جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/09/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5987

 ميز خبر 

 درخواست عجيب ترامپ از نخست‌وزير سابق عراق درباره نفت

رئيس‌جمهوري آمريکا دو بار از نخست‌وزير عراق خواسته بود تا در عوض هزينه‌هاي نظامي آمريکا در عراق از اين کشور نفت دريافت کند.

به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي آکسيوس، «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريکا، دو بار از نخست‌وزير عراق خواسته بود تا در عوض هزينه‌هاي نظامي آمريکا در عراق از اين کشور نفت دريافت کند. اين خبر را منابع نزديک به رئيس‌جمهوري آمريکا اعلام کردند.

در ماه مارس سال گذشته ميلادي، ترامپ در ديدار با «حيدر العبادي» نخست‌وزير وقت عراق، در کاخ سفيد اين ايده را مطرح کرد که واشنگتن بايد از بغداد، ‌در عوض هزينه‌هايي که براي جنگ در اين کشور کرده، نفت دريافت کند.

يک منبع که در زمان اين گفت‌وگو در اتاق حضور داشت گفت: «در حقيقت،‌ ديدار دو طرف بسيار عادي پيش رفت. ناگهان در پايان، ترامپ پوزخندي زد و گفت “خب، راجع به نفت مي‌خواهيم چه کنيم؟”»

اين در حالي است که ترامپ در کارزارهاي انتخاباتي خود بارها اعلام کرده بود که آمريکا تريليون‌ها دلار در طول جنگ در عراق هزينه کرده و هزاران نفر از سربازان اين کشور جانشان را از دست داده‌اند، اما ايالات متحده در عوض هيچ چيز دريافت نکرده است. وي همچنين بارها گفته بود که آمريکا بايد ميدان‌هاي نفتي عراق را، به‌عنوان تامين‌کننده هزينه‌هاي جنگ در اين کشور، در دست بگيرد.

شوراي امنيت به تنش ميان اوکراين و روسيه رسيدگي مي‌کند

سفير آمريکا در سازمان ملل اعلام کرد که نشست فوق‌العاده شوراي امنيت سازمان ملل براي رسيدگي به تنش ميان اوکراين و روسيه برگزار مي‌شود.

به گزارش ايسنا، پايگاه خبري هيل به نقل از نيکي هيلي، سفير آمريکا در سازمان ملل با اشاره به مناقشات ميان روسيه و نيروهاي اوکرايني اعلام کرد که نشست فوق‌العاده شوراي امنيت سازمان ملل برگزار مي‌شود.

اين اظهارنظر از سوي نيکي هيلي، پس از آن مطرح شد که نيروهاي دريايي روسيه و اوکراين به سمت يکديگر در نزديکي کريمه آتش گشودند.

نيروي دريايي ارتش اوکراين اعلام کرد که در اين تيراندازي شش تن از ملوانانش مجروح شده‌اند.

سرويس امنيت فدرال روسيه نيز اعلام کرد که سه ناو اوکرايني به صورت غيرقانوني وارد آب‌هاي روسيه شده‌اند.

روسيه از شوراي امنيت خواسته تا براي رسيدگي به اين مناقشه، جلسه تشکيل شود.

خشونت عليه پناهندگان؛

شليک گارد مرزي آمريکا به مهاجران

ماموران مرزي آمريکا به سوي صد‌ها مهاجر تظاهرات کننده نزديک مرز مکزيک گلوله‌هاي گاز اشک آور شليک کردند.

به گزارش صدا و سيما به نقل از شبکه تلويزيوني اي پي تي ان؛ ماموران مرزي آمريکا به سوي صدها مهاجر تظاهر کننده در نزديکي مرز مکزيک گلوله هاي گاز اشک آور شليک کردند.

اين درگيري پس از آن آغاز شد که برخي از مهاجران کوشيدند از حصار و سيم خارداري که دو کشور را از يکديگر جدا مي کند، عبور کنند.

پيش از اين حادثه، مقامات آمريکايي پررفت و آمدترين گذرگاه مرزي اين کشور از شهر تيخوانا در مکزيک را که هزاران مهاجر در آن منتظرند درخواست هاي پناهندگي آنها مورد رسيدگي قرار بگيرد، بسته بودند.

درخواست آلمان، فنلاند و دانمارک از اتحاديه اروپا براي توقف فروش سلاح به رياض

در حالي که آمريکا فروش تسليحات به عربستان سعودي را حتي پس از قتل جمال خاشقجي در کنسولگري عربستان سعودي ادامه مي‌دهد، آلمان با پيوستن به فنلاند و دانمارک خواستار توقف فروش تسليحات به رياض توسط اعضاي اتحاديه اروپا شد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، دانمارک، فنلاند و آلمان اعلام کردند که خواستار توقف فروش آتي تسليحات به دولت عربستان سعودي هستند.

برلين و کپنهاگ اعلام کردند: دليل اين درخواست پرونده قتل جمال خاشقجي روزنامه‌نگار واشنگتن پست است که در دوم اکتبر پس از ورود به کنسولگري عربستان سعودي کشته شد و هلسينکي دليل اين درخواست را بحران انساني در جنگ يمن اعلام کرد.

اين درحالي است که دولت دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا همچنان به دفاع از رياض در برابر اتهامات مي‌پردازد.

نمايندگان پارلمان اردن خواستار عادي‌سازي روابط با قطر شدند

شماري از نمايندگان پارلمان اردن خواستار بهبود روابط ديپلماتيک عمان با قطر شدند؛ روابطي که بعد از بحران در شوراي همکاري خليج فارس، کاهش يافت.

به گزارش ايسنا، 30 عضو پارلمان اردن با امضاي يادداشتي خواستار بازگشت سفير اردن به قطر و همچنين بازگشت سفير قطر به اردن و عادي‌شدن مجدد روابط ديپلماتيک عمان با دوحه شدند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي