جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6040

 خبرپزشكي 

 معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت:

سرطان‌زايي ترياک بيش از تنباکو است

معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت گفت: حدود 10 درصد ايرانيان بالاي 40 سال ترياک مصرف مي‌کنند و اين درحاليست که سرطان‌زايي ترياک بيش از تنباکو است.

به گزارش ايسنا، دکتر رضا ملک زاده در مراسم افتتاح همزمان "مراکز پيشگيري و تشخيص زود هنگام سرطان" که با حضور سرپرست وزارت بهداشت برگزارشد، گفت: در سال گذشته 18 ميليون نفر در دنيا به سرطان مبتلا شده‌اند و پيش بيني مي‌شود اين ميزان در سال 2040 به 30 ميليون نفر برسد. در ايران نيز در سال 2007 حدود 380 هزار مرگ داشتيم که 16 درصد آن ناشي از سرطان بوده است.

وي‌ادامه داد: دومين علت مرگ در ايران سرطان است، درحال حاضر نزديک به 250 هزار نفر بيمار با سرطان در ايران زندگي مي‌کنند و هر سال حدود 110 هزار نفر مورد جديد سرطان تشخيص داده مي‌شود. همچنين در سال نزديک به 56 هزار نفر به دليل سرطان فوت مي‌کنند.

وي با بيان اينکه نزديک به نيمي از بيماران سرطاني قابل معالجه هستند، افزود: همچنين نزديک به نيمي از سرطان‌ها هم قابل پيشگيري هستند. بايد توجه کرد که 34 هزار نفر از افراديکه در ايران به دليل سرطان فوت مي‌کنند، زير 70 سال بوده و 11 هزار نفر هم زير 50 سال هستند و اين افراد دچار مرگ زودرس مي‌شوند.

به گفته وي، 27 درصد از سرطان‌ها در ايران مربوط به سرطان دستگاه گوارش است. در عين حال پيش بيني مي‌شود که در سال 2030 ميزان بروز سرطان به سالانه 155 هزار نفر برسد. دليلش هم افزايش اميد به زندگي و افزايش سن است. همچنين مهمترين علل بروز سرطان هم شيوه زندگي غلط، مصرف مشربات الکلي، مواد مخدر، دخانيات، تنباکو، عدم تحرک و چاقي و … است. به طور کلي عوامل بروز سرطان شامل سه دسته عوامل هورموني و شغلي، رژيم غذايي و عفونت‌ها و دخانيات و مواد مخدر است.

ملک زاده ادامه داد: 35 درصد از علل بروز سرطان در دنيا چاقي است. بايد توجه کرد که 30 تا 35 درصد غذايي که مردم ما مي‌خورند اضافه است. همچنين 90 درصد ايرانيان تحرک کافي ندارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي