جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/10/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6023

 سرمقاله 

چند نكته درباره «مديريت سوبسيدمحور»

حميدرضا عسگري

چندي پيش کليپي در سايت‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شد كه دربردارنده نكات قابل تاملي بود. اين كليپ، مربوط به توريستي جوان است كه با هدف گشت و گذار به ايران آمده، و نسبت به هزينه هاي زندگي در کشورمان بسيار متعجب و متحير است. وي قيمت هشت دلار براي اقامت در يک هتل خوب با يک وعده صبحانه را ديوانه وار توصيف مي کند. اين جوان آمريکايي خوردن يک وعده غذا همچون يک ساندويچ با قيمت 30 سنت را حيرت انگيز مي‌داند و در پايان، توجه مخاطبانش را به خريد باورنکردني يک بستني به قيمت 5 سنت جلب مي کند.

درمورد اين مسئله چندين نکته دردآور براي ما وجود دارد که بازگو کردنش بيانگر آسيبهايي است که بعضاً با دست خود برسر اقتصاد و ارزش پول ملي آورده ايم. اين توريست آمريکايي صرفا به تعداد محدودي از موارد تعجب آميز اشاره کرد و اگر سري به پمپ بنزين هاي ما مي زد قطعاً از تعجب گمان مي کرد ايران بخشي از کره زمين نيست!!

شايد گفته شود علت اصلي تعجب اين توريست و ديگر توريستها از وضعيت اقتصادي ايران، کاهش ارزش پول ملي ماست. اما اگر قدري تامل کنيم، مي توان عدم تعادل در سيستم و ساختار اقتصادي کشور را به عينه مشاهده کرد. تعادلي که دست گذاشتن دولت بر بسياري از بخشهاي اقتصاد، موجب برهم خوردن آن شده و امروز اقتصادي عظيم اما ناهموار به وجود آورده ايم که اگر بخواهيم هريک از آجرهاي آن را بيرون بکشيم و صاف و درست بگذاريم، اين ديوار فرو خواهد ريخت. معمولا در کشور ما مسئولان هيچگاه تاوان چنين امور زيربنايي را به جان نمي خرند و آن را براي بعديها به ارث مي‌گذارند.

امروز مردم ما دچار تورم پنهان و کاهش ارزش پول ملي و عدم کفاف درآمدها در برابر هزينه ها شده‌اند. شايد گفته شود افزايش قيمت برخي اقلام زيربنايي همچون سوخت موجب جهش قيمتها در عرصه‌هاي مختلف خواهد شد. اما کسي به اين مسئله اشاره نمي کند که سالهاست سوبسيدهاي غيراصولي در حوزه انرژي فقط منافع اقشار بالاي جامعه را تامين کرده و فشارهاي اين هزينه به صورت نامحسوس بر ديگر اقشار جامعه تقسيم شده است.

نمونه هاي بسياري از سوبسيدهاي غيرمنطقي درکشورمان وجود دارد، اما به طور کلي در حوزه اي که دولت وارده شده و مديريت اقتصادي مورد نظر خود را بر آن بخش تحميل کرده، شاهد ناهمگوني خروجيها با استانداردهاي جهاني هستيم. چنين مديريتي باعث شده تا قيمت ها براي توريستهاي خارجي تعجب آور و براي جامعه داخلي عذاب آور باشد!

در مديريت سوبسيد محور، هيچگاه نمي توان فساد را دور دانست. قطعا هر سوبسيدي منافع فردي و گروهي بسياري را تامين مي کند که هيچگاه اجازه نمي دهند شرايط به صورت استاندارد مديريت شود. ما هنوز هم مي توانيم از اقلام غيرضروري که سوبسيد دريافت مي کنند شروع کنيم، و با آزادسازي قيمت آن، سوبسيد درنظر گرفته شده در مسير بهبود کيفيت محصولات يا خدمات مرتبط با آن حوزه استفاده شود.

به عنوان مثال امروز درکشورهمسايه ما ترکيه قيمت بنزين به پول ما 15 هزارتومان است، اما سوبسيد داده نمي شود و مردم هم زندگي عادي خود را انجام مي دهند و آنها که از ماشين شخصي استفاده مي کنند هزينه واقعي سوخت را مي دهند و آنها که قادر نيستند، از وسايل حمل و نقل عمومي و ارزان استفاده مي کنند. نتيجه اين سياست اين شده که ناوگان حمل و نقل عمومي اين کشوربا بهره گيري از همين قيمت واقعي سوخت و مديريت هزينه ها، به قدري توسعه يافته که شهروندان نيازي به تردد با خودروي شخصي ندارند. اگر دولت دست از سر اقتصاد بردارد، در مقابل واقعي شدن هزينه ها، شاهد واقعي شدن درآمدها نيز خواهيم بود و به اين صورت تعادل لازم ايجاد خواهد شد.

hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي