جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/10/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6023

 همه چيز درباره بيماري آب مرواريد و درمان آن 

 برخلاف باور عمومي، آب مرواريد به واسطه کار کشيدن بيش از حد از چشم ها شکل نمي گيرد. شما به واسطه مطالعه بيش از حد، تماشاي بيش از حد تلويزيون، استفاده طولاني مدت از رايانه يا دير خوابيدن به آب مرواريد مبتلا نمي شويد.

بروز بيماري هاي مرتبط با افزايش سن يکي از بخش هاي ناخوشايند دوران پيري محسوب مي شود. فهرست مسائل سلامت مرتبط با افزايش سن گسترده بوده و از ديابت تا زوال عقل و مشکلات قلبي عروقي را در بر مي گيرد. آب مرواريد نيز يکي از بيماري هاي مرتبط با افزايش سن است که بر بينايي انسان تاثير مي گذارد.

به گزارش عصر ايران به نقل از "اکتيو بيت"، آب مرواريد يکي از بيماري هاي شايع در دوران پيري محسوب مي شود و خوشبختانه امروزه تشخيص و درمان آن بسيار راحت است.

آب مرواريد چيست؟

آب مرواريد شرايطي است که به تاري ديد منجر مي شود. در حالت عادي، انسان از ديدي شفاف برخوردار است، اما با افزايش سن، تخريب پروتئين هايي در چشم مي تواند موجب افت قدرت بينايي و تاري ديد انسان شود.

در بيشتر موارد، آب مرواريد به آرامي و طي چند سال توسعه مي يابد، از اين رو، افراد بسياري ممکن است حتي از ابتلا به اين بيماري آگاه نباشند. در بسياري از موارد، آب مرواريد در بازه سني 60 تا 80 سال رخ مي دهد.

دلايل آب مرواريد چه هستند؟

برخلاف باور عمومي، آب مرواريد به واسطه کار کشيدن بيش از حد از چشم ها شکل نمي گيرد. شما به واسطه مطالعه بيش از حد، تماشاي بيش از حد تلويزيون، استفاده طولاني مدت از رايانه يا دير خوابيدن به آب مرواريد مبتلا نمي شويد.

آب مرواريد مي تواند در نتيجه برخي انتخاب هاي سبک زندگي شکل بگيرد. سيگار کشيدن يا نوشيدن الکل مي توانند در بروز آب مرواريد نقش داشته باشند. انتخاب هاي غذايي ضعيف نيز مي توانند از ديگر عوامل اثرگذار باشند. همچنين، ابتلا به آب مرواريد مي تواند زمينه ژنتيکي داشته باشد. آسيب ديدگي هاي شديد چشم مي توانند به آب مرواريد منجر شوند. در نهايت، ديابت و قرار گرفتن بيش از حد در معرض نور فرابنفش (يا خورشيد) مي توانند در بروز آب مرواريد نقش داشته باشند.

انواع مختلف آب مرواريد

انواع مختلفي از آب مرواريد وجود دارند. شايع‌ترين نوع با افزايش سن مرتبط است، و با ورود به دهه شش و هفتم زندگي احتمال ابتلا به اين شرايط نيز افزايش مي يابد. آب مرواريد تروماتيک نوع ديگري از اين بيماري است، که در نتيجه يک آسيب ديدگي جدي چشم شکل مي گيرد و بين ورزشکاران يا افراد فعال در مشاغلي که چشم ها در معرض خطر قرار دارند، بيشتر ديده مي شود.

آب مرواريد مادرزادي که نوزادان را در نخستين سال زندگي تحت تاثير قرار مي دهد، بسيار نادر است.

آب مرواريد ثانويه نيز يکي ديگر از انواع کمتر رايج اين بيماري است که مي تواند با داروها (به عنوان مثال، کورتيکواستروئيدها) يا يک بيماري، مانند ديابت در ارتباط باشد.

علائم آب مرواريد چه هستند؟

مشهودترين نشانه آب مرواريد تاري ديد است. ديد انسان ممکن است به طور کلي تار شده يا نقاطي تار در آن ايجاد شوند. رنگ ها ممکن است با درخشش و جذابيت کمتر در مقايسه با گذشته به نظر برسند.

حساسيت به نور يکي ديگر از علائم آب مرواريد است. همچنين، اگر فردي به طور مرتب مجبور به تغيير نمره عينک تجويزي خود شده و اين کار کمکي به بهبود بينايي وي نمي کند، ممکن است به آب مرواريد مبتلا شده باشد.

چگونه متوجه ابتلا به آب مرواريد شويم؟

نخستين و بهترين رويکرد براي تشخيص آب مرواريد مراجعه به چشم پزشک براي بررسي دقيق شرايط است. پزشک مي تواند شرايط کره چشم را بررسي کرده و چگونگي تاثيرگذاري شرايط نوري مختلفي بر چشم و احتمال ابتلا به آب مرواريد يا مشکلات چشمي ديگر را بررسي کند.

ذکر اين نکته اهميت دارد که تشخيص ابتلا به آب مرواريد بدون معاينه و بررسي کامل چشم غير ممکن است. از اين رو، اگر طي روزها يا هفته هاي اخير با اندکي تاري ديد مواجه شده ايد، دچار هراس و نگراني نشويد.

چگونه از ابتلا به آب مرواريد پيشگيري کنيم؟

از آنجايي که آب مرواريد اغلب در افراد پير ظاهر مي شود و اغلب با سابقه خانوادگي مشکلات چشم مرتبط است، پيشگيري از آن مي تواند بسيار دشوار باشد. با اين وجود، برخي اقدامات پايه ايمني چشم را مي توانيد مد نظر قرار دهيد.

اگر قصد داريد مدت زماني طولاني را خارج از خانه سپري کنيد همواره از عينک آفتابي استفاده کنيد. هنگام انجام ورزش يا کار در محيط هاي که احتمال آسيب ديدگي چشم ها زياد است (به عنوان مثال، سايت هاي ساخت و ساز) با استفاده از لوازم ايمني از چشم هاي خود محافظت کنيد. از سيگار و الکل پرهيز کنيد و به رژيم غذايي خود توجه داشته باشيد، به ويژه اگر به ديابت مبتلا هستيد.

آب مرورايد چگونه درمان مي شود؟

در بيشتر موارد، انجام عمل جراحي براي تخليه آب مرواريد و جايگذاري عدسي مصنوعي ضروري است. پزشک نوع عدسي مناسب براي بيمار را پيش از انجام عمل جراحي انتخاب خواهد کرد.خبر خوب اين است که انجام عمل جراحي براي درمان آب مرواريد مي تواند به اصلاح مشکلات چشمي ديگر، مانند آستيگماتيسم نيز کمک کند. بر همين اساس، نياز به استفاده از لنزهاي اصلاح کننده کاهش مي يابد، اگرچه شرايط از فردي به فرد ديگر متفاوت است. متاسفانه درمان دارويي موثر براي آب مرواريد وجود ندارد.

غلبه بر آب مرواريد

اگر به آب مرواريد مبتلا شده ايد جاي نگراني نيست. عمل جراحي براي درمان اين شرايط نه تنها نسبتا ساده است، بلکه مي تواند به بهبود ديد کلي شما نيز کمک کرده و نياز به استفاده از عدسي هاي اصلاح کننده را کاهش دهد. عمل جراحي به طور معمول با استفاده از بي‌حسي موضعي انجام مي شود، از اين رو، بيمار قادر خواهد بود پس از انجام عمل جراحي بدون بستري شدن به خانه باز گردد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي