاهش خطر ابتلا به سرطان روده تاثير داشته باشد.

سرطان روده از رشد غير طبيعي بافت‌ها يا پوليپ‌ها در روده ناشي مي‌شود. بسياري از اين پوليپ‌ها خوش‌خيم هستند اما برخي از آن‌ها مي توانند به تومورهاي سرطاني منجر شوند.محققان انگليسي در اين بررسي جديد به اين موضوع پرداختند که آيا مصرف داروي آسپرين و اسيدهاي چرب امگا 3 مي تواند از تعداد پوليپ‌هاي روده مستعد سرطاني شدن در افرادي که در معرض ابتلا به سرطان روده هستند، بکاهد؟ محققان مطالعاتي را روي 709 بيمار که در معرض فزاينده ابتلا به سرطان روده بودند، انجام دادند.

اين بيماران به چهار گروه تقسيم شدند. گروه نخست تنها داروي آسپرين، گروه دوم تنها مکمل اسيدهاي چرب امگا 3، گروه سوم ترکيبي از هر دو دارو و گروه چهارم داروي مشابهي را دريافت کردند.به گزارش مديکال نيوز تودي، محققان در نهايت مشاهده کردند که مصرف همزمان اسيدهاي چرب امگا 3 و آسپرين تاثير پيشگيرانه‌اي در خطر ابتلا به سرطان روده داشته است که از داروهاي نسبتا ارزان و بي‌خطر براي بيماران است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي