جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/10/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6032

 خبرپزشكي 

 پيامدهاي جسمي و رواني کمردرد مزمن

بيشتر افراد در دوره‌اي از زندگي‌شان با عارضه درد کمر روبرو بوده‌اند که تاثيرات آن بر کيفيت زندگي بسيار وسيع است.به گزارش ايسنا، بررسي‌هايي که در گذشته انجام گرفته حاکي از آن است که درد کمر عامل اصلي محدود شدن فعاليت بدني و غيبت در محل کار در کشورهاي سراسر جهان است. علاوه بر اين، کمردرد با مشکلات روحي-رواني از جمله افسردگي و اضطراب همراه است.

به دليل تاثيرات گسترده کمردرد و اين حقيقت که يافتن روش درماني مناسب براي اين عارضه کار ساده‌اي نيست، هزينه‌هاي خدمات درماني آن بسيار زياد است. در مطالعه‌اي که سال 2016 انجام گرفت مشخص شد تنها در سال 2013 درد کمر و گردن درميان سه رتبه اول مربوط به هزينه‌هاي خدمات درماني در آمريکا بوده که رقم آن در حدود 87.6 ميليارد تومان برآورد شده است.در اين بررسي متخصصان کانادايي به بررسي تاثيرات کمردرد روي عموم افراد با گذشت زمان پرداخته و اطلاعات موجود در مورد چند ابتلايي (وجود يک يا چند بيماري رواني علاوه بر بيماري يا اختلال اوليه)، معلوليت ناشي از اين عارضه و مصرف دارو را در ميان فاکتورهاي ديگر مورد ارزيابي قرار دادند.

آنها اطلاعات جمع‌آوري شده از 12 هزار و 782 نفر را در کانادا بازبيني کردند که وضعيت سلامت آنان در فاصله سال‌هاي 1994 تا 2011 مورد بررسي قرار گرفته بود. اين افراد هر دو سال يک‌بار تحت مصاحبه قرار گرفته و اطلاعات آنان در مورد چند ابتلايي، ميزان و دفعات درد، وضعيت معلوليت، مصرف دارو و مراجعه به پزشک جمع‌آوري شد.در مدت زمان انجام مطالعه، 45.6 درصد از شرکت‌کنندگان حداقل يک نمونه از تجربه درد کمر را گزارش کردند.

به گفته متخصصان، افرادي که دچار کمردرد مداوم و در حال پيشرفت بوده‌اند در مجموع درد و ناتواني بسيار بيشتري را تجربه کرده‌اند. همچنين مصرف داروهاي مسکن در اين افراد نسبت به افرادي با کمردردهاي موردي و بهبود يافته به مراتب بيشتراست.به گزارش مديکال نيوز تودي، متخصصان همچنين معتقدند پزشکان بايد به هر بيمار روش درماني مخصوصي را توصيه کنند و نمي‌توان يک روش عمومي را براي همه افراد به کار گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي