جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/09/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5987

 گزارشي از يك حركت ماندگار؛
 انعقاد تفاهم نامه دانشگاه ياسوج و شرکت آبفاي شهري  

 
ياسوج-ربيعي

به گزارش خبرنگار روزنامه آفرينش از ياسوج، کمي آب و کاهش منابع آبي در هر جاي ايران موضوعي بحران‌زا و پردردسر است اما در کهگيلويه و بويراحمد با وجود توليد 10 درصد آب کل کشور، کاهش يک قطره آب و سفره‌هاي زيرزميني اثر خود را چندين برابر ساير مناطق بر ساير حوزه‌ها دارد.در ساليان گذشته، خشکسالي و کاهش بارش‌ها به شکل محسوسي بر زندگي مردم اثر گذاشته و اکنون شاخصي به نام مديريت است که مي‌تواند در اين شرايط، آسيب‌هاي کم‌آبي را کاهش دهد و دردسرهاي ناشي از اين بحران زيست‌محيطي را کمتر کند.

در حوزه کلان‌تر انرژي از جمله صنعت برق، که باز هم وابستگي شديدي به آب دارد نيز وضع بر همين منوال است و در شرايط فعلي راهي جز مديريت مصرف بهينه انرژي نداريم.

وقتي آبفا و دانشگاه به يکديگر نيازمندند

از سوي ديگر مديريت‌ها بر حوزه صنعت آب و برق اگر کارشناسي و علمي نباشد، روز به روز شاهد بدتر‎شدن وضعيت و اثرات جبران‌ناپذير و غير قابل تحمل در آينده نه چندان دور خواهيم بود.يکي از ظرفيت‌هاي تقويت بنيه علمي مديريتي در هر جامعه‌اي دانشگاه‌ها هستند که در استان کهگيلويه و بويراحمد هيچ‌گاه نيروي جاذبه قوي و مستمري بين مديريت‌ها به ويژه در بخش صنعت و انرژي، و دانشگاه برقرار نشده و اين موضوع آسيب‌زا بوده است.

اکنون يک اتفاق خوب و نقطه شروعي اميدبخش در تقويت اين روابط به وجود آمده و نمايندگان آب و کتاب با هم ديداري داشتند که مي‌تواند مبناي يک حرکت ماندگار باشد.

دکتر احمد عريان و سيد علي لدني‌نژاد يکي از جامعه علم و کتاب و يکي از جامعه صنعت آب و برق ، بهترين نيروهاي خود را به يک جلسه آوردند تا تفاهم‌نامه‌اي را منعقد کنند که شايد سال‌ها بعد به شکل ملموس‌تري، اثرش را بر زندگي مردم، تقويت جايگاه علمي دانشگاه و روان‌سازي چرخه خدمت به مشترکان صنعت آب و برق بگذارد.

صحبت از تفاهم‌نامه ميان دانشگاه ياسوج و شرکت آب و فاضلاب شهري استان کهگيلويه و بويراحمد است تا به کمک ظرفيت بومي و علمي همين استان و با دستان توانمند اساتيد اين دانشگاه مادر، مشکلات حوزه آب و برق مرتفع شود و در اين حوزه نياز به بيرون از استان در گام اول کاهش و در گام‌هاي بعدي، قطع شود.

بر همين اساس اين ديدار برگزار شد و دکتر احمد عريان در توضيحاتي پيرامون همين موضوع گفت که ما به تمام معنا به نسل آينده براي عدم حفاظت از سرمايه‌هايي چون آب، جفا کرديم و امروز همه مي‌دانند که جنگ‌ها ديگر بر سر مرزها و نفت‌ها نيست بلکه جنگ روي آب است که مايه حيات و آباداني است.

اذعان مسؤولان دانشگاه به گسست ميان حوزه علم و آب

رئيس دانشگاه ياسوج افزود: اگر کسي از من بپرسد که آيا تاکنون در دانشگاه ياسوج و شرکت آب و فاضلاب کسي به سمت و سوي حل علمي مشکل آب رفته است و دانشگاه به مسئوليت‌هاي خود عمل کرده است، پاسخ من منفي خواهد بود اما کسي تاکنون چيزي هم از ما نخواسته بود.

وي از سماجت، جديت و درک درست مديرعامل شرکت آب و فاضلاب براي احساس خلأ و تلاش براي جبران آن را قابل تقدير خواند و گفت:اينکه از ماه‌ها قبل اين نياز تشخيص داده شد و شرکت آب و فاضلاب به اين تشخيص رسيد که از ظرفيت بالاي دانشگاه ياسوج با وجود اساتيد توانمند و نخبه علمي در حوزه آب، شيمي، کشاورزي وعمران استفاده کند يعني اينکه بخش زيادي از مسير طي شده است.

اميد به عملياتي شدن تفاهم نامه جديد

دکتر عريان به نکته مهم ديگري هم اشاره کرد و افزود:در طول عمر مديريتي‌ام بيش از يک‌هزار تفاهم‌نامه امضا کردم که به جز 30 تا 40 مورد که مبناي کارهاي بزرگي شدند، بقيه در قفسه‌ها خاک خوردند اما امروز بسيار اميدوارم که تفاهم‌نامه حوزه آب و دانشگاه روزي اثر خود را در اين استان بگذارد حتي اگر آن روز نه من باشم و نه هم لدني‌نژاد.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هايش گفت:روزهايي ما براي تأمين آب حدود هفت هزار دانشجو فشارهاي شديدي را به آب و فاضلاب شهري مي‌آورديم و انتقادات زيادي بود که اگر آن روز اين حرف‌ها را مي‌زديم اکنون که مشکلات ما و دانشجويان‌مان در حوزه آب بسيار کمتر شدند هم بايد با صداي بلند از خدمات اين شرکت قدرداني کنيم.

رئيس دانشگاه ياسوج، ادامه داد: آقاي لدني‌نژاد، رئيس شوراي مديران صنعت آب و برق است و اينجا جا دارد از خدمات شرکت برق در دانشگاه ياسوج هم تقدير کنم و بگويم که اگر اين‌ها نبودند ما هم در آب و هم در برق، سال‌هاي وحشتناکي را با نيازهاي 6 هزار و 500 دانشجو بايد تجربه مي‌کرديم.اما در ادامه اين ديدار، سيد علي لدني‌نژاد که در اين سال‌ها تلاش کرده است تا از همه ظرفيت‌ها براي کمتر کردن اثرات تنش آبي و گذر از اوضاع نامناسب منابع آبي در تأمين آب آشاميدني مردم استفاده کند، صحبت‌هايش را اينگونه شروع کرد که کتاب و آب هر دو در بحران هستند، يکي از کم‌مصرفي و ديگري از پرمصرفي، حالا دانشگاه ياسوج از حوزه کتاب و ما هم از حوزه آب، درد مشترکي داريم.

ايجاد پل ارتباطي ميان آب و دانشگاه

رئيس شوراي مديران وزارت نيرو در کهگيلويه و بويراحمد، گفت: حقيقتا ما خلأ ارتباط با دانشگاه را احساس کرديم و از مدت‌ها قبل به دنبال طراحي مدلي براي همکاري هدفمند و ساختاري با دانشگاه ياسوج بوديم و اين را هم يک وظيفه براي حفظ آبي مي‌دانيم که متعلق به نسل‌هاي آينده است نه يک شعار و کلاس مديريتي که سودي براي مردم نداشته باشد.مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شهري کهگيلويه و بويراحمد همچنين از راه‌اندازي مرکز آموزشي صنعت و آب و برق در کهگيلويه و بويراحمد هم خبر داد و توضيح داد:يکي ديگر از زمينه‌هاي همکاري ما با دانشگاه در حوزه آموزشي خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي